Pada još jedan Appleov "zid": RCS protokol za poruke konačno na iPhonima

Nakon godina odbijanja da uskladi standarde za razmjenu poruka, Apple je popustio: u beta inačici iOS 18 pojavila se mogućnost komunikacije na RCS protokolu, a američki telekomi su se počeli prilagođavati novoj situaciji

Ivan Podnar srijeda, 26. lipnja 2024. u 20:00
📷 Ilustracija: DALL-E
Ilustracija: DALL-E

Na Redditu, neki su korisnici, koji su instalirali beta verziju iOS 18, počeli javljati da već mogu komunicirati s drugima kroz protokol RCS, koji je dugo vremena bio nedostupan na Appleovim uređajima. U tijeku je prilagođavanje američkih telekoma, AT&T, T-Mobile, i Verizon pa će dostupnost za sve američke korisnike nešto potrajati.

Vijest sama po sebi nije neka velika tehnološka novost, jer RSC postoji godinama, koristi se na Android platformi ali nikada do sada nije omogućavao komuniciranje između jinga i janga, između Beatlesa i Rolling Stonesa, dakle između iOS i Android uređaja.

Zašećereno objašnjenje

Šokantno je zazvučalo kad je potkraj prošle godine Jacqueline Roy, glasnogovornica Applea izjavila: “Sljedeće godine, dodat ćemo podršku za RCS Universal Profile, standard koji trenutno objavljuje GSM Association. Vjerujemo da će RCS Universal Profile ponuditi bolje iskustvo interoperabilnosti u usporedbi sa SMS-om ili MMS-om.”  Izjava je malo zašećerila gorku istinu jer je ova odluka Applea potaknuta regulatornim pritiskom, posebice Zakonom o digitalnim tržištima Europske unije (DMA). Zakon zahtijeva od velikih tehnoloških kompanija da svoje usluge učine interoperabilnima s drugim platformama. Zanimljivo da je samo godinu dana ranije Tim Cook rekao da tvrtka ne planira podržavati RCS na svojim uređajima niti bilo kakvu interoperabilnost s iMessageom.

Oba napredni

Rich Communication Services (RCS) i iPhone iMessage su oba napredni protokoli za slanje poruka, ali dok su u mnogočemu slični, postoje neke ključne razlike. Najvažnije, nekompatibilnost platformi i enkripcija. RCS je razvijen 2008. godine unutar GSMA-a, neprofitnog udruženja i dizajniran kao univerzalni standard za mobilne uređaje, prihvaćen od Android sustava, dok je Appleov iMessage, objavljen na konferenciji WWDC 201, standard ekskluzivan za Apple uređaje, iPhone, iPad, Mac, Apple Watch.

End-to-end enkripcija

iMessage je dugo hvaljen zbog svoje end-to-end enkripcije, koja osigurava da samo primatelj može dešifrirati sadržaj poruka. Ova razina sigurnosti bila je jedan od kamena temeljca Appleove marketinške poruke o brizi za privatnost korisnika. RCS se, s druge strane, suočio s kritikama jer nije propisao end-to-end enkripciju u svim porukama. Iako neke RCS poruke mogu imati koristi od ove razine sigurnosti, ona se ne primjenjuje univerzalno. Ova razlika u standardima šifriranja izaziva zabrinutost među korisnicima kojima je povjerljivost njihovih razgovora prioritet. End-to-end enkripcija, dakle nije standardna značajka RCS-a, iako je neke implementacije, poput Googleove nude.

Slični, ali opet različiti

Sve ostale bazične sličnosti su tu: podrška dijeljenje fotografija i videozapisa visoke razlučivosti, potvrde o čitanju, funkcionalnost grupnog chata i rad putem mobilnih mreža ili Wi-Fija, osim što se Apple integrira s drugim njegovim servisima. Oba standarda, vraćaju u slučaju nedostupnosti svog protokola, na SMS. Ukratko, dok RCS i iMessage dijele mnoge slične značajke, RCS je dizajniran kao univerzalni standard za poboljšanje slanja poruka na svim mobilnim platformama, dok je iMessage sustav ekskluzivan za Apple uređaje s dubljom integracijom u Appleov ekosustav.

"iMessage na Androidu dao bi djeci telefone s Androidom", poručio je kolegi Craig Federighi, Appleov VP

"Kupi mami iPhone"

Toliko o sličnostima i razlikama s tehničke strane. Veća je razlika u poimanju poslovne logike, koja kod Applea već godinama funkcionira na jednostavnom modelu: zazidati čim viši i neprobojniji zid oko, fraza je odavna iskovana, ograđenog vrta (ili voćnjaka) Međutim, i tome dolazi kraj i u tom se zidu vide sve veće rupe. Zid se gradio ali bilo je i pokušaja iznutra da se, što se tiče komunikacijskog protokola, pruži ruka drugoj strani. Appleov izvršni direktor Eddy Cue lobirao je za aplikaciju iMessage na Androidu 2016. godine, ali mu je Craig Federighi u internom e-mailu odgovorio da "bi iMessage na Androidu samo uklonio prepreku obiteljima s iPhoneima da svojoj djeci daju telefone s Androidom.” A Tim Cook, bio je mišljenja da biste trebali "kupiti mami iPhone" ako želite s njom razgovarati preko iMessagea.

Vremena se mijenjaju

Ipak vremena se mijenjaju, prvo je pao dio zida na kojem je pisalo App Store, nakon što se u igru umiješala sve agilnija komisija Europske zajednice. Sada, očito pod istim pritiskom, Apple uviđa da se ne može beskonačno štititi i zatvarati nego mora, da bi nekako održao konkurencijski korak, a još više, podvinuti se pod zahtjeve zakonodavaca, razmišljati o suradnji i otvaranju.

Moguće posljedice

Širenje RCS-a potencijalno bi mogao dovesti do pada oslanjanja na druge aplikacije za razmjenu poruka. Značajke kao što su grupni chat, potvrde o čitanju i visokokvalitetno dijeljenje medija, koje su prije primarno nudile ove aplikacije, sada su potencijalno dostupne putem izvorne razmjene poruka na iOS i Android uređajima.

Međutim, dominacija etabliranih platformi poput WhatsAppa i Telegrama možda neće biti odmah ugrožena. Ove aplikacije nude dodatne funkcije osim osnovnog slanja poruka, kao što su videopozivi, poruke koje nestaju i integracije s drugim uslugama. Osim toga, ukorijenjena korisnička baza i uspostavljene društvene mreže unutar ovih platformi mogu spriječiti značajan pomak u ponašanju korisnika.