Asus Prime Z790-A WiFi - Najbolje od Primea
Matične ploče iz linije Prime najprodavaniji su Asusovi modeli, a Prime Z790-A WiFi najopremljenija je njena predstavnica

Čipset | Intel Z790 |
---|---|
Socket | LGA 1700 |
Memorija | 4x DDR5 (do 128 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16 2x PCIe 4.0 x4 2x PCIe 3.0 x1 |
SATA / M.2 | 4x SATA3 (čipset) 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU) 3x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset) |
Mreža | 2,5 Gbit/s Intel LAN Intel Wi-Fi 6 Bluetooth 5.3 |
Audio | Realtek S1220A |
Stražnji konektori | 1x USB 3.2 Gen 2×2 (Type-C) 3x USB 3.2 Gen 2 (2x Type-A, 1x Type-C) 4x USB 3.2 Gen 1 1x DisplayPort 1x HDMI 2x konektor za Wi-Fi Antenu 1x LAN 3x audio |
Dojam | Ploča koja je u odnosu na prethodnicu "zaradila" Wi-Fi 6E, ali i pozamašno povećanje cijene |
Asus nudi čak 12 ploča u liniji Prime, pri čemu ih polovica podržava DDR4 memoriju, a polovica DDR5. Ploča Prime Z790-A WiFi je, u odnosu na ekvivalentni prošlogodišnji model, doživjela manje kozmetičke promjene. Novi je pokrov hladnjaka čipseta, dodan je treći hladnjak za M.2 SSD-ove i malo je promijenjen grafički dizajn PCB-a.
Raspored elemenata na ploči tek se neznatno promijenio. Tako su, primjerice, na gornjem dijelu ploče RGB konektori pomaknuti s vrha na bokove, četiri dijagnostičke LED-ice s boka su prebačene na vrh, malo je redizajnirana naponska jedinica za memorijske utore, te su ostala samo dva horizontalna SATA utora; druga dva prebačena su na donji dio ploče i postavljena u vertikalni položaj. To nije najsretnije rješenje, no ionako sve manje koristimo SATA portove. Ostatak rasporeda je isti i generalno je dobro promišljen – ništa ničemu neće smetati.
Naponska jedinica preslikana je s prethodnice – faze su u "teamed up" konfiguraciji, ima ih 16+1 (CPU + iGPU), a korišteni su SiC643 elementi nazivne maksimalne struje 60 A, pa je ukupno moguće procesoru isporučiti do 1.020 A struje. Kontroler je DIGI+ ASP1900B (8-fazni), a tu su i kvalitetne prigušnice i kondenzatori. Zagrijavanje hladnjaka mjerili smo IC termometrom, koji je pokazao najviše 69,2 °C, što je blago povišeno, ali daleko od alarmantnog. Ipak, temperaturni senzori na ploči pokazivali su 83 °C i 88 °C, što je ipak znak da se ta dva relativno mala hladnjaka teže bore s visokom strujom koju vuče Intelov procesor Core i9-13900K pod punim opterećenjem.
Već viđeno
Ispod prvog M.2 utora nalazi se jedan oklopljeni PCIe 5.0 x16 utor, s dodatnim mehanizmom za izbacivanje grafičke kartice, a ispod njega su dva PCIe 3.0 x1, jedan PCIe 3.0 x4 i jedan dugački PCIe 3.0 x4 utor.
Kao i na prethodnom modelu, zvučna kartica koristi Realtekov S1220A kodek, čiji digitalno-analogni konverter podržava PCM zapise kvalitete do 32-bit/192 kHz. Mrežni kontroler je Intelov 2,5-gigabitni, s LANGuard zaštitom. Na dnu ploče nalaze se svi uobičajeni konektori i headeri. Baterija za BIOS je, u odnosu na prošlogodišnji model, prebačena iza prvog PCIe 3.0 x1 slota. Tipka Clear CMOS malo je pomaknuta ulijevo, zbog dodanih vertikalnih SATA portova, no zato je Power On tipka na istom mjestu – ispod SATA portova. Njoj je pridodan i CPU overvoltage jumper, što je novina.
Kao i ranije, na ploči nalazimo četiri M.2 utora. Prvi podržava PCIe 4.0 x4 način rada i uređaje do 22110 formata. Drugi je malo niže, dobio je hladnjak i podržava PCIe 4.0 x4 režim te 2280 uređaje. Treći i četvrti su nasuprotni, a pokriva ih jedan veliki aluminijski hladnjak. Treći podržava PCIe 4.0 x4 način rada i 22110 uređaje, a četvrti PCIe 4.0 x4, ali i SATA načine rada, te 2280 uređaje. Svi imaju plastičnu kopču za fiksiranje M.2 SSD-ova, bez korištenja vijaka. Prvi je utor, zanimljivo, izgubio donji hladnjak s termalnom podloškom, koji je postojao na prošlogodišnjem izdanju ploče.
Bežična mrežna kartica značajnije je nadograđena, i to je gotovo jedina prava razlika u odnosu na prethodni model. Time je stražnjem panelu izgubljen prostor za optički izlaz za zvuk (šteta), a ostala su i samo tri 3,5-milimetarska izlaza. Ugrađeni Wi-Fi modul podržava bežični standard Wi-Fi 6E i Bluetooth v5.3. Prijam signala vrlo je dobar, čak i u prostoriji koja se nalazi izravno iznad routera.
Osvjetljenje je ostalo isto kao i na prethodnici. Kontroliramo ga pomoću softvera, a softverski možemo upravljati i 4-pinskim Aura RGB headerom i s tri 3-pinska Aura Addressable Gen 2 RGB headera. Konektora za ventilatore i AIO pumpe na ploči ukupno je sedam.
U konačnici, Asus praktički nije mijenjao dobitnu kombinaciju. Prilikom prelaska na čipset Z790 dodana je sposobna bežična mrežna kartica i neki elementi premješteni su na nove pozicije. Time je dobivena matična ploča koja neće osvojiti nijednu nagradu za inovaciju, ali nastavlja biti provjeren i pouzdan odabir za korisnike koji grade računalo s novim Intelovim procesorima, a nisu spremni posegnuti još dublje u džep, kako bi se domogli egzotičnijih modela.
Asus Prime Z790-A WiFi
- Dizajn
- Kvaliteta izrade
- Solidna oprema (Wi-Fi 6E, Type C Gen 2x2)
- Dobre performanse
- Dobra naponska jedinica
- Bogat i intuitivan UEFI
- Softver
- Cijena u odnosu na prethodnicu
- Nema optičkog izlaza za zvuk