'Sigurnija digitalna budućnost zajednička je odgovornost'
Prva nacionalna konferencije o kibernetičkoj sigurnosti okupiila je oko 300 stručnjaka iz zemlje i inozemstva, a zahvaljujući live streamingu pratii je i daleko veći broj zainteresiranih
Samo zajedničkim djelovanjem nacionalnih koordinacijskih središta s onim centralnim, europskim, moguće odgovoriti na izazove kibernetičke sigurnosti, jednoglasan je zaključak je prvoga dana Prve nacionalne konferencije o kibernetičkoj sigurnosti u organizaciji Nacionalnog koordinacijskog središta za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (NKS) koja je u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici okupila niz kibernetičkih stručnjaka iz Hrvatske i Europe.
"Nacionalni koordinacijski centri europskih zemalja su kontakt točke na nacionalnoj razini i pružaju stručno znanje. Oni surađuju s nacionalnim tijelima, potiču obrazovne programe i olakšavaju sudjelovanje u prekograničnim projektima i projektima Europske unije te pružaju financijsku potporu trećim stranama", pojasnila je ulogu NMS-a Vlatka Marčan, pomoćnica ravnatelja CARNET-a. "NKS surađuje s industrijom, poduzetnicima i startupima, a to ćemo nastaviti i u budućnosti. Jako nam je važno održavanje odnosa s akademskom i istraživačkom zajednicom jer su one nositelji inovacija; važan nam je i javni sektor koji ima specifične potrebe u području kibernetičke sigurnosti, a naposljetku i šira javnost, odnosno kućanstva.“
Regulatorni okviri i strategije
Prvi dan ove međunarodne konferencije u organizaciji NKS-a bio je posvećen regulatornim okvirima i strategijama s ciljem jačanja kibernetičke sigurnosti. Posebnu pozornost privuklo je izlaganje Luce Tagliarettija, izvršnog direktora Europskog stručnog centra za industriju, tehnologiju i istraživanja u području kibernetičke sigurnosti (ECCC) koji je predstavio europske trendove i strategije te naglasio važnost suradnje između nacionalnih centara s europskim.
"Iskreno vjerujem u važnost Nacionalnih koordinacijskih centara (NCC) i provedbu njihovih aktivnosti. Nijedna država niti europska institucija ne može sama riješiti izazove koji se nalaze pred nama, stoga je važno da radimo zajedno te da zajedničkim snagama svladamo sve moguće ugroze", rekao je Tagliaretti koji je nacionalne koordinacijske centre usporedio s igračima koji zajedno tvore sportski kolektiv. "Pred nama je mnogo izazova, stoga je važno planirati našu zajedničku budućnost i pronaći nova rješenja."
Otvoren i siguran kibernetički prostor
Bernard Gršić, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa, uprave i digitalne transformacije, fokus je stavio na uređen, dostupan, otvoren i siguran hrvatski kibernetički prostor.
"Suradnja među državama Europske unije važna je kako bi se osigurao dostupan, otvoren i siguran kibernetički prostor za hrvatske građane. Nove tehnologije nisu više privilegija malog broja korisnika, a različite vrste napada u kibernetičkom prostoru postaju sve sofisticiranije i složenije te utječu na naš svakodnevni život i poslovanje. Zato je važno podizati svijest o mogućim kibernetičkim ugrozama i načinima kako se zaštititi od njih", istaknuo je Gršić.
Fokus na male poduzetnike i startupe
Posebna pažnja u prvim panelima konferencije bila je posvećena temi budućih izazova u području kibernetičke sigurnosti o kojima je govorila Nataša Glavor, pomoćnica ravnatelja CARNET-a za Nacionalni CERT koja je pružila detaljan uvid u europske trendove i razne strategije kibernetičke sigurnosti. Konferencija se pokazala kao izvrsna platforma za umrežavanje i razmjenu dobrih praksi s europskim stručnjacima za kibernetičku sigurnost iz Danske, Njemačke, Španjolske, Estonije i Latvije koji su podijelili uspješne primjere iz prakse.
Drugi dan konferencije bit će fokusiran na male i srednje poduzetnike te startupe, s naglaskom na mogućnosti financiranja kroz EU programe i praktične radionice za prijavu projekata. Održat će se i radionica u kojoj će sudionici imati priliku proći kroz cijeli proces prijave projektnih prijedloga.