Kina lansirala prvu orbitalnu računalnu konstelaciju
Kina je uspješno lansirala 12 satelita za svemirsko računarstvo koji obrađuju podatke izravno u orbiti. Sustav razvijen od ADA Space i Zhejiang Laba raspolaže s 5 POPS-a snage i 30 TB prostora, a dugoročno planira mrežu od 2.800 satelita.

Kina je u srijedu lansirala skupinu od 12 satelita namijenjenih svemirskom računarstvu. Lansiranje je obavljeno iz svemirskog centra Jiuquan na sjeverozapadu Kine pomoću rakete Dugi Marš 2D. Kineska svemirska agencija CASC potvrdila je uspješno postavljanje satelita u predviđene orbite.
Uspješno lansiranje namjenske AI konstelacije
Za misiju je zaslužna kineska tvrtka ADA Space koja je u suradnji sa Zhejiang Labom razvila takozvanu "Three-Body računalnu konstelaciju". Za razliku od konvencionalnih satelita koji većinom služe za prikupljanje i prijenos podataka na Zemlju, ovi sateliti obrađuju podatke izravno u orbiti, što smanjuje ovisnost o zemaljskim računalnim centrima. Prema tehničkim specifikacijama, konstelacija raspolaže s ukupno 5 POPS-a računalne snage (peta operacija po sekundi) i 30 TB podatkovnog prostora.
Satelitska međusobna komunikacija do do 100 Gbps
Sateliti su opremljeni naprednim AI sustavima i mogu komunicirati međusobno putem laserskih veza brzinom do 100 Gbps. "Podaci se obrađuju na samim satelitima, što bitno smanjuje potrebu za njihovim slanjem na Zemlju," objasnili su iz ADA Space-a. Jedan od satelita nosi i polarimetar za kozmičke X-zrake razvijen u suradnji s Guangxi sveučilištem i Nacionalnim astronomskim opservatorijem, kojim će se pratiti kratkotrajni kozmički događaji poput izboja gama-zraka.
Od prikupljanja do obrade
Tvrtka ističe kako je riječ o prvoj namjenskoj orbitalnoj računalnoj mreži na svijetu. "Ovime prelazimo s koncepta satelita koji samo prikupljaju ili prenose podatke na satelite koji funkcioniraju kao svemirske računalne platforme s integriranom umjetnom inteligencijom," navodi ADA Space. Lansiranih 12 satelita tek je početak ambicioznog "Star-Compute Programa" koji predviđa mrežu od čak 2.800 satelita za podršku svemirskom računarstvu.
Rješavanje "uskog grla"
Stručnjaci smatraju da bi ovakva infrastruktura mogla riješiti problem "uskog grla" u prijenosu podataka te otvoriti nove mogućnosti za znanstvene i komercijalne primjene. U programu sudjeluju i tvrtke SoftStone i Kepu Cloud koje razvijaju prateće zemaljske računalne centre i AI platforme. Zhejiang Lab, osnovan 2017. godine suradnjom provincijske vlade Zhejianga, tamošnjeg sveučilišta i Alibaba Grupe, ključni je partner u ovom projektu.
Kineski svemirski program u punom zamahu
Ovo je 26. kineska orbitalna misija u 2025. godini, a u nadolazećim danima očekuju se lansiranja raketa Zhuque-2E i Ceres-1. Iako su SAD i Europa eksperimentirali s računarstvom u svemiru, analitičari ističu da je kinesko postavljanje namjenske AI konstelacije u ovim razmjerima bez presedana.