Milisekunda vatrenjaka

NASA-ina astronautkinja Nichole Ayers snimila je rijedak prizor divovskog crvenog vatrenjaka („sprite“) iznad Sjeverne Amerike, što je fenomen koji se javlja visoko iznad grmljavinskih oluja i još uvijek je slabo istražen.

Drago Galić nedjelja, 6. srpnja 2025. u 17:25

Nichole Ayers članica ekspedicija 72 i 73 Međunarodne svemirske postaje (ISS), snimila je zapanjujuću fotografiju divovskog, meduzolikog  vatrenjaka (za nomenklaturu pogledajte tekst Dr. Darija Hrupeca na našim stranicama) koja se uzdiže iznad grmljavinske oluje iznad dijelova Meksika i južnih Sjedinjenih Američkih Država. Ovaj rijedak fenomen, poznat u struci kao prolazni svjetlosni događaj (Transient Luminous Event - TLE), još uvijek je slabo razumljiv unatoč tome što se proučava više od 30 godina.

Ovo  su masivna električna pražnjenja koja se javljaju u mezosferi, visoko iznad grmljavinskih oblaka, na visinama od 40 do 80 kilometara iznad Zemljine površine. Za razliku od uobičajene munje koja udara prema dolje, crveni vatrenjaci pucaju prema gore u nebo i nestaju u milisekundama – zbog čega i nema previše ovakvih fotografija.

Crvena boja potječe od interakcije s dušikom u gornjoj atmosferi. Iako su ih piloti prvi put primijetili 1950-ih, fotografirani su tek 1989. godine.

Vatrenjaci se ne pojavljuju vrlo često jer se iznimno jaki udari munje sposobni proizvesti ih ne događaju često.

Osim na Zemlji ovi se fenomeni također javljaju u atmosferi Jupitera, a pretpostavlja se da se javljaju i na Saturnu i Veneri.