Digitalnim nomadima iz cijelog svijeta najviše se sviđa – Hrvatska
Stranica specijalizirana za savjete digitalnim nomadima ažurirala je svoje podatke o tome koje zemlje i gradovi su najprivlačniji onima koji žive tim stilom života. Naša zemlja ne stoji loše
Digitalni nomadi relativno su nova pojava na tržištu rada, a s pandemijom i popularizacijom rada na daljinu postali su sve češći. Dolaze iz svih krajeva svijeta te, isto tako, putuju po cijelom svijetu i traže idealno mjesto za privremeni život i rad. Jedna od stranica koja se bavi savjetima, prikupljanjem podataka i povratnih informacija u svijetu digitalnih nomada, Nomad List, objavila je ažurirane podatke nastale na temelju ankete među korisnicima, koji govore o preferencijama digitalnih nomada kad je riječ o najrazličitijim pitanjima – od lokacije, preko lokalne ponude, preferencija, pa sve do osobnih karakteristika današnjih digitalnih nomada.
Profil digitalnog nomada
Osobe koje se nazivaju digitalnim nomadima najčešće su u dobi od 28 do 38 godina, otprilike 60:40 je odnos muškaraca i žena, 90% ih ima visoku razinu obrazovanja, a 65% ih je bez partnera. Prosječno zarađuju 123.000 dolara godišnje (medijalna plaća je 85.000 USD), vole hodanje, trčanje, fitness, plivanje i vožnju biciklom, većinom nisu religiozne, a politička uvjerenja opisuju kao progresivna ili uravnoteženo neprogresivna. Najviše vole kavu, po prirodi su optimisti te govore engleski jezik. Najviše ih dolazi iz SAD-a, potom iz Ujedinjenog Kraljevstva, Rusije, Kanade i Njemačke.
Kad je riječ o vrstama posla koje obavljaju, digitalni nomadi najčešće su softverski developeri, osnivači startupa, web developeri, marketingaši, kreativci ili zaposlenici u SaaS industriji. Marketinške i kreativne pozicije češće su kod žena, a muškarci su prevladavajuće u developerskim vodama (igre, mobilne aplikacije, DevOps i slično).
Hrvatska među boljima
Gledano prema gradovima, digitalni nomadi najčešće borave u Bangkoku, Lisabonu, Londonu, Barceloni i Parizu (iako rang liste variraju ovisno o spolu). Tu dolazimo i do prvog spomena naše zemlje – na ljestvici gradova koji su se muškarcima najviše svidjeli, na trećem je mjestu Split. Ispred njega su tek Tokio i Medellin. Hrvatska je na popisu najčešće posjećenih zemalja tek na 26. mjestu, s oko 1% nomada koji su ovdje boravili.
Međutim, naša zemlja zasjela je na sam vrh ljestvice "most liked countries", onih zemalja koje su se digitalnim nomadima najviše svidjele. Ima prosječnu ocjenu od 4,9 i prema tome malo je bolja od Japana i Tajvana, koji su na drugom, odnosno trećem mjestu. Na toj ljestvici najniže ocjene (oko 3) imaju Barbados, Moldavija i Čile.
Od hrvatskih gradova na stranici Nomad List ističu se Zagreb, Split, Dubrovnik i Zadar, koji pretežno imaju pozitivne ocjene u kategorijama sigurnosti i cjenovne pristupačnosti. Nešto lošije kotiraju kad je riječ o zabavnim sadržajima, dok im je svima najlošije ocijenjena kvaliteta pristupa Internetu.