Njemački Proxima Fusion vjeruje da je otvoren put do komercijalnih fuzijskih elektrana

Proxima Fusion predstavila je Stellaris, proboj u fuzijskim elektranama temeljenim na novom obliku reaktora, takozvanom stellaratoru, koji će omogućiti dugotrajan stabilan rad fuzijskih elektrana

Sandro Vrbanus nedjelja, 2. ožujka 2025. u 15:06

Njemačka kompanija Proxima Fusion, nastala na Institutu Max Planck, predstavila je prvi na svijetu integrirani koncept za komercijalnu fuzijsku elektranu temeljenu na stellaratoru, nazvanu Stellaris. Ovaj revolucionarni dizajn, detaljno opisan u znanstvenom radu objavljenom u časopisu Fusion Engineering and Design, predstavlja novu klasu reaktora tipa kvazi-izodinamični stellarator, na kojem rade već nekoliko godina.

Unaprijeđen dizajn

Dizajn Stellarisa oslanja se na umjetnu inteligenciju, koja pomaže pri usavršavanju njegovog oblika. Naime, unutar šupljine ovakvog reaktora tok plazme bio bi takav da bi se njezine unutarnje struje međusobno poništavale što bi imalo ulogu u eliminiranju unutarnjih nestabilnosti – samim time omogućio bi se dulji rad fuzijskih reaktora.

Komplicirani oblik stellaratora dizajnirao je AI
Komplicirani oblik stellaratora dizajnirao je AI

Nedavni napredak u tehnologiji supravodiča pri visokim temperaturama i simulacijskim mogućnostima učinio je fuzijske elektrane temeljene na takvim stellaratorima mogućima. Predstavljeni koncept Stellaris integrira elektromagnetske, strukturne, toplinske i neutronske simulacije s uravnoteženim fizikalnim performansama i inženjerskim ograničenjima, čime prevladava ključne dosadašnje nedostatke stellaratora. Time je nastao najnapredniji koncept fuzijskog reaktora ovog tipa na svijetu, koji obećava stvarati više energije po volumenu u odnosu na bilo koji drugi tip fuzijskog reaktora.

Demo već kroz nekoliko godina

Puno jača magnetska polja, potpomognuta tehnologijom supravodljivih magneta, omogućavaju značajno smanjenje veličine reaktora u usporedbi s prethodnim konceptima. Manji reaktori mogu se izgraditi brže, učinkovitiji su pri proizvodnji energije i obećavaju da će biti isplativiji u izgradnji te, jednog dana i u komercijalnom radu. Koncept Stellaris koristi samo trenutačno dostupne materijale, što znači da će se moći izraditi dobavom sirovina i materijala iz postojećih izvora.

Kroz svoj demo magnetski Stellarator Model Coil (SMC) Proxima Fusion će 2027. godine dovesti tehnologiju supravodljivih magneta u prvi prototip. Tvrtka će 2031. sa svojim demo stellaratorom Alpha pokazati da su takvi reaktori sposobni davati neto pozitivnu energetsku bilancu, a cilj im je početi isporučivati "neograničenu, sigurnu, čistu fuzijsku energiju" u elektroenergetsku mrežu 2030-ih godina. Projekt su sufinancirale njemačke vlasti i Europska unija s više od 1,3 milijarde eura.