Generativna AI bi do kraja desetljeća mogla stvoriti 1000 puta više e-otpada
Kineski i izraelski istraživači usredotočili su se na velike jezične modele koji su nastali i koji bi trebali nastati između 2020. i 2030.
Sve veća popularnost generativne umjetne inteligencije mogla bi rezultirati brzim rastom elektroničkog otpada, pokazuje studija objavljena u časopisu Nature Computational Science. Ako se ne provedu nikakve mjere za smanjenje otpada, autori sugeriraju da bi se u ovom desetljeću moglo akumulirati između 1,2 i čak 5 milijuna metričkih tona.
Četiri scenarija
Činjenica je da porast implementacije generativne umjetne inteligencije pridonosi povećanju e-otpada. Istraživači Instituta za urbani okoliš Kineske akademije znanosti iz Xiamena i izraelski kolege s Reichmanovog sveučilišta u Herzliyi dali su u zadatak izračunati rast potencijalnih količina e-otpada koje proizvodi generativna umjetna inteligencija. Usredotočili su se na velike jezične modele koji su nastali i koji bi trebali nastati između 2020. i 2030.
Ova predviđanja razmatrala su četiri scenarija s različitim stupnjevima proizvodnje i primjene GAI-a, u rasponu od konzervativnog do agresivnog scenarija. Pod pretpostavkom da se ne uvedu nikakve metode smanjenja otpada, količina e-otpada bi u 2030. mogla doseći čak 2,5 milijuna tona, predvidjeli su istraživači. Štoviše, ukupna količina e-otpada stvorenog generativnom umjetnom inteligencijom u ovom desetljeću mogla biti iznositi pet milijuna tona.
Najcrnji scenarij
Prema ovom, najcrnjem scenariju, stvoreni e-otpad mogao bi uključivati 1,5 milijuna tona tiskanih ploča i pola milijuna tona baterija koje mogu sadržavati opasne materijale poput olova i kroma.
Količina e-otpada mogla bi se smanjiti za čak 86 %, sugeriraju autori, kad bi se provele strategije kružnog gospodarstva, produljio životni vijek postojeće infrastrukture, a ključni moduli i materijali ponovno iskoristili u procesu proizvodnje.