Google odgovorio Europskoj komisiji na nove nalaze vezane za kršenje DMA regulative
EK je optužila Google za favoriziranje vlastitih usluga u rezultatima pretraživanja i ograničavanje developera u tome da informiraju korisnike o jeftinijim alternativama. Google ima svoje viđenje

Nedugo nakon objave nove odluke Europske komisije o mogućem nametanju novih promjena u njihovim uslugama, oglasili su se i iz Googlea. EK, naime, smatra da Google i dalje favorizira vlastite usluge u rezultatima pretraživanja, ne dozvoljava developerima aplikacija obavještavati korisnike o jeftinijim alternativama Google Playu, pa svime time ograničava tržišno natjecanje i sužava izbor za potrošače.
Na temelju tih zaključaka o kršenju Akta o digitalnim tržištima (DMA), Komisija je naložila Googleu nove promjene vezane za tražilicu, Android i trgovinu aplikacija, no izazvala je i oštar odgovor američkog tech diva. Iz Googlea kažu da bi prijedlozi naštetili poduzetnicima i potrošačima, ugušili inovativnost, oslabili sigurnost i općenito doveli do degradiranja kvalitete njihovih usluga.
"Usluge će biti lošije"
Korisnici tražilice, primjerice, dobivali bi lošije rezultate i teže bi pronalazili ono što žele, a to bi smanjilo i internetski promet usmjeren ka malim poduzetnicima u Europi, argumentiraju iz Googlea. Dali su i konkretan primjer:
"Kad ne smijemo prikazati rezultate o putovanjima, koji ljude vode izravno na web stranice zrakoplovnih prijevoznika, oni obično završe sa skupljom kartom jer zrakoplovni prijevoznici moraju plaćati provizije posrednicima na webu. Te promjene, kao i mnoge druge koje smo morali napraviti u Europi, već uzrokuju da europska poduzeća gube do 30% prometa. Korisnici su toliko frustrirani da mnogi pribjegavaju nespretnim zaobilaznim rješenjima kako bi došli do tvrtki i informacija koje žele."
"EK stvara lažan izbor"
Nalazi Komisije o Androidu i Playu, kažu iz Googlea, stvaraju lažan izbor između otvorenosti i sigurnosti te će zbog toga ljudi u Europi moći biti izloženi većem broju zlonamjernog softvera. "Za razliku od iOS-a gdje Apple prvo mora pregledati aplikacije, na Androidu programeri mogu slobodno distribuirati aplikacije. To stvara veći izbor za korisnike od bilo koje druge platforme. (…) Ali ako ne možemo zaštititi svoje korisnike od prevarantskih ili zlonamjernih poveznica, koje korisnike odvode izvan sigurnog okruženja Playa, onda nas Komisija zapravo tjera da biramo između zatvorenog i nesigurnog modela", Googleov je odgovor Komisiji.
Nastavit će, kažu, surađivati s Komisijom i pridržavati se pravila, no ističu da se odlukama regulatora povećava rizik od još goreg korisničkog iskustva koje će Europljanima biti na raspolaganju. "DMA je osmišljen kako bi regulirao velike platforme kao što su Google, Apple i Meta i potaknuo konkurenciju, ali u stvarnosti ima suprotan učinak jer šteti europskim tvrtkama i potrošačima. Nadamo se da ćemo pronaći način za rješavanje ovih problema", zaključili su.