Hakeri zarazili milijun računala diljem svijeta putem lažnih reklama

Iako identitet hakera još nije poznat, iz Microsofta sumnjaju da su zlonamjerne reklame bile postavljene na stranicama za ilegalno streamanje filmova i serija

Matej Markovinović srijeda, 12. ožujka 2025. u 08:20
📷 Foto: Unsplash
Foto: Unsplash

Microsoft je objavio da je gotovo milijun računala s Windowsima diljem svijeta postalo metom kibernetičkog napada putem zlonamjernih reklama, poznatog kao „malvertising“. Napad je započeo u prosincu prošle godine, a hakeri su pomoću lažnih reklama uspješno zarazili velik broj računala, pri čemu su krali podatke za prijavu u internetskim preglednicima, povijest pretraživanja i kolačiće, datoteke s OneDrivea, financijske informacije pa čak i kriptovalute.

Kako prenosi Ars Technica, hakeri su postavili poveznice na internetske stranice koje su preuzimale oglase sa zlonamjernih poslužitelja. Klikom na njih, žrtve su nesvjesno preusmjerene kroz nekoliko posredničkih stranica prije nego što bi završile na Microsoftovom GitHubu, gdje su bile pohranjene zlonamjerne datoteke.

Napad se odvijao u četiri faze, pri čemu su prve služile za prikupljanje informacija o računalu, a kasnije faze služile su za onesposobljavanje antivirusnih programa i omogućile su hakerima pristup računalu na daljinu. Zanimljivo je da su računala ostajala pod kontrolom hakera, čak i nakon ponovnog pokretanja sustava.

📷 Foto: Microsoft
Foto: Microsoft

Iako identitet hakera još nije poznat, iz Microsofta sumnjaju da su zlonamjerne reklame bile postavljene na stranicama za ilegalno streamanje filmova i serija. Navode također da napad nije bio usmjeren na specifične pojedince ili organizacije, već kažu da su se hakeri htjeli domoći podataka što većeg broja korisnika, neovisno o kome je točno riječ.