Kako pametno i sigurno reciklirati vaš stari mobitel

Donosimo vodič kako pravilno reciklirati mobitel, zaštititi svoje podatke i doprinijeti očuvanju okoliša

Bug.hr ponedjeljak, 12. svibnja 2025. u 17:57
📷 Foto: AI illustracija
Foto: AI illustracija

Svi mi imamo tu jednu ladicu, kutiju ili zaboravljeni kutak gdje naši stari mobiteli odlaze umrijeti tihom, prašnjavom smrću. U eri gdje se tehnologija mijenja brže no što stignemo pratiti, gomilanje elektroničkog otpada postalo je globalni problem. Mobiteli, iako možda maleni, značajan su dio tog rastućeg brda. No, prije nego što svoj stari uređaj osudite na vječni zaborav ili, još gore, bacite u obično smeće, znajte da postoji bolji, pametniji i ekološki odgovorniji put.

Zašto je recikliranje mobitela važno?

Elektronički otpad najbrže je rastući tok otpada na svijetu. Mobiteli sadrže „koktel“ materijala, od vrijednih metala poput zlata, srebra, bakra i paladija, do opasnih tvari kao što su olovo, živa i kadmij. Nepravilnim odlaganjem, te štetne tvari mogu prodrijeti u tlo i vodu, uzrokujući dugoročnu štetu okolišu i ljudskom zdravlju.

S druge strane, recikliranjem se ti vrijedni materijali mogu ponovno iskoristiti, smanjujući potrebu za rudarenjem novih sirovina i štedeći energiju. Iako mobiteli imaju jedno od najviših tržišta za recikliranje među elektroničkim materijalima, zabrinjavajuće je da se, primjerice, u SAD-u reciklira tek oko 10 posto odbačenih mobitela. Ostatak često završi zaboravljen ili na odlagalištima.

Priprema mobitela za drugi život ili reciklažu

Prije nego što se oprostite od svog starog uređaja, ključno je poduzeti nekoliko koraka kako biste zaštitili svoje osobne podatke i pripremili mobitel za sigurno putovanje.

Naime, vaš mobitel čuva ogromnu količinu osobnih podataka, od kontakata i poruka do fotografija, lozinki i bankovnih informacija. Mnogi korisnici vjeruju da je vraćanje na tvorničke postavke dovoljno za brisanje svih podataka. Međutim, tvorničke postavke često samo brišu adrese datoteka, dok stvarni podaci ostaju na uređaju dok se ne prepišu novima. Uz pomoć specijaliziranog softvera, ti "izbrisani" podaci mogu se relativno lako vratiti.

Za istinsko i sigurno brisanje podataka, preporučuje se korištenje profesionalnih alata za brisanje podataka, poput, primjerice, CCleanera.Takvi programi višestruko prepisuju postojeće podatke koristeći kriptografske metode, osiguravajući da čak ni napredni softveri za oporavak ne mogu doći do vaših informacija.

📷 Foto: AI ilustracija
Foto: AI ilustracija

Nakon korištenja takvog softvera, dodatno napravite i tvornički reset kako biste uklonili preostale postavke sustava. Ne zaboravite napraviti sigurnosnu kopiju svih podataka koje želite sačuvati prije nego započnete proces brisanja.

Nakon što ste osigurali podatke, ne zaboravite izvaditi SIM i memorijsku karticu ako je mobitel još ima. Osim toga, ako je baterija vašeg mobitela odvojiva, preporučljivo ju je izvaditi. Litij-ionske baterije, koje se nalaze u većini modernih mobitela, zahtijevaju poseban tretman pri recikliranju zbog svoje zapaljivosti i sadržaja. Mnogi programi recikliranja preferiraju da se baterije odvoje ili imaju posebne upute za uređaje s integriranim baterijama.

Kamo s vašim starim uređajem?

Srećom, postoji niz opcija za odgovorno zbrinjavanje starih mobitela, bilo da se radi o recikliranju ili davanju uređaja u novi život.

Mnogi veliki proizvođači mobitela, kao i mobilni operateri, nude vlastite programe povrata i recikliranja. Često možete zamijeniti stari uređaj za popust pri kupnji novog ili jednostavno predati stari uređaj na besplatno recikliranje. Provjerite web stranice proizvođača vašeg mobitela ili se raspitajte kod svog operatera o dostupnim opcijama.

Osim toga, pojedine trgovine tehničkom robom također nude mogućnost recikliranja e-otpada, što uključuje i mobitele. Većina njih prihvaća uređaje besplatno, a neki nude popust na kupovinu novog mobitela. Ako vam to nije opcija, uvijek postoje reciklažna dvorišta koja prihvaćaju elektronički otpad.