Island bi mogao dobivati električnu energiju iz svemira već 2030. godine
Startupi Space Solar i Transition Labs najavili su da će islandskom Reykjavik Energyju početi isporučivati energiju iz svoje 30-megavatne svemirske solarne elektrane već za malo više od pet godina
Space Solar je startup za svemirske i solarne tehnologije pokrenut u britanskom Oxfordu, a Transition Labs je islandska kompanija koja se bavi zaštitom okoliša i pokretanjem različitih projekata s ciljem očuvanja Zemljine klime. Oni su se sada udružili kako bi do 2030. godine pokrenuli i u pogon pustili prvu na svijetu svemirsku solarnu elektranu. Ona će, prema objavljenim planovima, tada početi opskrbljivati islandsku energetsku kompaniju Reykjavik Energy električnom energijom prikupljenom uz pomoć solarnih panela smještenih na satelitima u Zemljinoj orbiti.
Bit će to revolucija u energetici, ambiciozno najavljuju idejni začetnici projekta, pa kažu da će inicijalni kapacitet svemirske solarne elektrane biti 30 MW. Ona će na siguran način bežično, radiovalovima visokih frekvencija, prenositi stvorenu energiju do zemaljskih prijemnika, gdje će se ona pretvarati u električnu energiju i biti preusmjerena izravno u elektroenergetsku mrežu.
Čista energija 24/7
Tako će Island dobiti još jedan izvor čiste, obnovljive energije, koji funkcionira 24 sata, 7 dana u tjednu, bez obzira na oblake, meteorološke uvjete i slične smetnje klasičnim obnovljivim izvorima. Cijena tako stvorene energije bit će slična onoj iz zemaljskih obnovljivih izvora, no bez prekida, poručuju pokretači projekta te najavljuju da će on biti aktivan već kroz otprilike pet godina.
Nakon toga, plan im je proširiti se i na ostatak svijeta te pustiti u pogon gigavatne svemirske elektrane. "Dok globalna potražnja za energijom brzo raste, ova moćna tehnologija ima potencijal pomoći dovesti svijet u ugljično nultu budućnost", najavljuju iz Space Solara. Oni će se pobrinuti za tehnički dio projekta, koji se tiče samih satelita i solarnih elektrana na njima, dok će Transition Labs biti zadužen za strateško planiranje, financiranje i poslovni razvoj. Njihov ugovor s Reykjavik Energyjem označava prekretnicu za cijeli projekt i postavlja temelje za buduću komercijalizaciju svemirskih elektrana.
Modularni pristup
Tehnološki temelj projekta dobivanja energije iz svemira jest sustav Harrier startupa Space Solar. Riječ je o solarnom panelu neobičnog, spiralnog oblika, koji može prikupljati energiju iz svih smjerova. Isto tako, bez promjene orijentacije može energiju preusmjeravati prema željenoj lokaciji na Zemlji. Sustav se u orbitu lansira u modulima, tamo ga roboti sastavljaju na licu mjesta, pa u konačnici svemirska elektrana može imati površinu mjerenu u kvadratnim kilometrima i generirati velike količine energije. Ideja je da se sustav pozicionira u visoku orbitu, u kojoj bi uvijek bio izložen Suncu, tj. nikad ne bi došao u Zemljinu sjenu.