Elektronika raste na drveću: Japanci izradili poluvodiče od nanoceluloze
Tim japanskih istraživača razvio je poluvodiče izrađene od drva koji se mogu koristiti u održivim elektroničkim uređajima
Celuloza je prirodan materijal koji se lako dobiva iz drva. Od celuloznih nanovlakana, odnosno nanoceluloze, mogu se napraviti listove fleksibilnog nanopapira standardnih A4 dimenzija. Nanopapir ne provodi električnu struju, ali zagrijavanje dovodi do vodljivosti i može poremetiti nanostrukturu.
No, sada su japanski istraživači osmislili proces obrade koji im omogućuje zagrijavanje nanopapira bez oštećenja strukture papira od nano do makro razmjera. Primijenili su tretman jodom koji učinkovito štiti nanostrukture nanopapira.
Istraživači su koristili origami i kirigami tehnike savijanja i rezanja papira kako bi dokazali fleksibilnost nanopapira na makro razini. Ptica i kutija su presavijeni, oblici poput jabuke i snježne pahulje izbušeni, a složenije strukture izrađene su laserskim rezanjem.
Poluvodički senzori od nanopapira, ugrađeni u nosive uređaje, otkrili su vlagu koja se izdisanjem probija kroz masku, kao i vlagu na koži. Poluvodič od nanopapira također je korišten kao elektroda, a proizvedena energija palila je malu žarulju.
Istraživači vjeruju kako će njihov pristup, opisan u časopisu ACS Nano, omogućiti izradu održive elektronike isključivo od biljnih materijala.