Izgradnja AI sustava za američku obranu po svojoj važnosti i obimu nalik je na "Manhattan projekt"
U ponedjeljak je predsjednički kandidat Donald Trump objavio da je senator iz Ohija, J.D. Vance, njegov izbor za potpredsjedničkog kandidata na izborima 2024. godine, što je oduševilo pristalice brzog razvoja umjetne inteligencije bez uplitanja državnih regulatora
J.D. Vance, poznat po poslovima s venture kapitalom i vezama sa značajnim figurama Silicijske doline poput Marca Andreessena i Petera Thiela, protivi se regulaciji Ai-ja i kritizira velike tehnološke tvrtke zbog poticanja vladinog nadzora.
Tehnoloških milijarder i donacije
Nije tajna da je Vance bio predložen Trumpu od strane Elona Muska, Petera Thiela i drugih velikih investitora iz Silicijske doline kako bi zastupao njihove interese. O tome kako se sve dogodilo, opširno izvještava New York times u članku pod naslovom "Kako je mreža tehnoloških milijardera pomogla J. D. Vanceu da skoči na vlast"
Čim je postignuta suglasnost o njegovom izboru za VP-a, uslijedile su donacije. Samo se Musk obvezao da će za Trumpovu kampanju isplaćivati 45 milijuna dolara mjesečno. Na mreži X je to potvrdio odgovorom “Da” na post koji kaže: ” Elon Musk je od Obaminog birača postao donator 180 milijuna dolara za izbor DJT-a.”.
AI program kao "Manhattan projekt"
Trampovi novopridošli saveznici, odmah su se prionuli planu kako bi se pokrenuli mega projekti za američku vojsku, koji, tvrde, po svojoj važnosti i obimu je nalik na "Manhattan projekt" kojim je razvijena atomska bomba, navodi Arstechnica. Time bi investitori i tvrtke iz Silicijske doline ušli u projekte s Ministarstvom obrane, koje ima najveći budžet u SAD-u (za ovu godinu iznosi oko 2.13 bilijuna dolara), pa je jasno kako se mogu nadati ogromnoj zaradi.
Naravno da će im, bude li izabrana, Trumpova administracija biti naklonjena i revanširati se za financiranje kampanje, pogotovo u ovom finišu, kad je bitno koliko će koji kandidat imati novaca za propagandu.
Dokument, koji uključuje dio naslovljen "Učiniti Ameriku prvom u AI", nastavlja se na Trumpov pokret sličnog imena te predstavlja značajno drugačiju strategiju za AI sektor u odnosu na administraciju predsjednika Bidena. On je prošle godine izdao sveobuhvatnu izvršnu uredbu koja koristi izvanredne ovlasti za podvrgavanje nove generacije AI sustava sigurnosnim testiranjima. To je, naravno, naišlo na velike kritike Ai tvrki koje nisu navikle da im se nešto nalaže od Vlade, jer u prošlosti, kad su se razvijale društvene platforme ili e-commerce sajtovi, država nije brinula kamo sve to vodi.
Nekad Obama, danas Trump
Republikanska stranka usvojila je platformu koja uključuje ukidanje Bidenove izvršne uredbe oko AI. Neki tehnološki investitori i startupi tvrde da Bidenova uredba stvara regulatorno opterećenje koje guši inovacije. Republikanci zauzimaju stav protiv regulacija usred šireg političkog preokreta u Silicijskoj dolini, gdje su, poput Muska, nekad tehnolozi i investitori podržavali demokrata Baracka Obamu, a sada republikanca Trumpa.
“Poništit ćemo opasnu Izvršnu uredbu Joea Bidena koja koči inovacije umjetne inteligencije i nameće ideje radikalne ljevice o razvoju ove tehnologije”, kaže GOP platforma. “Umjesto toga, Republikanci podupiru razvoj umjetne inteligencije koji je ukorijenjen u slobodi govora i ljudskom napretku.”
Projekt 2025
Veća vojna ulaganja u AI sigurno bi koristila tehnološkim tvrtkama koje već surađuju s Pentagonom, poput Andurila, Palantira i Scalea. Ključni rukovoditelji tih tvrtki podržali su Trumpa i imaju bliske veze s Republikanskom strankom. Istovremeno, konzervativna Zaklada Heritage također je pripremila nove prijedloge vezane uz AI kao dio Projekta 2025, nacrta za reorganizaciju savezne vlade u mogućem drugom Trumpovom mandatu. Trumpova se kampanja distancirala od ovog po nekima kontraverznog plana. On izmedju ostalog, uključuje još stroža ograničavanje pristupa Kine novoj tehnologiji, ali zbog izbora J.D. Vancea i veze s njegovim prijateljima, čini se da je to samo politička igra u predizborno doba.