Hakersko okupljanje u Beogradu

U Beograd se ne ide samo zbog dobre hrane, Dana mladosti i tuluma na splavima. Ponekad se ide hakirati hardver i softver

Radoslav Dejanović nedjelja, 27. svibnja 2018. u 07:00

Konferencija Hackaday 2018. koja se ove godine održala u Beogradu, privukla je u beogradski Dom omladine raznoliko geekovsko društvo iz mnogih krajeva svijeta. U opuštenoj atmosferi priča se o hardveru, softveru, hackingu i opet u krug, sve do kasnih noćnih sati kad će biti proglašeni pobjednici najboljih hackova ovogodišnjeg bedža konferencije.

Naime, za razliku od drugih konferencija, hackaday je član one male ali birane grupe konferencija koje sudionicima ne dijele prospekte, olovke, šalice i spužvaste loptice za ublažavanje stresa, već prave pravcate hardverske projekte, a od sudionika se očekuje da ih ne samo koriste, već i da se sa njima poigraju, hackiraju ih hardverski i softverski.

Ovogodišnji badge posebno je atraktivan komad hardvera koji uključuje PIC32 mikrokontroler, minijaturnu tipkovnicu i zaslon u boji, VGA razlučivosti (320x240). Na njemu se nalaze minijaturni BASIC, Z-80 emulator sa pripadajućom posve funkcionalnom implementacijom CP/M-a, nešto igara i nekoliko skrivenih uskršnjih jaja – kako bismo preveli danas već pomalo zaboravljenu tradiciju easter egg iznenađenja u hardveru i softveru.

Idejni tvorac bedža Voja Antonić (lijevo) u društvu s fanom, kojem se potpisao na Galaksiju
Idejni tvorac bedža Voja Antonić (lijevo) u društvu s fanom, kojem se potpisao na Galaksiju

Idejni tvorci bedža su Voja Antonić (kojeg starijim generacijama informatičara nije potrebno predstavljati): hardver i Jaromir Sukuba (predstavnik Slovačke): softver. Retro izvedba bedža ispala je pravi hit među sudionicima konferencije (njih preko tri stotine), a sama konferencija otvorena je simfonijskom izvedbom Super Mario teme koju su odsvirali bedževi sudionika konferencije, gotovo pa unisono.

Osim već spomenutog dvojca, konferencija je ugostila i druge goste, kao najpoznatiju među njima vjerojatno Rachel Wong aka „Konichiwakitty“ (guglajte) koja se osim nosive elektronike bavi i istraživanjem matičnih stanica.

Osim niza zanimljivih predavanja koja možete vidjeti na stranici https://hackaday.com/2018/04/29/hackaday-belgrade-schedule-announced/, konferencija ima i tri workshopa (koji se posebno plaćaju): Creating Art in PCB, Interactive Poetic Glove i FPGA Development 101.

Opširniji izvještaj s ovog događaja objavljujemo u sljedećem izdanju Mreže.