TikTok i Reels potiču 'predoziranje' medicinskim testovima
Velika većina objava izrazito je obmanjujuća, tvrde istraživači koji upozoravaju da su ti testovi često nepotrebni većini ljudi

Objave na društvenim mrežama o medicinskim testovima često dovode do pretjerane dijagnostike i prekomjerne upotrebe ovih testova, otkriva nova svjetska studija. Istraživanje, objavljeno u JAMA Network Open, analiziralo je gotovo 1000 objava o pet kontroverznih medicinskih testova na Instagramu i TikToku. Glavni nalazi studije pokazuju da 87 % objava spominje dobrobiti testova, a samo 15 % ih navodi potencijalne štete. Uz to, jedva 6 % objava spominje rizik od pretjeranih dijagnostičkih postupaka ili liječenja, a isti mali postotak objava uključuje znanstvene dokaze.
Velika većina tih objava izrazito je obmanjujuća, tvrde istraživači koji upozoravaju da se testovi promoviraju kao način preuzimanja kontrole nad vlastitim zdravljem, no često su nepotrebni za većinu ljudi. Analizirani testovi uključuju MRI skeniranje cijelog tijela, genetsko testiranje za rano otkrivanje raka, testove za testosteron, anti-Mullerov hormon (AMH) i crijevni mikrobiom. Stručnjaci upozoravaju da ovi testovi imaju ograničene dokaze o korisnosti kod zdravih osoba.
5 kontroverznih testova na Instagramu i TikToku
MRI skeniranje cijelog tijela: Tvrdi se da testira do 500 stanja, ali nema dokaza o dobrobiti za zdrave ljude, dok postoje stvarne opasnosti od nepotrebnih testova i pretjeranog liječenja.
Testovi za rano otkrivanje više karcinoma: Tvrdi se da otkriva više od 50 vrsta raka, no klinička ispitivanja još su u tijeku. Još uvijek nema dokaza da će dobrobiti probira zdrave populacije nadmašiti štete od nepotrebnih testova na rak.
AMH ili egg-timer test: Iako je koristan za određene žene, ovaj se test lažno promovira zdravim ženama kao test plodnosti, uz zabrinutost da rezultati mogu dovesti do nepotrebnih, skupih tretmana plodnosti.
Test crijevnog mikrobioma: Test obećava "zdravlje" putem ranog otkrivanja mnogih stanja - od nadutosti do depresije - bez dobrih dokaza o koristi, uz zabrinutost da bi rezultati testa mogli dovesti do prekomjerne medicinske upotrebe, uzrokujući štetu i gubitak.
Testosteronski test: Nema dokaza o koristi za testiranje zdravih muškaraca, ali postoji opasnost od prekomjerne upotrebe tretmana; dugoročna sigurnost terapije testosteronom još nije utvrđena.