Nova bakterija otkrivena na kineskoj svemirskoj postaji "Nebenska Palača"

Bakterija, službeno nazvana Niallia tiangongensis, nova je varijanta prethodno poznate zemaljske bakterije i pronađena je u kabini svemirske postaje

Bug.hr ponedjeljak, 19. svibnja 2025. u 06:00

Otkriće su objavili istraživači iz Shenzhou Space Biotechnology grupe i Pekinškog instituta za inženjerstvo svemirskih letjelica u recenziranom časopisu International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology. Studija je objavljena 17. svibnja 2025., prema izvješću South China Morning Posta. Mikroorganizam je prikupljen u svibnju 2023. godine, kada je posada Shenzhou-15 boravila na svemirskoj postaji Tiangong (Nebenska Palača). Astronauti su proveli šest mjeseci na postaji, tijekom kojih su prikupljali mikroorganizme s površine modula svemirske postaje pomoću sterilnih maramica koje su zatim zamrznute i vraćene na Zemlju.

Svemirska postaja "Nebenska Palača" 📷 Wikipedia
Svemirska postaja "Nebenska Palača" Wikipedia

Znanstvenici u radu naglašavaju kako je ključno razumjeti karakteristike mikroorganizama tijekom dugotrajnih svemirskih misija kako bi se zaštitilo zdravlje astronauta i održala funkcionalnost svemirskih letjelica. Znanstvenici koji su analizirali uzorke koristili su tehnike poput sekvenciranja genoma i metaboličke analize za otkrivanje novog uzorka. Utvrdili su da pripada rodu Niallia unutar porodice Cytobacillaceae – porodice štapićastih bakterija – ali su zaključili da je genetski različita od svojih najbližih zemaljskih srodnika.

Preživljavanje u ekstremnim uvjetima

Autori studije ističu da ovaj novi soj posjeduje ingeniozne mehanizme prilagodbe ekstremnom svemirskom okruženju – otkriće koje bi moglo imati brojne praktične primjene. Bakterija pokazuje poboljšanu sposobnost borbe protiv oksidativnog stresa – stanja koje dovodi do oštećenja stanica i tkiva zbog neravnoteže u organizmu – te popravka oštećenja uzrokovanih zračenjem.

Genom bakterije, veličine 5,16 milijuna baznih parova, sadrži 35,6% G+C sadržaja. Ključni proteini poput BshB1 i SplA omogućuju joj preživljavanje u ekstremnim uvjetima. U usporedbi sa zemaljskim srodnicima, bakterija pokazuje pojačanu sposobnost stvaranja biofilma i hidrolize želatine, što joj pomaže u uvjetima ograničenih hranjivih tvari.

Dešifriranje njezinog mehanizma preživljavanja moglo bi pomoći znanstvenicima u dizajniranju preciznih i ciljanih strategija za kontrolu mikroorganizama, što bi se moglo primijeniti u brojnim sektorima, uključujući svemirsku tehnologiju, poljoprivredu i medicinu.

Značaj za buduća istraživanja

Kineska agencija za svemirske letove (CMSA) izjavila je da rad postaje Tiangong donosi "bogatu žetvu" istraživanja vezanih uz aktivne tvari, genetske resurse i metaboličke funkcije mikroorganizama, a uvidi stečeni u orbiti mogli bi dovesti do novih primjena na Zemlji. Agencija je u objavi na društvenim mrežama navela da je rad dio programa nazvanog CHAMP (China Space Station Habitation Area Microbiome Programme), koji prati mikrobiološku dinamiku tijekom dugotrajnog rada postaje. U program se ulaže desetke milijuna dolara godišnje zbog složenosti svemirskih mikrobioloških studija.