Aaron James, prvi čovjek kojem je istovremeno transplantirano lice i oko
U pionirskom zahvatu sudjelovalo je čak 140 liječnika njujorške sveučilišne bolnice
Kirurzi NYU Langone Healtha izveli su u svibnju 2023. prvu transplantaciju cijelog oka i dijela lica na 46-godišnjem Aaronu Jamesu koji je na poslu preživio strujni udar. Danas, više od godinu dana kasnije, James se izvanredno oporavio i vratio svakodnevnom životu u Arkansasu, a detalji pionirskog zahvata u kojem je sudjelovalo čak 140 liječnika opisani su u studiji koju objavljuje Journal of the American Medical Association (JAMA). Revolucionarni rad bit će predstavljeni na kongresu američkih kirurga ACS 2024 koji ovih dana počinje u San Franciscu.
Nova nada
Studija detaljno opisuje 21-satnu operaciju koja je koristila inovativne mikrokirurške tehnike, prilagođene kirurške uređaje i stanične terapije. Ovaj postupak uključivao je prvi pokušaj ubrizgavanja matičnih stanica u ljudski vidni živac tijekom transplantacije, s ciljem poboljšanja regeneracije živaca. Najbolja je vijest da je postupak kombinirane transplantacije cijelog oka i djelomičnog lica pokazao da se pacijentu mogu vratiti i obnoviti neke važne funkcije i strukture.
Suprotno prethodnim nalazima iz životinjskih modela, transplantirano oko donora je s vremenom održalo normalan tlak i protok krvi. Iako nije dobilo sposobnost vida, elektroretinografija—test koji mjeri električni odgovor mrežnice na svjetlost—pokazuje odgovor fotoreceptora, što ukazuje da su štapići i čunjići, živčane stanice u oku osjetljive na svjetlost, preživjele transplantaciju. Ovaj električni odgovor pretvara svjetlost u signale koje bi mozak u konačnici mogao protumačiti za vid, što daje nadu da bi buduće transplantacije cijelog oka mogle omogućiti povratak vida.
Povratak u normalu
Ova operacija značajan je napredak u vaskulariziranoj kompozitnoj alotransplantaciji (VCA). Riječ je o posebno izazovnom zahvatu jer za razliku od presađivanja organa koje uključuju jednu vrstu tkiva, poput bubrega ili srca, VCA zahtijeva presađivanje više vrsta tkiva - kože, mišića, krvnih žila, živaca i ponekad kostiju - sve u jednom složenom postupku.
Kirurzi su za ovu priliku razvili tehniku mikrovaskularne premosnice za održavanje protoka krvi u transplantiranom oku. Ova premosnica koristila je obližnje krvne žile, posebno površinsku temporalnu arteriju i venu, koje su bile rotirane kako bi se spojile na oftalmološku arteriju i venu presađenog oka. Ovaj inovativni pristup minimalizirao je retinalnu ishemiju, odnosno smanjio gubitak protoka krvi, i istovremeno vratio protok krvi u lice i oko.
James doduše i dalje ne vidi na presađeno oko, ali operacija za njega znači povratak u normalu: više ga nitko s užasom ne promatra i ne skreće pogled dok hoda ulicom, on može opet uživati u čvrstoj hrani i mirisima koji ga okružuju i svoju kćer Allie ispratiti na koledž. Zamijenio je i vozačku dozvolu na kojoj više nema sliku unakaženog lica.