Počelo je sklapanje tokamaka SPARC, koji najavljuje revoluciju u fuzijskoj energiji

Američki Commonwealth Fusion Systems započeo je izgradnju svojeg prvog tokamaka, za koji se nadaju da će moći demonstrirati komercijalnu isplativost fuzijskih nuklearnih elektrana

Sandro Vrbanus utorak, 25. ožujka 2025. u 14:22

Tijekom ožujka instaliran je prvi element novog fuzijskog reaktora, tokamaka SPARC, u vlasništvu američke kompanije Commonwealth Fusion Systems. Ta je kompanija poznata kao jedan od projekata koje sufinancira fond Billa Gatesa Breakthrough Energy Ventures, a bila je i uključena među one koji su dobili subvencije američkih vlasti 2023. godine za izgradnju nuklearnih reaktora budućnosti.

CFS-ov tokamak dobio je ovoga mjeseca svoj temeljni disk od nehrđajućeg čelika, čime je službeno započela njegova izgradnja na lokaciji u mjestu Devens (savezna država Massachusetts). Zadatak reaktora SPARC je prvu plazmu proizvesti već sljedeće godine te nedugo zatim pokazati da je njegov dizajn pogodan za stvaranje energije iz fuzijskih reakcija s pozitivnom energetskom bilancom.

Postavljen temelj

To bi, bude li uspješno, utrlo put za komercijalizaciju te tehnologije. Nju CFS planira ostvariti kroz reaktor ARC, za koji je cilj da energiju u elektroenergetsku mrežu počne isporučivati početkom sljedećeg desetljeća. ARC će biti izgrađen na lokaciji njihove buduće centrale u okrugu Chesterfield američke savezne države Virginije.

"Uz postavljenu bazu kriostata, počeli smo graditi srce našeg sustava fuzijske energije", rekao je Samer Hamade, potpredsjednik projekata u CFS-u. "Ovo je vrlo vidljiv primjer kako je projekt fuzijske energije CFS prešao u novu fazu, sastavljanje tokamaka", naglasivši da je vrlo inspirirajuće vidjeti da od obične "rupe u tlu" i najobičnijeg zemljišta, kakvo je tamo bilo prije četiri godine, sada niče reaktor budućnosti.

SPARC je tip fuzijskog uređaja u obliku krafne (tokamak) koji koristi snažne elektromagnete za stvaranje pravih uvjeta za fuzijsku energiju, uključujući unutarnju temperaturu koja premašuje 100 milijuna °C. Postavljanjem baze započelo je sklapanje njegovog kriostata, velike komore koja će u vakuumu držati supravodljive magnete izolirane od okoline, sve kako bi oni mogli unutar tokamaka stabilnom zadržati plazmu potrebnu za pokretanje fuzijskog procesa.

Postavljena čelična baza morat će izdržati i masu od oko 1.000 tona, koliko će težiti cijeli SPARC. Promjer joj je 7,3 metra, a ona sama teži 75 tona. Uz ulogu temelja, imat će i "zadatak" apsorbirati dio neutrona nastalih u tokamaku te poslužiti kao baza za električne i komunikacijske vodove te cjevovode za rashladni helij. U na slikama vidljive narančaste stalke tijekom narednih će mjeseci biti umetnuti polukružni toroidalni magneti.