Kako radi GPS i zašto ponekad griješi

Jeste li se ikad zapitali kako radi GPS? Donosimo detaljno objašnjenje tehnologije globalnog pozicioniranja, od satelitske trilateracije i Einsteinove relativnosti do atmosferskih smetnji i multipath efekta

Bug.hr utorak, 8. srpnja 2025. u 21:27
📷 Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Globalni pozicijski sustav ili GPS, postao je toliko duboko utkan u našu svakodnevicu da ga uzimamo zdravo za gotovo. Bilo da tražimo najbrži put do mora, pratimo šetnju ili naručujemo dostavu, mala plava točka na zaslonu našeg pametnog telefona postala je tihi, ali sveprisutni suputnik.

Ipak, iza te jednostavne točke krije se jedno od najfascinantnijih inženjerskih i znanstvenih postignuća kasnog 20. stoljeća – sustav čija preciznost ovisi o savršenom skladu orbitalne mehanike, atomske preciznosti i, što je najzanimljivije, Einsteinove teorije relativnosti. Razumijevanje kako funkcionira i zašto ponekad griješi ne samo da je fascinantno, već nam pomaže i da bolje cijenimo i koristimo ovu nevjerojatnu tehnologiju.

Kako GPS zapravo funkcionira

U srcu GPS-a leži princip koji se naziva trilateracija. Zamislite da se nalazite na nepoznatoj lokaciji i znate svoju točnu udaljenost od tri poznate točke. Presjekom kružnica definiranih tim udaljenostima možete precizno odrediti svoj položaj. GPS radi na sličan način, ali u tri dimenzije i s jednom ključnom razlikom: umjesto mjernih traka, koristi vrijeme.

Sustav se sastoji od tri segmenta: svemirskog, kontrolnog i korisničkog. Svemirski segment čini konstelacija od tridesetak satelita koji kruže oko Zemlje na visini od oko 20.000 kilometara. Svaki od tih satelita neprestano emitira radio signale koji sadrže dvije ključne informacije: točnu poziciju satelita i precizno vrijeme slanja signala, izmjereno atomskim satom.

Vaš GPS prijemnik (korisnički segment) hvata te signale i mjeri vrijeme koje je signalu trebalo da stigne do njega. Budući da se signal kreće brzinom svjetlosti, prijemnik može izračunati svoju udaljenost od satelita. No, tu postoji kvaka. Da bi ovaj izračun bio točan, sat prijemnika mora biti savršeno sinkroniziran s atomskim satovima na satelitima, što je praktički nemoguće jer naši uređaji koriste jeftine kvarcne satove.

No, tu dolazimo do rješenja, a to je da prijemnik koristi signal s četvrtog satelita. S četiri mjerenja, on može riješiti sustav od četiri jednadžbe s četiri nepoznanice: geografsku širinu (x), dužinu (y), nadmorsku visinu (z) i, najvažnije, vlastitu pogrešku sata (t). Time ne samo da određuje svoju poziciju, već i neprestano kalibrira vlastito vrijeme, pretvarajući svaki pametni telefon u nevjerojatno precizan sat. Detaljnu vizualizaciju ovog procesa možete istražiti na interaktivnoj stranici Bartosza Ciechanowskog.

Relativnost u službi navigacije

Ono što GPS tehnologiju čini istinskim čudom jest nužnost primjene teorije relativnosti. Bez korekcija koje proizlaze iz Einsteinovih postulata, sustav bi akumulirao pogrešku od preko deset kilometara svakoga dana i bio bi potpuno neupotrebljiv.

Dva su ključna relativistička efekta. Prvi proizlazi iz specijalne teorije relativnosti: zbog svoje goleme brzine od gotovo 14.000 km/h, satovi na GPS satelitima kucaju sporije od onih na Zemlji za otprilike 7 mikrosekundi (7.200 nanosekundi) dnevno. Drugi, još snažniji efekt, dolazi iz opće teorije relativnosti: sateliti se nalaze u slabijem gravitacijskom polju od nas na površini, zbog čega njihovi satovi kucaju brže za oko 45 mikrosekundi (45.850 nanosekundi) dnevno.

Kada se ova dva efekta zbroje, neto rezultat je da satovi na satelitima "bježe" naprijed za otprilike 38 mikrosekundi svaki dan. Kako bi se to kompenziralo, frekvencija atomskih satova na satelitima namjerno se usporava prije lansiranja, s 10.23 MHz na 10.22999999543 MHz. GPS je tako postao jedna od najimpresivnijih praktičnih primjena fundamentalne fizike.

Nije sve tako savršeno

Pa ipak, unatoč svoj toj preciznosti, znamo da GPS ponekad griješi. Glavni izvor pogrešaka je Zemljina atmosfera. Dok signal putuje prema nama, prolazi kroz ionosferu i troposferu, slojeve koji ga usporavaju i lome, slično kao što svjetlost mijenja smjer prolaskom kroz vodu. Ionosfera, sloj nabijenih čestica, najveći je pojedinačni izvor pogreške i može uzrokovati odstupanje do 5 metara.

Drugi veliki problem je tzv. multipath efekt, gdje se signali odbijaju od visokih zgrada, stijena ili drugih prepreka prije nego što stignu do prijemnika. Prijemnik tada dobiva i direktni i zakašnjeli, reflektirani signal, što uzrokuje pogrešku u izračunu udaljenosti. Ovo je glavni razlog zašto je GPS neprecizan u "urbanim kanjonima" ili gustim šumama.

Na koncu, tu je i geometrija satelita. Ako su sateliti koje vaš prijemnik vidi grupirani na malom dijelu neba, preciznost se smanjuje. Idealna situacija je kada su sateliti ravnomjerno raspoređeni po cijelom nebu. Ovaj faktor naziva se "slabljenje preciznosti" (Dilution of Precision - DOP). Moderni prijemnici, uz pomoć sustava za augmentaciju poput europskog EGNOS-a ili američkog WAAS-a, mogu ispraviti mnoge od ovih pogrešaka i postići točnost od 1 do 5 metara na otvorenom.

Sve u svemu, može se sa sigurnošću reći da je GPS sustav koji je promijenio svijet, omogućivši revoluciju u transportu, logistici, poljoprivredi i našim svakodnevnim životima. Iako se suočava s inherentnim ograničenjima, razumijevanje njegove složenosti, od Einsteinove fizike do atmosferskih hirova, daje nam novu perspektivu.

Sljedeći put kada vas navigacija uputi na odredište, sjetite se nevjerojatnog plesa satelita, vremena i fizike koji se odvija tisućama kilometara iznad vaših glava kako bi vam to omogućio. S daljnjim razvojem sustava poput europskog Galilea, preciznost će postajati sve veća, a naša ovisnost o maloj plavoj točki samo će rasti.