Huawei gradi pogone za proizvodnju najnaprednijih čipova. Koji su izgledi da se Kina osamostali?
Huawei gradi proizvodnu liniju za napredne čipove kao dio mreže postrojenja za poluvodiče u Shenzhenu. Jedan od pogona će proizvoditi 7-nanometarske procesore za pametne telefone, drugi Ascend AI čipove, što predstavlja prvi pokušaj tvrtke da sama proizvodi čipove visoke klase

Satelitski snimci koje je pribavio Financial Times pokazuju kako su tvornice u Guanlanu, izgrađene u istom prepoznatljivom stilu, doživjele brz razvoj nakon početka gradnje 2022. godine. Ova postrojenja, čiji detalji dosad nisu bili javno poznati, pokazuju Huaweijeve namjere da postane predvodnik u proizvodnji poluvodiča, podupirući šire kineske napore za hvatanje koraka sa SAD-om u razvoju tehnologija poput umjetne inteligencije.
"Huawei je pokrenuo dosad neviđeni napor za razvoj svakog dijela opskrbnog lanca za umjetnu inteligenciju na domaćem tržištu, od opreme za proizvodnju silicijskih pločica do izgradnje modela," kaže Dylan Patel iz konzultantske tvrtke SemiAnalysis. "Nikada prije nismo vidjeli da jedna tvrtka pokušava samostalno razviti kompletan lanac proizvodnje."
Proizvodnja naprednih 7-nanometarskih čipova
Huawei će proizvoditi 7-nanometarske procesore za pametne telefone i Ascend AI čipove što predstavlja prvi pokušaj tvrtke da sama proizvodi čipove visoke klase. Druga dva pogona, dovršena prošle godine, vode proizvođač opreme za čipove SiCarrier i proizvođač memorijskih čipova SwaySure. Iako Huawei službeno negira povezanost s ova dva startupa, stručnjaci iz industrije navode da je tvrtka s njima povezana kroz pomoć pri investicijama, dijeljenje zaposlenika i prijenos tehnologije.
Državna potpora i alternativni dobavni lanac
Pogoni također imaju financijsku potporu vlade Shenzhena, prema izvorima upoznatim s projektom. Huawei sudjeluje u projektima koji nastoje razviti alternative tehnologijama tvrtki poput Nvidije (dizajn čipova), ASML-a (oprema za proizvodnju), SK Hynixa (memorijski čipovi) i Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (ugovorni proizvođač).
Mreža povezanih tvrtki i poseban model poslovanja
Lokalno stanovništvo u Guanlanu pogone SiCarriera i SwaySurea naziva Huaweijevima, iako tehnološki div službeno negira povezanost. Stručnjaci iz industrije objašnjavaju da, iako tvrtke imaju različite vlasnike i strukture, održavaju bliske operativne veze. Huawei pruža početnu podršku startupovima slanjem upravljačkih timova i tehničkih stručnjaka, pomaganjem pri financiranju i, u nekim slučajevima, prijenosom tehnologije. Povezanost s Huaweijem zauzvrat daje državnim fondovima "samopouzdanje" za ulaganje.
Ovakav model omogućuje državnim fondovima ulaganje u Huaweijeve planove razvoja čipova kroz mrežu startupova, bez potrebe da sam Huawei prima vanjska ulaganja i razvodni svoju dioničku strukturu.
Dugoročna strategija osamostaljenja
"Ove tvrtke će se odvojiti od Huaweija kada dosegnu određenu razinu razvoja," objasnio je izvor upoznat s poslovanjem. "Tijekom procesa, Huawei ih podupire osobljem, tehnologijom i sustavima. To pomaže ubrzati tehnološki razvoj i povećava njihove izglede za uspjeh."
SiCarrier je nastao iz Huaweijevog laboratorija uz potporu državnog fonda iz Shenzhena. Registriran je kao tvrtka 2021. godine, a javnosti se predstavio tek u ožujku 2025., kada je na konferenciji Semicon u Šangaju pokazao tridesetak alata za proizvodnju čipova, uključujući opremu za jetkanje, testiranje i depoziciju.
Vlastito postrojenje u dovršetku
Očekuje se da će Huaweijevo vlastito postrojenje biti dovršeno u narednim mjesecima, ali trebat će najmanje godinu dana do početka rada. Razlog tome je Huaweijeva odluka da koristi pretežno domaće proizvedenu opremu koja se još uvijek testira.
Huaweijev pokušaj proizvodnje vlastitih čipova potaknut je nezadovoljstvom malom proizvodnjom lokalnog partnera, Shanghai Manufacturing Industry Corporation. Potreba za povećanjem proizvodnih kapaciteta za Ascend AI čipove postala je još hitnija nakon što je prošle godine otkriveno da Huawei koristi treću stranu za zaobilaženje sankcija kako bi pristupio TSMC-ovoj proizvodnji čipova.
Upitni izgledi za uspjeh?
Neki stručnjaci iz industrije sumnjaju može li Huawei ostvariti svoje ambiciozne ciljeve s obzirom na relativno neiskustvo u proizvodnji poluvodiča u usporedbi s etabliranim konkurentima. "Ovo je veliki projekt s izdašnom državnom potporom," izjavio je jedan investitor u čipove za Financial Times. "No u Kini postoje konkurentske tvrtke koje rade na istom području desetljećima, a nisu uspjele dostići razinu ASML-a i TSMC-a."