Prihodi u sektoru telekomunikacija rastu, no očekivanja od budućnosti variraju

Globalni prihodi sektora telekomunikacija porasli su za 4,3% u 2023. godini, dosegnuvši 1,1 bilijun dolara, no sektor se suočava s izazovima poput rastućih troškova te makroekonomskih i geopolitičkih utjecaja

Sandro Vrbanus subota, 1. ožujka 2025. u 14:15

Prema PwC-ovom Izvješću o globalnom sektoru telekomunikacija, objavljenom uoči svjetskog sajma mobilnih tehnologija Mobile World Congress u Barceloni, predviđa se da će do 2028. godine globalni prihodi sektora telekomunikacija rasti po godišnjoj stopi rasta (CAGR) od 2,9%, što je ispod stope inflacije. Tijekom 2023. godine ukupni prihodi sektora fiksnih i mobilnih mreža porasli su bili za 4,3% dosegnuvši 1,1 bilijun dolara.

Brojni izazovi

Izvješće ukazuje na to da se sektor telekomunikacija suočava s nepovoljnim izgledima zbog rastućih troškova i konkurencije, slabijeg rasta broja pretplatnika te dugotrajnog utjecaja makroekonomskih i geopolitičkih pritisaka. Iako se očekuje rast obujma u sektoru, do 2028. godine bi prosječni prihod po jedinici (ARPU) za mobilne, fiksne širokopojasne i govorne usluge trebao opadati u prosjeku za 2% godišnje.

Iako Izvješće ukazuje na izazovno okruženje koje zahtijeva promišljanje o novim pristupima, očekivanja rasta za različite usluge i tržišta značajno variraju. Na primjer, predviđa se da će do 2028. godine fiksne širokopojasne i mobilne pretplate godišnje rasti za 3,8%, odnosno 4,3%, dok se očekuje pad broja pretplata na fiksne govorne usluge od 1,8%. Diljem različitih zemljopisnih područja predviđa se rast fiksnih pretplata između 0% i6 %, pri čemu u tržišta većeg rasta spadaju Indija, Nigerija i Malezija.

Broj 5G pretplata će se učetverostručiti

Unatoč dosadašnjem sporom razvoju 5G usluga, očekuje se da će se broj pretplata na ovu uslugu više nego učetverostručiti, s 1,79 milijardi u 2023. na 7,51 milijardu u 2028. godini. Također, udio 5G pretplata u ukupnim mobilnim pretplatama utrostručit će se, s 18,8% u 2023. na 64,1% u 2028. godini. Uz takav tempo, očekuje se da će već od 2026. godine 5G postati dominantni mobilni standard. Jedna od specifičnih primjena je fiksni bežični pristup (Fixed-Wireless Access -FWA), za koji se predviđa da će do 2028. godine postati najbrže rastuća širokopojasna tehnologija s CAGR-om od 18,3%.

U tom kontekstu, kapital se sve snažnije preusmjerava na fiksno povezivanje, osobito na optiku. U 2023. godini ukupna kapitalna ulaganja u sektoru telekomunikacija smanjena su za 2,3%, što je ponajviše rezultat opadanja ulaganja u mobilne usluge. Međutim, predviđa se da će od 2024. godine kapitalna ulaganja u sektoru rasti uz CAGR od 2,4%, u početku potaknuta ulaganjima u fiksne širokopojasne mreže i uvođenje optičkih vlakana, a kasnije tijekom tog razdoblja očekuje se oživljavanje kapitalnih ulaganja u mobilne mreže kako bi se operatori pripremili za 6G.

Autoindustrija potiče rast IoT-a

Zahvaljujući sve široj prisutnosti pametnih automobila i razvoju sektora mobilnosti, mobilne usluge Interneta stvari (IoT) postale su ključni čimbenik rasta u svim regijama. Sveukupno, predviđa se da će se između 2023. i 2028. godine prihod od IoT usluga u automobilskoj industriji više nego udvostručiti i dosegnuti 34,1 milijardu dolara, uz CAGR od 15,8%.

Nove tehnologije nastavljaju transformirati sektor i povećavaju potražnju za uslugama povezivanja, digitalnom infrastrukturom i ulaganjima. U skladu s tim, umjetna inteligencija predstavlja značajnu priliku za sektor telekomunikacija, no još uvijek je nedovoljno iskorištena. Na razini potrošača, alati i mogućnosti umjetne inteligencije mogu pomoći telekomunikacijskim poduzećima u pružanju personaliziranih korisničkih iskustava, povećanju produktivnosti i optimizaciji radne snage, kao i u implementaciji kognitivnih mrežnih operativnih centara (NOC-ova) koji se pokreću umjetnom inteligencijom i omogućuju pristup korisnim informacijama te unapređuju učinkovitost u stvarnom vremenu, kaže PwC.

"Ako žele transformirati svoju troškovnu strukturu i korisničko iskustvo, telekomunikacijski operatori moraju ubrzati ulaganja i implementaciju tehnologija koje se temelje na umjetnoj inteligenciji. Telekomunikacijski operatori imaju jedinstvenu priliku da preuzmu vodeću ulogu zahvaljujući širokom poslovnom opsegu, velikim ulaganjima u infrastrukturu i stručnosti u upravljanju mrežama, no moraju brzo djelovati kako bi osigurali prednost prvog pokretača", poručio je Wilson Chow iz PwC Kina.