Novi materijali za baterije, magnete i mikroelektroniku dolaze iz laboratorija
Nova metoda američkih znanstvenika omogućila je otkriće 30 nepoznatih spojeva, a deset od njih ima dosad neviđene strukture

Istraživači iz Nacionalnog laboratorija Argonne Ministarstva energetike SAD-a, Sveučilišta Northwestern i Sveučilišta u Chicagu zajedničkim snagama osmislili su novu tehniku identifikacije i sintetiziranja kristalnih materijala koji sadrže dva ili više elemenata.
Metoda je proizašla iz istraživanja nekonvencionalnih supravodiča, čvrstih tvari s dva ili više elemenata, od kojih barem jedan nije metal. Oni se prestaju opirati prolazu struje na različitim temperaturama, objašnjavaju istraživači.
Širok raspon primjena
Tijekom posljednjih pola stoljeća znanstvenici su otkrili i izradili mnogo nekonvencionalnih supravodiča s iznenađujućim magnetskim i električnim svojstvima.
Takvi materijali imaju širok raspon mogućih primjena, od poboljšane proizvodnje energije, preko prijenosa energije do bržeg transporta. Moglo bi ih se ugrađivati u buduće akceleratore čestica, sustave magnetske rezonancije, kvantna računala i energetski učinkovitu mikroelektroniku.
Nepoznati spojevi
Najnovije rješenje sastoji od dvije komponente: vrlo učinkovitog i manje učinkovitog otapala. Njihovom kombinacijom i dodavanjem različitih elemenata dobiva se novi materijal. Istraživači su metodu primijenili na kristalne spojeve napravljene od tri do pet elemenata. Dosad su, piše Nature, tako došli do 30 dosad nepoznatih spojeva, a njih deset ima nikad prije viđene strukture.
Neslućene mogućnosti
To je samo početak neslućenih mogućnosti jer se metoda može primijeniti na gotovo svaku kristalnu čvrstu tvar i za proizvodnju mnogo različitih kristalnih struktura. To uključuje više naslaganih slojeva, jedan sloj debljine atoma i lance nepovezanih molekula.
Takve neobične strukture imaju različita svojstva i ključne su za razvoj materijala sljedeće generacije primjenjivih ne samo na supravodiče, već i na mikroelektroniku, baterije, magnete...