Roboti inspirirani pijavicama mjere krvni tlak i srčani puls
Istraživači Sveučilišta Simona Frasera osposobili su robota da pacijentima mjeri krvni tlak koristeći se pritom samo dodirom prsta

Roboti, osposobljeni za osnovne zdravstvene zadaće, koriste vještine izrade origamija, a njihove kretnje inspirirane su pokretima pijavica. Rezultati istraživanja provedenog na kanadskom Sveučilištu Simona Frasera opisani su u časopisu npj Flexible Electronics.
Pijavice i origami
Istraživači tamošnjeg Laboratorija za proizvodnju aditiva replicirali su mehanizme kretanja pijavice na takozvane LIO senzore, ispisane 3D printerom, koji se mogu integrirati na vrhove robotskih prstiju.
Njihova suha elektroda inspirirana origamijem ima jedinstvene karakteristike poput usisnih hvataljki inspiriranih prirodom. Poput pijavica, i ovi senzori se šire i skupljaju kako bi se bolje održali uz podlogu, a prirodne sposobnosti pijavica obogaćene su metodama izrade origamija.
LIO senzori integrirani na vrhove prstiju robota mogu se postaviti na pacijentova prsa. Krvni tlak se prati i procjenjuje kombiniranjem podataka očitanja elektrokardiograma (EKG) i fotopletizmograma (PPG), koje bilježe senzori na prstima svake ruke.
Koristeći unaprijed određene algoritme, signali iz uparenih senzora mogu generirati pacijentov sistolički i dijastolički krvni tlak bez korištenja tradicionalnog digitalnog sfigmomanometra s manžetom.
Senzorski roboti
Isti istraživači okušali su se i u programiranju senzorskih robota za mjerenje drugih ljudskih fizioloških signala, poput praćenja broja otkucaja srca elektrokardiogramom, temperature i brzine disanja. No, to je tek početak. Sad su planu daljnja ispitivanja i razvoj sljedeće generacije senzora koji bi trebali omogućiti biomedicinski smislenu implementaciju.
Dapače, senzorski roboti mogli bi pomoći zdravstvenim radnicima u praćenju vitalnih znakova pacijenata, naročito onih koji su stavljeni u izolaciju. Njihov je potencijal i daleko veći pa bi, vjeruju kanadski istraživači, mogli odigrati bitnu ulogu u nadolazećoj eri zdravstvene skrbi na daljinu.