Corning popustio pod pritiskom EU-a i obvezao se raskinuti ekskluzivne ugovore
Američki proizvođač stakla Corning, poznat po brendu Gorilla Glass, obvezao se ukinuti ekskluzivne poslovne ugovore kako bi riješio zabrinutost Europske komisije zbog narušavanja tržišnog natjecanja
Europska komisija donijela je odluku kojom su obveze, koje im je ponudio američki proizvođač specijalnog stakla Corning, postale pravno obvezujuće prema antimonopolskim pravilima EU-a. Tom se odlukom rješava ranija "zabrinutost" Komisije zbog sumnje na sklapanje protutržišnih, isključivih ugovora o nabavi alkalno-aluminosilikatnog stakla, materijala koji se primarno koristi kao zaštitno staklo na pametnim telefonima i drugim prijenosnim elektroničkim uređajima.
Sporni Gorilla Glass
Corning, globalni proizvođač stakla poznat po brendu "Gorilla Glass", bio je pod istragom od studenoga prošle godine. Preliminarna istraga Europske komisije utvrdila je da Corning ima dominantan položaj na svjetskom tržištu rečene vrste stakla te da je potencijalno zloupotrijebio taj položaj sklapajući ekskluzivne ugovore s proizvođačima originalne opreme i tvrtkama za obradu stakla. Takva je praksa, prema ocjeni Komisije, mogla istisnuti druge proizvođače s velikih segmenata tržišta. Važno je napomenuti da istraga nije obuhvatila proizvode koje Corning razvija isključivo za Apple, jer je Komisija utvrdila da oni čine zasebno tržište.
Prihvaćene obveze
Kako bi otklonio zabrinutost regulatora, Corning je ponudio niz obveza koje su, nakon tržišnog testiranja i konzultacija s trećim stranama, postale konačne i za njih pravno obvezujuće. Obveze se odnose ne samo na Alkali-AS staklo (tržišnog imena Gorilla Glass), već i na prozirnu staklokeramiku, materijal za koji se očekuje da će se u budućnosti više koristiti. Ključna točka je odustajanje od svih klauzula o isključivosti u postojećim ugovorima, kao i obveza da se takve ili slične klauzule neće koristiti u budućnosti.
Nadalje, Corning se obvezao da na području Europskog gospodarskog prostora neće zahtijevati od proizvođača uređaja da kupuju određenu količinu njegovog stakla, niti će cjenovne prednosti uvjetovati takvim zahtjevima. Na globalnoj razini, proizvođači uređaja i tvrtke za obradu stakla neće smjeti biti ugovorno obvezani da od Corninga nabavljaju više od 50% svojih ukupnih potreba za ovim materijalima. Time se osigurava da značajan dio tržišta ostaje otvoren za konkurenciju.
Osim navedenih ograničenja, Corning se obvezao da će se u slučaju sporova oko patenata pozivati isključivo na povredu patenta, a ne na kršenje ugovora, te da neće koristiti druge ugovorne mehanizme za jačanje svojih patentnih zahtjeva.
Europska komisija je zaključila da će ponuđene obveze u potpunosti riješiti preliminarne probleme narušavanja tržišnog natjecanja. Ove mjere bit će na snazi devet godina i primjenjivat će se na globalnoj razini, s ciljem osiguravanja poštenijih uvjeta i veće mogućnosti izbora za proizvođače elektroničkih uređaja diljem svijeta, poručili su iz Komisije.