Kina kompletirala svoj sustav globalne satelitske navigacije
Američkom GPS-u, ruskom GLONASS-u i europskom Galileu uskoro se pridružuje i kineski BeiDou Navigation Satellite System (BDS) kao rješenje za satelitsko pozicioniranje

Kina je jučer, raketom Dugi Marš 3B, lansirala posljednji od 30 satelita kojim je dovršila projekt globalne satelitske navigacije BeiDou Navigation Satellite System (BDS-3). BeiDou, inače kinesko ime za sazviježđe koje mi nazivamo Velika kola, bi trebao postati još jedan široko prihvaćeni i globalno dostupni sustav satelitskog pozicioniranja.
Još od prosinca 2018. godine BDS funkcionira paralelno uz postojeći američki GPS, ruski GLONASS te europski Galileo, ali izvan Kine dostupan je samo u zemljama okruženja. Do kraja ove godine usluga bi trebala postati dostupna u ostatku svijeta. Prvi satelit iz serije BDS-1 lansiran je još 2000. godine.
Najnoviji lansirani satelit bit će smješten u geosinkronoj orbiti, gdje se sada ukupno nalaze njihova tri satelita. 24 njih nalazi se u srednjoj orbiti, a još tri u inkliniranoj geosinkronoj orbiti. Kina sada pokuašava dobiti odobrenja regulatora diljem svijeta za pokretanje globalne usluge satelitskog pozicioniranja.
Povrh usluga pozicioniranja i satelitske navigacije BaiDou će putem BDS-3 satelita omogućiti i komunikaciju, tj. razmjenu kratkih tekstualnih poruka (do 1.200 kineskih znakova) te fotografija. Smatra se da bi kombinirane usluge pozicioniranja i komunikacije mogle biti od velike koristi u akcijama traganja i spašavanja, jer će osim točne lokacije putem istih satelita biti moguće i komunicirati na teško dostupnim mjestima bez mobilnog signala.