Glup, a leti: najmanji leteći "robot" na svijetu

Manji od centimetra u promjeru, ovaj 3D-ispisani robot je „inspiriran bumbarom“ i može lebdjeti, letjeti, mijenjati pravac kretanja i udarati u stvari oko sebe. Navodno je to korisno

Drago Galić petak, 18. travnja 2025. u 11:54
📷 Izvor: UC Berkeley
Izvor: UC Berkeley

Inženjeri sa Sveučilišta Kalifornija u Berkeleyju stvorili su najmanji bežični leteći robot na svijetu, promjera manjeg od 1 centimetra i težine od samo 21 miligram. Valja imati na umu da je termin "robot" ovdje prilično slobodno apliciran jer se radi o posve pasivnom objektu bez vlastite elektronike i kontrole, koji je dizajniran u obliku propelera i sadrži dva sićušna magneta, a kako nema vlastitog izvora energije niti motora, pokreće ga vanjsko magnetsko polje koje koristi ugrađene magnete za rotaciju i stvaranje uzgona. Putanja se kontrolira moduliranjem jačine magnetskog polja. Robot je gotovo tri puta manji od sljedećeg najvećeg robota sa sličnim letačkim sposobnostima, koji mjeri 2,8 cm u promjeru.

Sićušni leteći robot mogao bi se potencijalno koristiti za umjetno oprašivanje, istraživanje malih šupljina ili inspekciju skučenih prostora poput unutrašnjosti cijevi. Trenutno je robot sposoban samo za pasivni let, što znači da nema nikakve senzore ili bilo kakve uređaje na sebi na sebi za otkrivanje položaja ili prilagodbu kretanja u stvarnom vremenu.

Tim također radi na daljnjoj minijaturizaciji na manje od 1 mm u promjeru, što bi ga učinilo dovoljno laganim da ga kontroliraju slabija magnetska polja poput radiovalova, bez potrebe za letenjem unutar laboratorija u kojem jači uređaji stvaraju jače magnetsko polje.