Umjetnom inteligencijom mogu se prepoznati "fotošopirane" slike

Adobe je izradio sustav koji može vrlo brzo detektirati slike kojima se digitalno manipuliralo, te pokazati što je na njima umjetno stvoreno

Sandro Vrbanus nedjelja, 24. lipnja 2018. u 06:00

Iz Adobea, kompanije koja je stvorila najpoznatiji alat za manipulaciju digitalnom fotografijom, Photoshop, svjesni su da se moćna tehnologija može koristiti i u dobre, ali isto tako i u loše svrhe. Uređivanje i "fotošopiranje" fotografija, osim za njihovo uljepšavanje, umjetnički izraz i slično, često se tako koristi i za širenje lažnih vijesti, manipuliranje ljudima i razne druge prevare – pa stoga u ovoj kompaniji aktivno rade na metodi kojom bi se to spriječilo.

Kako bi se uhvatili u koštac s ovim problemom iskoristili su umjetnu inteligenciju i tehnologiju računalnog vida. Ovo dvoje upogonili su zajedno s već postojećim forenzičkim tehnikama otkrivanja "lažnjaka", odnosno fotografija kojima se manipuliralo – od ispitivanja šuma, grešaka i rubova objekata na slici, analize osvijetljenosti, pa sve do varijacije u boji na razini piksela koje su plod nepravilnosti u senzoru fotoaparata. Sve ove metode uključene su u AI alat, a on je potom "treniran" na desecima tisuća "fotošopiranih" slika kako bi naučio prepoznavati uzorke i tragove digitalne manipulacije.

U suradnji sa sveučilištem Maryland Adobe je tako razvio sustav umjetne inteligencije kojemu treba tek nekoliko sekundi da analizira sliku, pronađe što je na njoj izmijenjeno, te označi sumnjivo mu područje. Posao koji bi forenzičari radili satima tako je značajno olakšan i ubrzan.

Za sada Adobeov alat prepoznaje tragove tri osnovne tehnike manipulacije slikama – kloniranja ili premještanja dijelova slike, brisanja, ili pak kombiniranja više slika u jednu. S napretkom ove tehnologije nadaju se uključiti i mogućnost analize osvijetljenosti na fotografiji i prepoznavanja tragova digitalne kompresije koji bi nastali višestrukim spremanjem datoteke, što također može upućivati na naknadnu doradu fotografija.

Konačni cilj je izraditi alat za automatsku provjeru autentičnosti fotografija kojim bi se povećalo povjerenje javnosti u medije i smanjila mogućnost plasiranja lažnih slika umjesto onih autentičnih.