Može li se, i kako, prevariti Face ID?

Appleov novi sustav identifikacije korisnika na iPhoneu X odmah je nagnao mnoge da ga pokušaju zavarati. Neki su navodno i uspjeli

Sandro Vrbanus četvrtak, 16. studenog 2017. u 18:50

Gotovo svi koji su do sada isprobali mogućnost prepoznavanja lica na novom iPhoneu X bili su istom vrlo zadovoljni, a neki i oduševljeni jednostavnošću i brzinom kojom mobitel prepoznaje svog vlasnika. Nekoliko recenzenata napisalo je i da se ne bi mogli više vratiti na "spori" Touch ID senzor otiska prsta, dok su drugi izrazili skepsu prema skeniranju lica i odmah se bacili na posao – hakiranja istoga.

Prvo su se u medijima pojavili napisi o vijetnamskim stručnjacima iz kompanije Bkav koji su u te svrhe izradili posebnu masku. Koristeći 3D pisač, silikonske dijelove, običnu šminku i ponešto kartona i ljepila, uspjeli su (navodno) otključati iPhone X koji pripada nekom drugom. Ova tehnika prilično je zahtjevna jer je potrebno imati detaljan obris lica osobe koju se želi "kopirati", što nije baš izvedivo u svakoj prilici. Njihove pokušaje za sada nije uspio replicirati nitko drugi.

Nakon toga, neki su se portali raspisali i o 10-godišnjaku koji je uspio svojim licem zavarati majčin iPhone X i otključati ga bez problema. Sustav prepoznavanja lica Face ID potpomognut je umjetnom inteligencijom i ima sposobnost učenja i prilagođavanja promjenama na licu koje je u njemu registrirano. Stoga je u početku, u prvih nekoliko dana korištenja, moguće da sustav još uvijek "uči" i da prihvaća i lice dovoljno slično izvornome – kao što je slučaj kod roditelja i djece.

Što je sin iz ove priče više puta pokušao otključati majčin mobitel, to mu je sve lakše uspijevalo. No, kada je ona ponovno skenirala svoje lice, sustav sinu više nije dozvolio otključavanje. U sljedećem pokušaju, pak, kod slabijeg osvjetljenja, majčino lice nije bilo registrirano sasvim precizno pa je sin ponovno uspio prevariti Face ID sustav.

Apple je već do sada upozoravao na to da ovaj način autentifikacije nije neprobojan, te da ga ne bi trebalo koristiti na djeci mlađoj od 13 godina. Stoga svi koji se brinu da bi im netko mogao napraviti odljev lica ili uz pomoć djeteta upasti u mobitel, trebali bi kao dodatnu razinu zaštite koristiti i lozinku. O najnovijim uspješnim "hakiranjima" Face ID-a još se iz kompanije nisu oglasili.