Google plaća 1,375 milijardi dolara Teksasu za povrede privatnosti
Google se već godinama vrti u pravosudnoj centrifugi s obje strane Atlantika. Milijarde dolara i eura više nisu teorija nego stvarnost, a ovakvi iznosi nisu šala ni za tehnološkog Golijata Googleovog kalibra. Najnoviji udar dolazi iz Teksasa...

Google će morati izdvojiti 1,375 milijardi dolara za nagodbu s državom Teksas zbog kršenja privatnosti korisnika, izvijestio je teksaški glavni tužitelj Ken Paxton prošloga petka. Radi se o rekordnom iznosu u povijesti SAD-a kada su u pitanju tužbe vezane uz zaštitu privatnosti. Nagodba će, nakon što dobije konačnu sudsku potvrdu, zatvoriti slučaj pokrenut 2022. godine.
Teksas opalio rekordnu kaznu za privatnost
U središtu tužbe nalaze se Googleove prakse prikupljanja korisničkih podataka, koje su prema teksaškim zakonima sporne. Tvrtki se na teret stavljalo nezakonito bilježenje podataka o lokaciji, praćenje aktivnosti u privatnom načinu rada preglednika (incognito mode) te prikupljanje biometrijskih podataka bez pristanka korisnika – uključujući glasovne otiske i geometrijske podatke lica.
"Googleovo praćenje korisnika bilo je daleko opsežnije nego što su mnogi korisnici mogli i pretpostaviti", navodi se u dokumentima iz originalnog sudskog procesa. Teksaški zakon o zaštiti biometrijskih podataka među najstrožima je u SAD-u, a slučaj je obuhvaćao i optužbe za obmanjujuće trgovačke prakse prema potrošačima.
I to nije sve
Nedavna nagodba oko privatnosti odvojena je od drugog velikog pravnog izazova s kojim se Google suočava u Teksasu. Antimonopolska tužba iz 2020. koju predvodi Teksas, a koja tvrdi da je Google monopolizirao tržišta digitalnog oglašavanja, potencijalno bi mogla dovesti do kazni koje se približavaju iznosu od 29 milijardi dolara ako Google bude proglašen odgovornim.
Ovi pravni problemi predstavljaju i financijske i operativne izazove za Google. Samo u protekloj godini, kompanija je platila ili pristala na nagodbe u ukupnom iznosu od približno 3,775 milijardi dolara između EU slučaja Shopping i teksaške nagodbe za privatnost.
Niti Europa ne popušta
Europski sud pravde (ESP) konačno je 10. rujna 2024. potvrdio kaznu od 2,4 milijarde eura protiv Googlea u slučaju poznatom kao "Google Shopping". Ovime je stavljena točka na višegodišnji pravni proces koji je započeo još 2017. godine, kada je Europska komisija prvi put nametnula kaznu zbog zlouporabe tržišnog položaja. Google je, prema presudi, nepošteno favorizirao vlastitu uslugu za usporedbu cijena u rezultatima pretraživanja, čime je oštetio konkurente i potrošače.
Zanimljivo je da je ovo bila prva u nizu velikih kazni koje je EU odredila Googleu i ujedno je postala presedan za buduće digitalne antimonopolske predmete. Nakon odbijanja posljednje Googleove žalbe, tvrtka nema daljnjih pravnih mogućnosti te mora platiti puni iznos kazne. Ova presuda predstavlja značajnu pobjedu za EU regulatore u njihovim naporima da obuzdaju dominaciju tehnoloških divova.
Rijetka pobjeda: AdSense kazna ipak otpisana
Bolju vijest za Google donio je prošlog rujna Opći sud EU kada je poništio kaznu od 1,49 milijardi eura vezanu uz Googleov oglašivački sustav AdSense. Sud je utvrdio da je Europska komisija počinila više propusta u svojoj procjeni, posebice oko trajanja i stvarnog učinka Googleovih ugovornih klauzula na tržište oglašavanja. Europska komisija još uvijek ima mogućnost žalbe na ovu odluku Europskom sudu pravde, no do trenutka pisanja ovog teksta nije zabilježena najava takve žalbe. Googleu se više ne naplaćuje ova kazna, što je tvrtka dočekala kao veliki uspjeh svoje pravne strategije na europskom tržištu.
Android saga se nastavlja: najveća kazna još u igri
Treći i financijski najteži slučaj protiv Googlea još uvijek je u tijeku. Radi se o kazni od 4,125 milijardi eura (izvorno određenoj 2018. godine na 4,34 milijarde, ali kasnije smanjenoj) zbog protutržišnih ograničenja na Android uređajima. Google je tijekom saslušanja u siječnju 2025. pred Europskim sudom pravde branio svoju poziciju, tvrdeći da kazna kažnjava inovacije umjesto da štiti tržišno natjecanje.
Do danas, više od sedam godina nakon izricanja izvorne kazne, ESP još nije donio konačnu presudu. Ovaj predmet posebno je važan jer se odnosi na Android, operativni sustav koji pokreće većinu pametnih telefona u Europi i svijetu. Konačna presuda mogla bi imati dalekosežne posljedice na način na koji Google upravlja svojim mobilnim ekosustavom i aplikacijama.