DJI Technologies, vodeći svjetski proizvođač dronova, tuži američko Ministarstvo obrane
Kineski DJI Technologies, vodeći svjetski proizvođač dronova, tuži američko Ministarstvo obrane. Nakon više od 16 mjeseci neuspješnih pokušaja da s Ministarstvom obrane pitanje zabrane riješi diplomatskim putem, kineska kompanija traži pravnu zaštitu na američkom saveznom sudu
Vodeći svjetski proizvođač dronova za široku potrošnju, kineska tvrtka SZ DJI Technology Co., pokrenula je sudski postupak protiv Ministarstva obrane Sjedinjenih Američkih Država zbog uvrštavanja DJI-a na popis tvrtki označenih kao kineske vojne kompanije.
Jedini izbor sudski postupk
Glasnogovornik DJI-a izjavio je kako tvrtka nije imala drugog izbora nego zatražiti pravnu zaštitu na saveznom sudu. DJI kategorički odbacuje bilo kakvu povezanost s kineskom vojskom, naglašavajući da proizvodi isključivo dronove za potrošačku i komercijalnu upotrebu. Štoviše, tvrtka ističe da i samo Ministarstvo obrane priznaje kako DJI ne proizvodi vojne dronove.
Prikriveni kao civilni objekti?
Popis kineskih vojnih tvrtki koji održava američko Ministarstvo obrane dio je Zakona o nacionalnoj obrani. Cilj ovog zakona je suprotstaviti se nastojanjima stranih država da kriju napredne tehnologije razvijene od privatnih tvrtki koje se predstavljaju kao proizvodi za civile, a ustvari služe u vojne i obavještajne svrhe. Zakon nalaže Ministarstvu obrane identificiranje takvih tvrtki koje posluju izravno ili neizravno u SAD-u. I Zastupnički dom SAD-a glasao je početkom rujna za zabranu rada novih dronova kineskog proizvođača DJI u Sjedinjenim Državama.
DJI je prvi put uvršten na ovaj popis 2022. godine i ostao je na njemu i nakon ažuriranja u siječnju 2024. DJI tvrdi da im ova designacija nanosi kontinuiranu financijsku i reputacijsku štetu, uključujući gubitak poslova s američkim i međunarodnim klijentima koji su raskinuli ugovore ili odbijaju sklopiti nove.
Argumenti DJI-a
U svojoj pravnoj dokumentaciji, DJI se opisuje kao najveći privatni proizvođač i distributer dronova za potrošačku i komercijalnu upotrebu, koje prvenstveno koriste hitne službe, vatrogasci, policija, tvrtke i hobisti. Tvrtka tvrdi da je obrazloženje Ministarstva obrane za ovu designaciju neadekvatno, temeljeno na zabuni oko uobičajenih kineskih imena i oslanjajući se na "zastarjele navodne činjenice i slabe veze".
DJI-a nije usamljen
Ovaj pravni potez DJI-a nije usamljen u kontekstu američko-kineskih tehnoloških tenzija. Druge kineske tvrtke, poput proizvođača opreme za čipove Advanced Micro-Fabrication Equipment Inc., također su tužile Pentagon zbog povezivanja s kineskom vojskom. U svibnju je proizvođač lidara, tvrtka Hesai Group, podnio tužbu osporavajući Pentagonovu oznaku kineske vojne tvrtke. U srijedu je Pentagon uklonio Hesai s popisa, ali je izjavio da će tvrtku sa sjedištem u Kini odmah ponovno uvrstiti na popis iz razloga nacionalne sigurnosti.