Argon Audio Forte A4 WiFi - Prirodan sljedeći korak

U svojoj najnovijoj inkarnaciji, Argonovi aktivni zvučnici nisu više samo zvučnici, već cjelovit glazbeni sustav, koji će radosno reproducirati glazbu iz svih vaših digitalnih izvora, bez pomoći ijednog drugog uređaja

Davor Šuštić petak, 28. lipnja 2024. u 06:00
SPECIFIKACIJE
Driveri 4" bas-srednjetonac s dvostrukom membranom + 1" visokotonac s mekanom kupolom
Pojačala 4x 80 W D-klasa (s aktivnom skretnicom)
DAC Do 24-bit/96 kHz (optički ulaz)
Frekvencijski odaziv 50-20.000 Hz
Povezivost Wi-Fi 5, Bluetooth 4.2 (SBC, AAC), Chromecast, AirPlay 2, Spotify Connect, DTS Play-Fi
Ulazi HDMI ARC, optički (TOSLINK), linijski RCA, phono RCA (MM), USB (servisni)
Izlazi Subwoofer (RCA)
Dimenzije zvučnika 14,3 x 24 x 19 cm
Jamstvo 2 godine
Dojam Kompaktan, uvjerljivo sklopljen i izuzetno funkcionalan glazbeni sustav, s pozamašnom vrijednošću za novac – spojite u struju i na Wi-Fi i uživate

Produktivni Argon Audio na tržište je plasirao glazbeni sustav Forte A4 WiFi. Radi se o trećoj generaciji proizvoda čiju je genezu bilo zanimljivo pratiti. U prve se dvije iteracije radilo "samo" o aktivnim zvučnicima, koji su između prve i druge verzije dobili HDMI ARC ulaz, dotjeraniji dizajn i veću zalihu snage. U trećoj, najnovijoj, skandinavski proizvođač otpustio je kočnicu pa je u kombinaciju ubacio i razne mogućnosti streamanja, stoga Forte A4 WiFi više ne iziskuje vanjske izvore zvuka, već kao izvor funkcionira – samostalno. Upravo smo ga zato u prvoj rečenici nazvali glazbenim sustavom.

Zaobljeni bridovi rezultiraju čistim i monolitnim dizajnom, kakav se s lakoćom uklapa u moderne prostore
Zaobljeni bridovi rezultiraju čistim i monolitnim dizajnom, kakav se s lakoćom uklapa u moderne prostore

Sustav se u kućnu mrežu povezuje preko Wi-Fija, a čitav proces početne konfiguracije može se obaviti unutar Google Homea, kao da u mrežu dodajemo Googleov vlastiti Chromecast. Tome je tako jer je Chromecast integriran u Forte A4 WiFi, što je odlična vijest za sve buduće vlasnike Argonova sustava, s obzirom na to da se radi o zacijelo najpraktičnijem rješenju za streamanje glazbe. Postojanje Chromecasta, naime, znači da će vam se Forte A4 WiFi pojaviti na popisu uređaja za reprodukciju zvuka iz svih aplikacija koje podržavaju castanje – a to su svi postojeći glazbeni i radijski streaming servisi. Samim time, lišeni ste potrebe za instalacijom neke treće aplikacije, s kojom biste morali povezati vaše korisničke račune za glazbene servise, i čije sučelje i funkcionalnost zasigurno ne bi bili na razini službenih aplikacija tih istih servisa.

Ima i multiroom

Doduše, takva aplikacija postoji, a zove se DTS Play-Fi. U slučaju da preferirate puštati sve sadržaje s istog mjesta, tada će vam ona biti korisna, jer sadrži integracije za Amazon Music, Deezer, Qobuz, Napster, Pandoru, iHeartRadio, Internet Radio i neke druge servise, kao i pretraživač sadržaja dijeljenih unutar lokalne mreže. Primjerice, uspješno je detektirala glazbu dijeljenu preko Plex servera i omogućila nam da ju uredno reproduciramo, bez dodatnog namještanja ikoje vrste.

Relativno napadna statusna LED-ica može se isključiti, pritiskom i držanjem tipke Mute na daljincu
Relativno napadna statusna LED-ica može se isključiti, pritiskom i držanjem tipke Mute na daljincu

Aplikacija DTS Play-Fi dobro će vam doći i u slučaju da kod kuće koristite više Argonovih glazbenih sustava, jer se u tom slučaju koristi kao osnova za upravljanje multiroomom – za odabir što svira na kojem sustavu, kako su oni upareni, koliko su glasni i slično. No, čak ni u tom slučaju nije obavezna, s obzirom na to da se multiroomom može upravljati preko Chromecasta i AirPlaya 2.

Osim Chromecasta, Forte A4 WiFi također podržava spomenuti AirPlay 2, Spotify Connect i Bluetooth. Očito je kako mogućnosti streaminga nisu nabacane prema principu "da se nađe", već su integralan, esencijalan i odlično izveden dio sustava, koji drastično povećava njegovu funkcionalnost, ali i vrijednost za potrošeni novac, s obzirom na to da od dodatne opreme doslovce ne trebate – ništa.

Budućim vlasnicima Argonova glazbenog sustava sugeriramo da aktiviraju takozvani Low Power Mode, način rada u kojem zvučnici prilikom mirovanja ostaju u niskoenergetskom stanju, umjesto da se posve isključuju. Time ćete postići da Chromecast i AirPlay uvijek prepoznaju zvučnike i samostalno pokreću reprodukciju odabranog sadržaja, bez potrebe da ih prije toga ručno uključite. Low Power Mode aktivira se držanjem lijeve strelice na priloženom izvrsnom daljinskom upravljaču, u cijelosti načinjenom od aluminija i fino zaobljenih rubova. Usput možete također isključiti relativno napadnu plavu statusnu LED-icu, ugrađenu u lijevi zvučnik; jednostavno pritisnite i držite tipku Mute.

Forte A4 WiFi nudi sva potrebna žična i bežična sučelja, da bi uspješno funkcionirao kao cjelovit glazbeni sustav
Forte A4 WiFi nudi sva potrebna žična i bežična sučelja, da bi uspješno funkcionirao kao cjelovit glazbeni sustav

Osim bežične, odlična je i žična povezivost sustava Forte A4 WiFi. Na poleđini glavnog, lijevog zvučnika nalaze se HDMI ARC ulaz za glatko spajanje s televizorom, optički (TOSLINK) ulaz, analogni RCA ulaz, ulaz za gramofone s MM zvučnicom, USB Type-A konektor za spajanje dodataka, poput žične mrežne kartice, te izlaz za subwoofer. Na tom popisu rado bismo vidjeli još samo USB ulaz namijenjen povezivanju sustava s računalom, jer su sami zvučnici dovoljno kompaktni za korištenje na radnom stolu, no kod takve ćete se kombinacije morati poslužiti optičkim ili RCA ulazom.

Oba zvučnika imaju 4-pinski konektor, namijenjen povezivanju lijevog i desnog kanala, pomoću priloženog trometarskog kabela. Trebate li više od toga, Aron također nudi kabele duljine od šest i deset metara.

Najzad, napajanje je potrebno spojiti samo u lijevi zvučnik.

Raspjevani monoliti

Premda se radi o relativno malenim zvučnicima, vanjskih gabarita od 14,3 x 24 x 19 centimetara, Argonove kompaktne uzdanice ostavljaju odličan dojam – kako u rukama, tako i na polici. Kabineti se doimaju gustima i posve umrtvljenima, a vješto zaobljeni bridovi dizajn im čine monolitnim. Dostupni su u četiri izvedbe – crnoj, bijeloj, plavoj i boji drva – a svaka od njih ima drugačiju boju prstena koji okružuju zvučničke jedinice, kao i platnenih mrežica, koje se magnetski hvataju za prednjicu zvučnika.

Sustav Forte A4 WiFi raspolaže 4-inčnim bas-srednjetoncem s dvoslojnom membranom i 1-inčnim visokotoncem s mekanom kupolom. Sve njih pogoni digitalno pojačalo koje ima, prema specifikaciji, četiri puta po 80 W snage. Argonovi inženjeri ističu kako se radi o "pravim" aktivnim zvučnicima, opremljenim aktivnom skretnicom, koja svoj posao obavlja prije amplifikacije signala. Drugim riječima, dolazni signali bivaju raspoređeni na bas-srednjetonske i visokotonske jedinice prije no što ih pojačalo pojača, a sve to s ciljem eliminacije neželjenih frekvencija na mjestima gdje se one ne bi trebale nalaziti.

U moru plastičnih daljinskih upravljača, Argonov aluminijski primjerak oduševljava kvalitetom izrade
U moru plastičnih daljinskih upravljača, Argonov aluminijski primjerak oduševljava kvalitetom izrade

Deklarirani frekvencijski odziv sustava je od 50 do 20.000 Hz, pa kada to uparimo s činjenicom da dominantni driver u promjeru broji četiri inča, jasno je kako se radi o rješenju za manje prostorije, poput kućnih ureda, spavaćih soba i malih dnevnih boravaka. Za veće okoline, Argon je predvidio Forte A5 WiFi (5-inčni bas-srednjetonac) i Forte A55 WiFi (podni zvučnici s dva 5-inčna woofera).

Zvučnici manjih gabarita, a Forte A4 WiFi tu nipošto nije izuzetak, neobično su zahvalni za pozicioniranje. U pravilu ne stvaraju ekscese, poput nekontrolirane tutnjave basova, čak ni u nazivno problematičnim prostorijama, te dobro podnose blizinu zidu, unatoč tome što straga gotovo uvijek imaju bas-refleksni otvor. Te osobine jako pojednostavljuju život korisnicima koji ih namjeravaju postaviti na policu ili komodu ispod televizora.

Štoviše, upravo nam je na nekakvih desetak centimetara od zida Forte A4 WiFi zvučao najbolje, jer smo tako iskoristili prostoriju, odnosno refleksije niskofrekventnih zvučnih valova za "prirodno" pojačanje basa. Za Forte A4 WiFi ne može se kazati da nema basa, pa čak ni da je taj dio spektra anemičan, ali svakako treba biti svjestan fizičkih limitacija kompaktnih zvučničkih kutija. Njihov bas neće vam izbijati zrak iz pluća svojom dubinom i udarnošću, no još uvijek ga je dovoljno da zadovoljavajuće popuni niske registre. Kome to nije dosta, ostaje mogućnost dodavanja subwoofera, s kojima se Argonov sustav može glatko integrirati. Valja ciljati na kompaktne subwoofere, kao što je tvrtkin vlastiti Malmö Sub 8, potencijalno čak i njegov manji brat, Sub 6.

Zvučnici su dovoljno kompaktni da se nađu (i) na radnom stolu
Zvučnici su dovoljno kompaktni da se nađu (i) na radnom stolu

Apsolutno najjači adut sustava Forte A4 WiFi, kad govorimo o njegovim akustičnim performansama, srednjetonsko je područje, s naglaskom na reprodukciju vokala. Tu sustav oduševljava čistoćom, izvrsnim balansom i načinom kako muške i ženske glasove čini prisutnima, artikuliranima, na trenutke i tjelesnima, a bez pretjeranog naglašavanja, radi kojeg bi mogli otklizati prema prodornima ili sibilantima. Zvučnici se vrlo dobro snalaze i s organizacijom pozornice i uspostavom fantomskog srednjeg kanala, što ćete itekako cijeniti prilikom gledanja televizijskog sadržaja.

Pridodamo li svemu tome zaista zdravu zalihu snage, dostatnu za ozvučenje malih i srednje velikih prostorija, a bez čujnog izobličenja zvuka prilikom glasnijeg slušanja, zaključak može biti samo jedan: Argonova formula ponovno je dobitna, samo što ovaj put za traženih 700 eura dobivamo još kompletniji proizvod, savršeno sposoban odigrati ulogu središta kućne sonične zabave u mnogim hrvatskim domovima.

Argon Audio Forte A4 WiFi

  • Čist, otvoren i ugodan zvuk, osobito u srednjetonskom području
  • Kompaktni gabariti
  • Jednostavno pozicioniranje u prostoru
  • Bogate mogućnosti streamanja s glazbenih i radijskih servisa
  • Odličan aluminijski daljinski upravljač
  • Uvjerljiva izrada
  • Zdrava zaliha snage
  • Lako spajanje s televizorima i gramofonima
  • Izostanak USB ulaza za jednostavnije spajanje s računalima
  • Bluetooth ograničen na rudimentarne kodeke SBC i AAC
  • Voljeli bismo imati mogućnost namještanja glasnoće zvuka na samom zvučniku
Izrada 9
Mogućnosti 10
Kvaliteta zvuka 8
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 699 eura Prikaži sve cijene Ustupio: Sonus Art
Bug 380-381 srpanj/kolovoz 2024.