Britanski Tokamak Energy prikupio 125 milijuna dolara za komercijalizaciju fuzijske energije

Prva privatna kompanija koja je uspjela zadržati temperaturu plazme na 100 milijuna °C planira prve elektrane na fuzijski pogon pustiti u rad već početkom sljedećeg desetljeća

Sandro Vrbanus subota, 23. studenog 2024. u 17:57

Startup za razvoj komercijalno iskoristive fuzijske energije, Tokamak Energy, osigurao je novih 125 milijuna dolara investicija kako bi ubrzao planove za komercijalizaciju te tehnologije te unaprijedio svoju tehnologiju visokotemperaturnih supravodiča. Investiciju su predvodili investicijski fondovi i raniji partneri East X Ventures i Lingotto Investment Management, uz sudjelovanje novih ulagača kao što su Furukawa Electric Company, British Patient Capital, globalna pomorska tvrtka BW Group te američki Sabanci Climate Ventures, objavljeno je ovog tjedna iz britanske kompanije, jedine privatne kompanije koja se više od 10 godina bavi fuzijskom energijom i razvojem tokamaka.

Od osnivanja 2009. godine, kada je izdvojena iz britanskog nacionalnog ureda Atomic Energy Authority, tvrtka je prikupila ukupno 335 milijuna dolara, uključujući 275 milijuna od privatnih investitora te 60 milijuna od vlada Ujedinjenog Kraljevstva i SAD-a.

Supravodiči i tokamak

Nova financijska sredstva omogućit će brzi rast TE Magneticsa, njihovog odjela za supravodiče. Njihov je cilj zadovoljiti potražnju u sektoru fuzijske energije i otvoriti nove mogućnosti u znanosti, mobilnosti, obnovljivoj energiji i sigurnosti, razvojem još jedne revolucionarne tehnologije. Uz to, investicija će podržati razvoj naprednog fuzijskog pilot-projekta te omogućiti istraživanja na tokamaku ST40, smještenome u blizini Oxforda.

Taj je pogon prije otprilike dvije i pol godine uspio stvoriti i održati plazmu na temperaturi od 100 milijuna °C, što bi trebalo biti dovoljno za održavanje fuzijske reakcije s pozitivnom energetskom bilancom. Tada se Tokamak Energy istaknuo kao prva privatna kompanija koja je uspjela dostići navedenu temperaturu plazme u svojem fuzijskom postrojenju.

U kompaniji se nadaju da će im nova ulaganja omogućiti inovacije koje vode prema čistoj, neograničenoj i pristupačnoj energiji budućnosti. Pri postizanju prvih rekordnih temperatura govorilo se da je njihov cilj imati funkcionalnu pokaznu elektranu do sredine ovog desetljeća, koja će prikazati sve mogućnosti kružnog tokamaka u kombinaciji s supervodljivim magnetima za zadržavanje plazme u njemu. Prva komercijalna elektrana zasnovana na toj tehnologiji trebala bi biti izgrađena početkom 2030-ih godina.

Jednom kad bude pokrenuta, trebala bi (u svakom aktivnom tokamaku) proizvoditi oko 500 MW čiste električne energije, što bi bilo dovoljno za napajanje približno 85.000 prosječnih domova.