Jesu li mali modularni nuklearni reaktori spas za energetski gladne podatkovne centre?
Google je jučer objavio sklapanje sporazuma za razvoj 1,8 gigavata napredne nuklearne energije, što predstavlja jednu od najvećih korporativnih investicija u čistu energiju ove godine.

Google je potpisao ugovor za razvoj 1,8 GW napredne nuklearne energije s nekoliko vodećih kompanija za nuklearnu energiju i uključuje razvoj modularnih nuklearnih reaktora nove generacije. Google je ranije ove godine najavio planove za udvostručenje svojih podatkovnih kapaciteta kako bi odgovorio na sve veću potražnju za cloud uslugama i AI aplikacijama.
Ili 1,4 milijuna kućanstava ili dvanaest velikih podatkovnih centara
Prema podacima iz sporazuma, projekti će biti implementirani tijekom idućih pet godina s procijenjenom investicijom od preko 8 milijardi dolara. Analitičari procjenjuju da će ova količina energije biti dovoljna za napajanje otprilike 1,4 milijuna kućanstava, ili alternativno, za pogon približno dvanaest velikih podatkovnih centara opremljenih najnovijom generacijom AI procesora.
"Naša potrošnja energije značajno raste s razvojem umjetne inteligencije, a moramo osigurati da taj rast bude održiv," izjavio je Thomas Anderson, potpredsjednik za infrastrukturu u Googleu. "Napredni nuklearni reaktori nude stabilnu, čistu energiju s minimalnim ugljičnim otiskom, što ih čini idealnim za naše dugoročne energetske potrebe."
Manji reaktori, veće mogućnosti
Elementl još uvijek nije odabrao partnera za razvoj malih modularnih nuklearnih reaktora (SMR) i zadržava "tehnološki neutralan" pristup. Među mogućim partnerima, Kairos Power ima prednost zbog već postojeće suradnje s Googleom. Prema najavama iz Kairosa, njihovo demonstracijsko postrojenje imat će kapacitet od 50 megavata, dok bi komercijalna inačica trebala proizvoditi 150 megavata iz dva reaktora.
Kompaktna rješenja
SMR tehnologija obično podrazumijeva reaktore kapaciteta do 300 megavata. To je znatno manje od klasičnih nuklearki poput nedavno dovršenog Vogtle Unit 4 u američkoj Georgiji, koji proizvodi 1,1 gigavat električne energije.
Tehnološki sektor pokazuje veliko zanimanje za male modularne reaktore. Brojni startupi nude smanjenje troškova kroz masovnu proizvodnju zahvaljujući kompaktnosti SMR-ova. Prednost je i mogućnost postavljanja reaktora bliže podatkovnim centrima uz osiguravanje neprekidne opskrbe energijom, što je privuklo ulaganja u tvrtke poput Oklo, X-Energy i Kairos.