Novi lijek protiv boli koji cilja receptore živaca i ne izaziva ovisnost kao opioidi

Eksperimentalni lijek cilja specifične receptore na živcima i u leđnoj moždini, izbjegavajući mehanizme koje opioide čine problematičnima

Drago Galić četvrtak, 22. svibnja 2025. u 00:50

Istraživači sa Sveučilišta Duke razvili su novi lijek protiv boli koji djeluje drugačijim mehanizmom od opioida. Eksperimentalni lijek cilja specifične receptore na živcima i u leđnoj moždini, izbjegavajući moždane puteve nagrade koji čine opioide problematičnima.

Rezultatipokazuju da SBI-810 učinkovito liječi i akutnu bol (poput one nakon operacije ili ozljede) i kroničnu bol uzrokovanu oštećenjem živaca u životinjskim modelima. Posebnost ovog spoja je njegova preciznost: umjesto preplavljivanja tijela širokim kemijskim signalima, lijek  aktivira samo specifične stanične puteve povezane s ublažavanjem boli.

Za razliku od opioida, koji neselektivno aktiviraju višestruke stanične puteve u tijelu i mozgu, SBI-810 cilja specifični receptor nazvan neurotenzinski receptor 1 (NTSR1). Ovaj receptor nalazi se na senzornim neuronima i u središnjem živčanom sustavu.

Lijek koristi metodu "pristrani agonizam" za aktiviranje samo specifičnog staničnog signala povezanog s ublažavanjem boli, izbjegavajući druge signale koji mogu dovesti do nuspojava ili ovisnosti.

U laboratorijskim testovima, SBI-810 pokazao je učinkovitost u liječenju boli od kirurških rezova, prijeloma kostiju i ozljeda živaca, smanjio je znakove spontane nelagode, nadmašio je gabapentin, uobičajeni lijek za neuropatsku bol te zadržao učinkovitost s ponovljenom upotrebom, izbjegavajući problem tolerancije.

Spoj nije uzrokovao probleme s pamćenjem ili sedaciju, što su česte nuspojave gabapentina i sličnih lijekova propisanih za kroničnu bol.

Lijek  djeluje kroz višestruke mehanizme u perifernom i središnjem živčanom sustavu. U leđnoj moždini, lijek smanjuje prijenos signala boli između neurona, prigušujući poruku o boli prije nego što dođe do mozga.

Kada je testiran zajedno s opioidima, SBI-810 učinio ih je učinkovitijima pri nižim dozama - potencijalno omogućujući smanjenu upotrebu opioida uz održavanje kontrole boli. Također je spriječio uobičajene nuspojave opioida poput zatvora i smanjio simptome odvikavanja.

Iako je još u ranoj fazi razvoja, istraživači namjeravaju uskoro započeti klinička ispitivanja na ljudima.

Ako klinička ispitivanja na ljudima potvrde obećavajuće rezultate viđene u studijama na životinjama, tretman ovim lijekom bi mogao biti dovoljno snažan da olakša ozbiljnu bol, ali dovoljno precizan da izbjegne razorne nuspojave koje su učinile opioide problematičnima.