Lijek za epilepsiju pokazao izuzetan i kod pacijenata s rakom mozga

Gabapentin, lijek koji se uobičajeno propisuje za neurološku bol i epileptičke napadaje, može značajno produžiti život pacijentima s glioblastomom, najagresivnijim oblikom raka mozga

Drago Galić nedjelja, 18. svibnja 2025. u 23:35

Nova studija objavljena u časopisu Nature Communications, a koju prenosi SciencBlog, otkrila je da gabapentin, lijek koji se uobičajeno propisuje za neurološku bol i epileptičke napadaje, može značajno produžiti život pacijentima s glioblastomom, najagresivnijim oblikom raka mozga. Istraživanje je analiziralo podatke više od 1.000 pacijenata liječenih u vodećim medicinskim centrima.

Pacijenti koji su primali gabapentin nakon kirurškog uklanjanja tumora živjeli su značajno duže od onih koji nisu primali ovaj lijek. Prednost u preživljavanju iznosila je 4-6 mjeseci, što je usporedivo s najnovijim tretmanima za istu bolest. Mehanizam djelovanja gabapentina temelji se na prekidanju komunikacije između stanica raka mozga i zdravih neurona. Ovaj pristup cilja na način na koji tumori komuniciraju sa svojim okruženjem, umjesto izravnog napada na stanice raka.

Istraživanja karcinoma mozga pokazala su da se glioblastomi aktivno integriraju u neuronske krugove. Prema istraživačima iz Mass General Brigham, ove stanice raka uspostavljaju veze sa normalnim neuronima slično prirodnoj komunikaciji moždanih stanica.

Istraživački tim je 2023. demonstrirao da stupanj funkcionalne povezanosti između glioblastoma i normalnog mozga negativno utječe na preživljavanje pacijenata. Njihov rad je pokazao da regije mozga s višom funkcionalnom povezanošću s tumorima sadrže stanice raka s povećanom osjetljivošću na neuronsku aktivnost. Ove tumorske stanice izlučuju protein koji potiče formiranje sinapsi, a ranija istraživanja pokazala su da stvaranje više sinapsi korelira s lošijim ishodima preživljavanja kod pacijenata s glioblastomom.

Blokiranjem ove interakcije, gabapentin može spriječiti stanice raka da uspostave neuronske veze potrebne za napredovanje.

U primarnoj studijskoj skupini od 693 pacijenta, medijan preživljavanja bio je 16 mjeseci za pacijente koji su primali gabapentin naspram 12 mjeseci za one koji ga nisu primali.

Glioblastom ostaje jedan od najizazovnijih oblika raka za liječenje, a standardno liječenje uključuje operaciju, zračenje i kemoterapiju, ali čak i uz agresivnu intervenciju, medijan preživljavanja je samo oko 12-15 mjeseci.

Doze gabapentina korištene u studiji bile su relativno umjerene - medijan od 495-600 mg dnevno - i spadaju u raspon koji se obično propisuje za liječenje boli i epileptičkih napadaja.

Klinička ispitivanja su trenutno u tijeku kako bi se istražili učinci gabapentina kod novodijagnosticiranih pacijenata s glioblastomom. Prednost prenamjene postojećeg lijeka za nove tretmane je brže odobravanje za liječenje od novih lijekova koji zahtijevaju godine razvoja i testiranja prije odobrenja.