Onkalo, konačno rješenje za nuklearni otpad
Finci dovršavaju izgradnju ogromnog podzemnog kompleksa u kojem će se otpad od nuklearnog goriva skladištiti tisućama godina
Finska će uskoro postati prva zemlja u svijetu koja će otpad od nuklearnog goriva zakopati u geološku grobnicu u kojoj bi ostao sljedećih 100.000 godina. Plan je spakirati istrošeno nuklearno gorivo u vodonepropusne spremnike i odložiti ih 400 metara ispod razine tla u šumama jugozapadne Finske. Izgradnja podzemnog odlagališta ozbiljno se zahuktala, a projekt Onkalo trebao bi biti gotov sljedeće godine.
Konačno rješenje
Onkalo, što u doslovnom prijevodu s finskog znači "šupljina", nalazi se blizu tri nuklearna reaktora na otoku Olkiluoto i udaljen je 240 kilometara) od glavnog grada zemlje Helsinkija.
Riječ je o ogromnom kompleksu koji se sastoji od pristupnog tunela spiralnog oblika, četiri vertikalna okna - jedan za osoblje, jedan za spremnike i dva ventilacijska, tunela za odlaganje i istraživanje, više tehničkih prostorija i kantine. Tvrtka Posiva dobila je dozvolu za gradnju odlagališta 2015. godine.
Dosad je iskopano desetak kilometara tunela, a tijekom operativne faze konačnog odlaganja u sljedećih stotinu godina dodatno će se u temeljnoj stijeni iskopati još 40 kilometara novih tunela. Odlagalište pokriva površinu od dva četvorna kilometra pod zemljom, a ukupno će se iskopati dva milijuna kubičnih metara stijena kako bi Onkalo mogao pohraniti 3250 spremnika sa 6500 tona istrošenog goriva.
Princip više barijera
Svaki tunel imat će između 30 i 40 rupa za skladištenje spremnika koji će se izolirati bentonit glinom, a potom ponovno zatrpati i zabrtviti.
Sigurnost jamči više redundantnih barijera ispod temeljne stijene koja će djelovati kao prirodna barijera ispod koje bi radioaktivni otpad ostao izoliran od organske prirode sve dok se radioaktivnost otpada ne smanji na beznačajnu razinu.