Eliksir mladosti: jeftini lijek za dijabetes odgađa starenje
Kineski istraživači potvrdili su da su metformin usporava proces starenja različitih tkiva, poput pluća, bubrega, jetre, kože i mozga, zasad kod majmuna, a slijedi i istraživanje na ljudima
Metformin je jedan od najčešće propisivanih lijekova često se koristi kao primarna terapija za dijabetes tipa 2, a neki ga nazivaju "aspirinom 21. stoljeća" jer osim što upravlja visokim razinama glukoze u krvi, on navodno djeluje i na puno širi spektar medicinskih stanja, uključujući različite oblike raka, pretilost, bolesti jetre i srca te razne neurodegenerativne i bubrežne bolesti. No, ako je vjerovati kineskim znanstvenicima, metformin izgleda može odgoditi i proces starenja. Do tog su zaključka naime došli istraživači Instituta za zoologiju i Instituta za genomiku u Pekingu koji su proveli rigoroznu 40-mjesečnu studiju na majmunima.
Učinci protiv starenja
Pokazalo se da ovaj jeftin lijek protiv dijabetesa doista usporava starenje te da je posebno učinkovit u odgađanju učinaka starenja na mozak. Njihova neuronska aktivnost podsjećala je na šest godina mlađe majmune, što odgovara otprilike 18 ljudskih godina, a životinje su pokazale poboljšanu kogniciju i bolje očuvanu funkciju jetre, pokazala je studija, objavljena u časopisu Cell.
Dosad prikupljeni podaci o crvima, glodavcima, muhama i ljudima koji su uzimali metformin sugeriraju da bi mogao imati učinke protiv starenja. No, dosad nije bilo jasno postižu li se njegovi potencijalni učinci protiv starenja snižavanjem šećera u krvi ili putem nekog zasebnog mehanizma.
Testiranja na makakijima
Kineski istraživači lijek su testirali na 12 starijih mužjaka javanskih makakija (cynomolgus macaque). Kontrolnu skupinu činilo je 16 starijih majmuna i 18 mladih životinja. Punih 40 mjeseci majmunima se svakodnevno davala standardna doza metformina koja se obično propisuje za liječenje dijabetesa kod ljudi. Tijekom studije makakijima su uzorkovani tkivo i organi i snimani mozgovi. Analizom stanične aktivnosti u uzorcima izrađen je računalni model za određivanje biološke starosti tkiva koja se može razlikovati od kronološke starosti životinja.
Model je pokazao da je lijek usporio biološki proces starenja različitih tkiva, poput pluća, bubrega, jetre, kože i prednjeg režnja mozga. Smanjio je i kronične upale, što je primarni pokazatelj starenja. Studija nije bila namijenjena utvrđivanju je li lijek produžio životni vijek životinja. Prijašnja istraživanja nisu utvrdila utjecaj na životni vijek, ali su pokazala da su produžila broj godina koje organizam živi u dobrom zdravlju.
Ispitivanja na ljudima
"Metformin ima potencijal da učinkovito zaustavi starenje organa kod majmuna", tvrde istraživači koji su identificirali potencijalni put kojim lijek štiti mozak. On izgleda aktivira protein NRF2 koji štiti od oštećenja stanica izazvanih ozljedama i upalama.
Rezultati ohrabruju no bit će potrebna daljnja istraživanja prije no što se potvrdi da metformin djeluje i protiv starenja kod ljudi. Za početak, pokrenuto je ispitivanje na 120 osoba u suradnji s Merckom, njemačkom biofarmaceutskom tvrtkom koja je prva razvila i proizvela metformin. Ta bi ispitivanja trebala utvrditi može li ovaj lijek doista odgoditi starenje kod ljudi.