Zvuk za reciklažu gorivnih ćelija
Bez štetnih kemikalija, za odvajanje štetnih kemikalija od korisnih dijelova iskorištenih gorivih ćelija

Znanstvenici sa Sveučilišta Leicester razvili su novu tehniku koja koristi zvučne valove za učinkovito odvajanje materijala u gorivnim ćelijama. Ova metoda omogućuje odvajanje vrijednih katalizatora od štetnih fluoriranih polimernih membrana (PFAS) iz katalizatorom obloženih membrana (CCM) u samo nekoliko sekundi.
PFAS spojevi, poznati kao "vječne kemikalije", predstavljaju značajan ekološki problem jer onečišćuju pitku vodu i predstavljaju ozbiljan zdravstveni rizik. Gorivne ćelije i elektrolizatori vode, ključne komponente energetskih sustava na vodik koji pokreću automobile, vlakove i autobuse, ovise o CCM-ovima koji sadrže dragocjene metale platinske skupine. Međutim, snažna adhezija između katalitičkih slojeva i PFAS membrana otežavala je recikliranje.
Istraživači iz Leicestera razvili su metodu koja koristi namakanje u organskom otapalu i ultrazvučnu obradu vodom za učinkovito odvajanje ovih materijala. Ultrazvuk visoke snage stvara mjehuriće koji se urušavaju pod visokim tlakom, omogućujući odvajanje dragocjenih katalizatora u nekoliko sekundi pri sobnoj temperaturi.
Nadovezujući se na ovaj uspjeh, naknadna studija uvela je kontinuirani proces delaminacije, koristeći posebno dizajniranu ultrazvučnu oštricu koja koristi ultrazvuk visoke frekvencije za ubrzanje recikliranja. Ovaj inovativni proces je održiv i ekonomski isplativ, otvarajući put za široku primjenu.