DMA i Epic protiv Applea, tko je popustio u ovoj verziji Battle Royala?
Epic Gamesu vraćen developerski račun. Obje strane imaju svoje interpretacije, Epic tvrdi DMA je pobijedio, Apple kaže sve je to dogovor
Vijest, koju je na X platformi objavio glavni šef kompanije Epic games mogla bi biti ali nije u kategoriji breaking news: „ Europski zakon o digitalnom tržištu zakona (DMA) odgovorio je na prvi veliki izazov kada je Apple zabranio Epic Games Swedenu natjecanje s App Storeom, pa je DMA upravo ostvario svoju prvu veliku pobjedu. Nakon brze istrage Europske komisije, Apple je obavijestio Komisiju i Epic da će popustiti i vratiti nam pristup kako bismo ponovno doveli Fortnite i pokrenuli Epic Games Store u Europi prema zakonu DMA.“ Zašto to nije velika prijelomna vijest? Zato jer su se, sudeći prema Appleu ipak dvije kompanije dogovorile oko buduće suradnje.
Apple je američkim tehnoportalima poslao izjavu: „Nakon razgovora s Epicom, obvezali su se poštivati naša pravila. Kao rezultat toga, Epic Sweden AB-u je dopušteno ponovno potpisati ugovor o razvoju i prihvaćen je u Apple Developer Program.“ Appleovo očito povlačenje preduhitruje ono što bi bila dugačka pravna i štetna po pitanju imidža javna bitka između ta dva korporativna diva.
Očito, jedna strana tvrdi da je nakon pritiska europskih regulatora, Apple dopustio Epic Gamesu otvaranje svoje iOS trgovine aplikacija u Europskoj uniji, druga tvrdi da je sve međusobno riješeno. Prostora za interpretaciju ima u kontekstu kako će se stvari dalje razvijati u naguravanju američkih tehnoloških kompanija i Europske unije. Digitalni zakon o tržištima (DMA) u Europi ima će značajne posljedice za američke tehnološke tvrtke, posebno divove poput Amazona, Applea, Googlea, Mete i Microsofta. DMA propisuje visoke novčane kazne za nepoštivanje propisa vezanih uz način na koji tehnološke tvrtke upravljaju svojim platformama i potrebite interoperabilnosti s drugim platformama. Te kazne mogu doseći do deset posto globalnih prihoda tvrtke, što dovodi do iznosa višemilijunskih kazni za američke tehnološke tvrtke poput Instagrama, Googlea i Amazona.
Ovih deset posto nije šala, recimo Amazon je u 2023. godini uprihodio 574 milijardi, Apple 384 milijarde pa ne trebaju kalkulatori da se izračunaju astronomske kazne. DMA-ine regulacije, poput obavezne interoperabilnosti i ograničenja za gatekeepere (čuvare vrata u bukvalnom prijevodu, kako ih naziva DMA, inače se misli na vlasnike platformi), smatra se potencijalno gušenjem inovacija. S druge strane Atlantika kaže se da je ciljanje velikih američkih nerazmjerno i nepravedno. Ovaj agresivan regulatorni pristup EU ne utječe samo na financije i reputaciju potencijalno kažnjenih tvrtki već postavlja izazove kako uopće se postaviti u Europi i sudjelovati u digitalnoj ekonomiji. Nadalje, stroge regulacije EU-a mogu utjecati na globalne digitalne političke krajolike i utjecati na zemlje izvan Europe i uzeti, dok za sad samo promatraju, kao model za svoje upravljanje digitalnim tržištem.