Održan je još jedan Dan inovacija u sklopu projekta Škola budućnosti

Treću godinu zaredom proveden je projekt Škola budućnosti, pa obilježen uz Dan Inovacija u Infobipovom kampusu Alpha Centauri u Zagrebu s više od 700 posjetitelja

Bug.hr subota, 17. lipnja 2023. u 20:17

Stemi i Infobip, uz podršku generalnog partnera A1 Hrvatska, uspješno su i treću godinu u nizu proveli projekt Škola budućnosti te ga obilježili uz Dan Inovacija u Infobipovom kampusu Alpha Centauri u Zagrebu. Tijekom cijelog dana više od 700 posjetitelja, od čega više od 500 učenika i učitelja, na interaktivan i zabavan način susrelo se s budućnosti isprobavanjem tehnologija i proizvoda domaćih, ali i stranih tvrtki, fakulteta i startupa.

Direktan doticaj s tehnološkom budućnosti

Učenici osnovnih i srednjih škola otkrivali su svijet električnih automobila i poluvodiča tvrtke Infineon, vozili su autiće u proširenoj  stvarnosti tvrtke Matterless te simulator formule 1 tvrtke AVL Hrvatska. Također su imali priliku testirati svoje reakcije pomoću inteligentnih senzora tvrtke Sport React. Zahvaljujući tvrtki Pulsar Labs, učenicu su lemili svoje autiće, AIR-RMLD ih je učio kako koristiti dronove za pošumljavanje iz zraka, a Equinox ih je uveo u svijet proširene stvarnosti. Osim što su iz prve ruke mogli vidjeti najnovija tehnološka rješenja, također su se upoznali s fakultetima poput FER-a, CRTE ili Aspire, na kojima će nekih od njih nastaviti svoje obrazovanje.

Uz spomenute izlagače, u istoj su se ulozi našle osnovne i srednje škole, a glavna tema bila su kreativna rješenja koja razvijaju u svojim školama.

"Promjene na tržištu rada dolaze upravo zbog napretka tehnologije. Tehnologija se toliko brzo mijenja da mi danas ne možemo ni zamisliti koja zanimanja i poslove će raditi naša djeca. Ona su rođena u digitalno doba i njima je tehnologija prirodan alat kojim se svakodnevno služe od najranije dobi. Ono što tehnologija nikad neće moći dostići je kritičko razmišljanje i to je proces cjeloživotnog učenja jer uvijek postoji još nešto novo što imamo za naučiti. Upravo zbog toga su nužni projekti poput Škole budućnosti. Naravno, jako je važno da smo svjesni da nove tehnologije i online svijet donose cijeli novi niz potencijalnih prijetnji i negativnih sadržaja i zato smo nedavno predstavili inicijativu Bolji online kroz koju nastojimo internet učiniti boljim i inkluzivnijim mjestom za sve nas", izjavio je Ivan Skender, glavni direktor transformacije poslovanja, ljudske potencijale i korporativne komunikacije.

Najbolji učenički timovi su predstavili svoje projekte na kojima su radili tijekom školske godine u Školi budućnosti, od chatbotova koji koriste umjetnu inteligenciju, robota za istraživanje Marsa pa do pametnih vrtova baziranih na IoT tehnologiji. Predanost i kreativnost učenika, kao i utjecaj na lokalnu zajednicu prepoznala je i tvrtka Xiaomi, vodeći proizvođač pametnih telefona u svijetu, koja je za učenike i učitelje osigurala vrijedne nagrade (Redmi Note 12 5G pametne telefone, Redmi Watch 3 satove i Xiaomi Buds 3 slušalice). Svi prisutni imali su prilike upoznati i najnoviju Xiaomijevu inovaciju iz svijeta robotike – Cyberdoga.

STEMwave kao nova generacija Škole budućnosti

Škola budućnosti nema granice te želi pružiti priliku učenicima globalno. Tako se ove godine na Danu Inovacija prezentiralo novo ime projekta – STEMwave. Iako nosi novo ruho, ovaj projekt zadržava iste vrijednosti i cilj – uključiti mlade u svijet najnovije tehnologije i učiniti ih spremnijima za sutrašnje tržište rada. STEMwave je, osim u Hrvatskoj, ove godine bio prisutan i u Bosni i Hercegovini te Sjedinjenim Američkim Državama, a nadaju se da će svake godine popis lokacija širiti. Do sada je projekt Škola budućnosti implementiran u više od 220 škola diljem Hrvatske.