Studenti adaptirali Metine pametne naočale koje vide kroz vas i znaju sve o vama
Dvojica studenata s Harvarda stvorili su zanimljivu, ali kontroverznu tehnologiju koju su velike tehnološke tvrtke dosad izbjegavale zbog etičkih pitanja. Njihove pametne naočale mogu prepoznavati lica, trenutačno identificirati pojedince i objaviti njihove osobne podatke s interneta
Projekt koji su napravili studenti AnhPhu Nguyen i Caine Ardayfio, nazvan I-XRAY koristi komercijalno dostupne Ray-Ban pametne naočale u kombinaciji sa softverom za prepoznavanje lica i tehnikama prikupljanja podataka. Kada naočale detektiraju lice osobe, sustav automatski pretražuje podudarajuće slike na internetu, izvlači osobne detalje i prikazuje informacije na mobilnom uređaju korisnika u roku od nekoliko sekundi.
Proces za identifikacije
Sustav I-XRAY koristi višefazni proces za identifikaciju pojedinaca. Prvo detektira lice pomoću kamere na pametnim naočalama, zatim uspoređuje sliku putem usluge za prepoznavanje lica Pimeyes. Nakon toga prikuplja podatke s URL-ova koji sadrže podudarajuće slike, izvlači informacije koristeći veliki jezični model i dodaje podatke s web-stranica.
Priznaju potencijalne rizike
Nguyen i Ardayfio testirali su svoj izum na pojedincima na javnim mjestima, uključujući putnike podzemne željeznice u Bostonu. Tvorci tvrde da je njihova motivacija prvenstveno bila potaknuta znatiželjom i interesom za tehnologiju. Međutim, priznaju potencijalne rizike, uključujući uhođenje i kršenje privatnosti. Ardayfio je napomenuo da su neki ispitanici bili iznenađeni količinom osobnih podataka dostupnih na internetu, uključujući fotografije iz djetinjstva koje nikada prije nisu vidjeli.
Može se s bilo kojom kamerom, kaže Meta
Glasnogovornica Mete, proizvođača Ray-Ban pametnih naočala korištenih u projektu, oglasila se portalu 404 Media te izjavila da se tehnologija prepoznavanja lica može implementirati s bilo kojom kamerom, ne samo s njihovim proizvodom. Također su ukazali na svoje uvjete korištenja, koji zahtijevaju od korisnika da odgovorno koriste tehnologiju.
Pimeyes, usluga za prepoznavanje lica koju koristi I-XRAY, izrazio je iznenađenje načinom na koji se njihova tehnologija koristi. Tvrde da njihov sustav nije osmišljen za izravno identificiranje pojedinaca, već za pronalaženje sličnih slika na internetu.
Iako Nguyen i Ardayfio ne objavljuju kod za I-XRAY, njihov projekt demonstrira mogućnost stvaranja moćnih alata za nadzor koristeći komercijalno dostupne proizvode i usluge.