Otkriven mehanizam oštećenja centra za pamćenje kod apneje u snu
Niska razina kisika tijekom faze sanjanja, oštećuje centre za pamćenje u mozgu. Ovo oštećenje nastaje zbog ozljeda malih krvnih žila, što objašnjava zašto mnogi pacijenti s apnejom u snu razvijaju kognitivne probleme

ScienceBlog prenosi novo istraživanje objavljeno u časopisu Neurology koje otkriva da niska razina kisika tijekom REM faze sna oštećuje centre za pamćenje u mozgu. Ovo oštećenje nastaje zbog ozljeda malih krvnih žila, što može objasniti zašto mnogi pacijenti s apnejom u snu razvijaju kognitivne probleme starenjem.
Studija je pratila 37 starijih osoba prosječne dobi od 73 godine bez postojećih kognitivnih problema. Utvrđeno je da padovi razine kisika tijekom REM sna predviđaju povećano oštećenje malih krvnih žila i smanjenje ključnih struktura za pamćenje.
Konkretno, niže razine kisika povezane su s više oštećenja bijele tvari u mozgu što ukazuje na oštećenje malih krvnih žila.
Dva ključna pokazatelja predviđala su oštećenje mozga: najniža razina kisika i ukupno vrijeme provedeno ispod 90% zasićenosti krvi kisikom.
Osobe s većim vaskularnim oštećenjem pokazale su smanjenje hipokampusa i stanjivanje entorinalnog korteksa, područja ključnih za pamćenje.
Apneja u snu, kod koje se mišići grla opuštaju i blokiraju dišne putove, češća je s godinama i mnogi je imaju nesvjesno. Istraživanje naglašava važnost REM faze sna, ne samo za snove, već i za obradu emocionalnih iskustava i jačanje pamćenja.
Poremećaji u ovoj fazi zbog nedostatka kisika mogu narušiti te procese. Iako studija pokazuje povezanost, a ne uzročnost, dodaje dokaze da poremećaji disanja tijekom spavanja doprinose kognitivnom padu. Standardni tretmani poput CPAP uređaja mogli bi, osim poboljšanja sna, pomoći u zaštiti zdravlja mozga.