Rekordna ulaganja u europske startupe za fuzijsku energiju

Niz europskih, primarno njemačkih, fuzijskih kompanija u prvoj polovici godine prikupio je rekordnih 290 milijuna eura novih investicija, no Europa po tome i dalje značajno zaostaje za SAD-om

Sandro Vrbanus petak, 18. srpnja 2025. u 11:42

Europski startupi koji se bave razvojem fuzijske energije privukli su rekordnih 290 milijuna eura rizičnog kapitala u prvoj polovici ove godine, što otkriva veliko povjerenje investitora u tu tehnologiju, koja (možda već i predugo) obećava gotovo neograničen izvor čiste energije. Iznos investicijskog kapitala prikupljen u 2025. godini već je premašio ukupna ulaganja iz cijele 2024., koja je s 185 milijuna eura bila prethodna rekordna godina, pokazuju podaci Dealrooma, a prenosi The Next Web.

München kao središte

Najveći dio navedenog financijskog kolača osigurala je tvrtka Proxima Fusion iz Münchena, koja je u lipnju prikupila 130 milijuna eura u A seriji financiranja. Ulaganje su predvodili institucionalni investitori, a riječ je o najvećoj pojedinačnoj investiciji u jedan europski startup za fuzijsku energiju dosad. Proxima, koja je 2023. godine nastala iz prestižnog Instituta Max Planck, ima za cilj komercijalizirati tip fuzijskog reaktora poznat kao stelarator, koji bi, iako kompleksniji za dizajn i izradu, mogao osigurati stabilniji izvor fuzijske energije.

Druga po veličini investicija također je otišla u München, tvrtki Marvel Fusion, koja je u ožujku prikupila 113 milijuna eura u B rundi financiranja. Marvel razvija pristup fuziji temeljen na laserima, ispaljujući iznimno snažne lasere u sićušne kuglice vodikovog goriva kako bi pokrenuli proces fuzije, sličan onome u Suncu i američkom NIF-u.

Među ostalim značajnim ulaganjima ističu se francuski Renaissance Fusion, koji je prikupio 32 milijuna eura za svoj dizajn stelaratora, kao i švedski Novatron sa 10 milijuna eura za razvoj jedinstvenog tipa fuzijskog reaktora kojeg opisuju kao "zrcalni stroj", s inovativnim načinima zadržavanja stabilnosti plazme.

SAD i dalje prednjači

Rekordna ulaganja dolaze u trenutku dok se Europa natječe za vodeću poziciju u utrci za lansiranje prvog komercijalno isplativog fuzijskog reaktora, za koji većina stručnjaka vjeruje da će biti operativan tijekom 2030-ih.

Unatoč optimizmu, treba pogledati i širu perspektivu. Naime, čak i ta rekordna europska ulaganja u fuziju i dalje značajno zaostaju za onima u SAD-u. U prvoj polovici ove godine, američki fuzijski startupi osigurali su čak 1,6 milijardi dolara (1,3 milijarde eura), što je preko četiri puta veći iznos od ovoga kod europskih konkurenata. Primjeri uključuju ulaganje od milijardu dolara u Commonwealth Fusion Systems, tvrtku koju podržava Bill Gates, te 425 milijuna dolara u Helion Energy, koji ima podršku Sama Altmana.