Kina predstavljanjem novog svemirskog odijela promovira program za Mjesečeve misije

Kina je nedavno predstavila novo svemirsko odijelo dizajnirano za buduća slijetanja na Mjesec, što pokazuje da je njezin ambiciozni program istraživanja Mjeseca u punom zamahu. Novo odijelo nosit će dva kineska astronauta kada slete na Mjesec 2030. godine.

Bug.hr utorak, 1. listopada 2024. u 16:31
📷 Xinhua
Xinhua

Kineska agencija za svemirske letove s posadom (CMSA) predstavila je novo odijelo prošli tjedan na 3. Forumu o tehnologiji svemirskih odijela u Chongqingu.

Dizajn odijela s elementima kineske kulture

Novo odijelo ključna je komponenta kineskih planova za misije na Mjesec, koji uključuju niz robotskih misija i misija s posadom, s krajnjim ciljem uspostave stalne prisutnosti na Mjesecu. Odijelo je dizajnirano da zaštiti astronaute od surovog mjesečevog okoliša, uključujući ekstremne temperature, zračenje i Mjesečevu prašinu, istodobno je pokretljivo za operacije na površini.

Među glavnim odlikama odijela su zaštitni vanjski sloj, panoramski vizir protiv odsjaja te integrirane kamere dugog i kratkog fokusa na kacigi. Višenamjenska upravljačka konzola na prsima omogućuje astronautima upravljanje funkcijama odijela. Dizajn odijela također uključuje elemente kineske kulture, s crvenim prugama inspiriranim vrpcama "letećih apsara" iz tradicionalne umjetnosti Dunhuanga.

Prvo slijetanje s posadom 2030. godine

Kina planira poslati robotske misije na južni pol Mjeseca 2026. i 2028. godine kako bi provela istraživanja resursa i testirala tehnologije za korištenje lokalnih resursa. Ove misije će utrti put za prvo slijetanje s posadom, planirano za 2030. godinu. Početna misija s posadom imat će dva astronauta koji će provesti oko šest sati na površini Mjeseca.

U daljnjoj budućnosti, Kina planira uspostaviti Međunarodnu istraživačku stanicu na Mjesecu2030-ih, koja će biti sposobna podržati kratkoročne boravke ljudi. Ovaj ambiciozni projekt dio je šire strategije Kine da postane glavni igrač u istraživanju svemira i da se natječe s NASA-inim programom Artemis.

Raketa Dugi marš 10

Za podršku ovim ambicijama na Mjesecu, Kina razvija niz novih tehnologija, uključujući lansirnu raketu Dugi marš 10 (Čangženg 10), svemirsku letjelicu s posadom za duboki svemir i Mjesečev lander. Također se radi na uspostavljanju komunikacijske infrastrukture u cislunarnom prostoru kako bi podržala buduće misije.