Asus Prime X870-P WIFI - Mainstream nove generacije

Svestrana i iznenađujuće dobro opremljena ploča srednje klase, koja se posebno ističe podrškom za USB 4 i Wi-Fi 7

Slaven Pintarić četvrtak, 31. listopada 2024. u 06:00
SPECIFIKACIJE
Čipset AMD X870
Socket AM5
Memorija 4x DDR5 (do 8.000 MHz, maks. 192 GB)
PCIe konektori 1x PCIe 5.0 x16, 3x PCIe 4.0 x16 (x1)
SATA/M.2 2x SATA3 (čipset), 1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4, 1x M.2 PCIe 3.0 x2, 1 x M.2 E-key
Mreža 2,5 GbE (Realtek), Wi-Fi 7
Audio Realtek ALC887
Stražnji konektori 1x HDMI 2.1, 4x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) Type-A, 3x USB 3.2 Gen 1 (5 Gb/s) Type A, 2x USB 4 Type-C (40 Gb/s, DisplayPort 1.4), 3x audio, 2x konektor za Wi-Fi antenu, 1x LAN
Jamstvo 3 godine
Dojam Uvjerljive performanse i bogata oprema, koja uključuje USB4 priključke i Wi-Fi 7, ključne su prednosti ove zanimljive AM5 ploče srednje klase

Prime varijante Asusovih matičnih ploča oduvijek su bile namijenjene prije svega korisnicima koji žele svestranu, dobro opremljenu i cjenovno pristupačnu ploču s podrškom za nove tehnologije, a da im pritom neke napredne opcije overklokiranja nisu osobito važne.

Sve te osobine prisutne su kod najnovijeg modela Prime X870-P WIFI, koji bi nominalno trebao biti jedan od cjenovno najpristupačnijih, barem kada govorimo o Asusovim matičnim pločama posljednje generacije AM5. Mogli bismo je gledati kao svojevrsnog nasljednika modela X670-P WiFi, no AMD je pomalo izmiješao karte s čipsetima X870 i X870E. Naime, iako bi se iz samog imena moglo zaključiti drugačije, X870 objektivno je lošiji čipset od X870E. Štoviše, prema nekim osobinama, čipset X870 više podsjeća na B650E nego na X670. Ključan podatak broj je dostupnih PCIe staza, koji kod čipseta X870 iznosi 12, a kod X870E značajno više – čak 20. Također, čipset X870E podržava nazivno dvostruko više USB 3.2 Gen 2 10 Gb/s priključaka. Stoga na X870 više možemo gledati kao na čipset srednje klase, što savršeno odgovara Asusovoj ploči Prime X870-P WIFI.

Redefiniranje mainstreama

Ova Asusova ploča ističe se jednostavnim, ali vrlo funkcionalnim, dizajnom, koji svakako očekujemo od ploče srednje klase
Ova Asusova ploča ističe se jednostavnim, ali vrlo funkcionalnim, dizajnom, koji svakako očekujemo od ploče srednje klase

Ključna prednost novog čipseta X870, i općenito novih AM5 ploča, zapravo leži u činjenici kako AMD sada inzistira na podršci za PCI Express 5.0 za grafičku karticu i M.2 SSD-ove, kao i dostupnost USB 4 priključaka. Zbog toga je i ova Asusova Prime ploča opremljena jednim PCIe 5.0 x16 utorom za grafičku karticu i jednim PCIe 5.0 x4 utorom za M.2 NVMe SSD-ove. Tu nalazimo i dva USB 4 priključka, kao i podršku za Wi-Fi 7. S tehnološke strane, Prime X870-P WIFI odlično je opremljena matična ploča, posebno ako uzmemo u obzir da govorimo o modelu, recimo to tako, srednje klase.

Dizajn ploče prilično je jednostavan, uz uobičajen raspored komponenata i karakterističnu crno-srebrnu kombinaciju boja. Ploča izgleda vrlo dobro i, s obzirom na neutralnu kombinaciju boja, smatramo da će se bez problema uklopiti u većinu kućišta.

Za hlađenje čipseta koristi se jedan manji pasivni hladnjak, što se pokazalo sasvim dovoljnim
Za hlađenje čipseta koristi se jedan manji pasivni hladnjak, što se pokazalo sasvim dovoljnim

Asus s tom pločom donosi punu podršku za sve trenutačno dostupne AM5 procesore, uključujući najnovije procesore Zen 5, odnosno Ryzene serije 9000, koji su podržani bez potrebe za nadogradnjom BIOS-a. U odnosu na prethodnika, Prime X670-P WiFi, Asus je kod ploče X870 znatno unaprijedio neke važne elemente, poput regulacije napajanja. Sada se koristi osjetno moćnija trofazna regulacija napajanja u konfiguraciji 14 (80 A)+ 2 (80 A) +1 (80 A), što će biti više nego dovoljno za sve AM5 procesore. Ploču ne bismo nužno preporučili overklokerima i drugim entuzijastima, ali nema sumnje da se Asus potrudio kako bi svi AM5 procesori radili onako kako treba.

U tom smislu, ploča je opremljena s ukupno četiri DDR5 memorijska utora, s podrškom za brzine do 8.000 MHz uz overklokiranje. U potpunosti podržava AMD-ove EXPO profile za jednostavnije overklokiranje memorije, ali dostupna je i Asusova tehnologija EMP (Enhanced Memory Profile), koja bi trebala omogućiti optimalan rad memorijama bez EXPO profila.

USB4 i Wi-Fi 7 kao prodajni aduti

Kad je riječ o samom hlađenju komponenti na ploči, vidljivo je da su pasivni hladnjaci koji prekrivaju regulaciju napajanja masivni, dok je hladnjak na čipsetu malen. To se, međutim, nije manifestiralo nekim većim zagrijavanjem čipseta, na kojem smo izmjerili temperature do 60 °C. Samo dva od četiri M.2 utora za SSD-ove posjeduju pasivne hladnjake.

Wi-Fi antena vrlo se lako spaja na stražnji panel pomoću dva jednostavna priključka
Wi-Fi antena vrlo se lako spaja na stražnji panel pomoću dva jednostavna priključka

Činjenica je da ploča nije osobito bogata nekim naprednim opcijama. Primjerice, nema nikakvih LED indikatora stanja prilikom pokretanja računala, a na stražnjem panelu jedino je dostupna tipka za funkciju BIOS flashback. Međutim, na naše iznenađenje, Asus je ovdje implementirao posebni mehanizam za lakše vađenje grafičke kartice iz PCIe utora, u obliku manje ručkice. Ne izgleda osobito atraktivno, ali radi dobro i pouzdano.

Važno je napomenuti da ova ploča ima ukupno čak četiri PCIe utora pune veličine i četiri M.2 utora za SSD-ove. Prvi PCIe utor s gornje strane osjetno je kvalitetnije izvedbe i namijenjen je korištenju modernih grafičkih kartica, uz podršku za PCIe 5.0, ako koristite neki od Ryzena iz linija 7000 ili 9000. Druga dva PCIe utora podržavaju isključivo PCIe 4.0. Nadalje, od četiri M.2 utora, samo jedan ima potencijalnu podršku za PCIe 5.0. Druga dva ograničena su na PCIe 4.0, a jedan čak na PCIe 3.0.

Time se vraćamo na priču o osobinama čipseta X870, odnosno svega 12 dostupnih PCIe 4.0 staza. U praksi to znači da su tri preostala PCIe 4.0 utora ograničena na brzinu od x1. Također, PCI 3.0 M.2 utor ograničen je na brzinu x2.

Za lakšu inicijalnu instalaciju upravljačkih programa Asus nudi svoj DriverHub, zapravo svojevrsnu ekstenziju svoje web-stranice
Za lakšu inicijalnu instalaciju upravljačkih programa Asus nudi svoj DriverHub, zapravo svojevrsnu ekstenziju svoje web-stranice

No, to nije sve. Pojedini PCIe 4.0 utori dijele propusnost s pojedinim M.2 utorima, pa ih nećete moći koristiti istodobno. Osim toga, ploča posjeduje dva SATA priključka, koji opet dijele dostupnu propusnost s četvrtim M.2 utorom. Dakle, posve je jasno da su mogućnosti istodobnog korištenja više uređaja za pohranu podataka i drugih dodatnih kartica osjetno ograničene, bez obzira na nazivno veliki broj PCIe i M.2 utora.

Potencijalni mainstream hit?

S jedne strane, opremljenost je svakako jača strana Asusove ploče Prime X870-P WIFI, posebno uzevši u obzir USB 4 priključke, Wi-Fi 7 i 2,5-gigabitni LAN. S druge strane, dobivamo samo četiri brža USB priključka na stražnjem panelu, a tu su i nezgodna ograničenja kad je u pitanju istodobno korištenje više uređaja za pohranu podataka.

Srećom, područje kojim ploča impresionira, performanse su i stabilnost. Prilikom testiranja s Ryzenom 9900X, svrstala se među brže testirane modele, i svakako omogućuje to da novi procesori dosegnu puni potencijal. Dakako da mogućnosti za overklokiranje i optimizaciju performansi nisu tako brojne i napredne kao kod modela iz linije ROG, ali sasvim su dostatne većini korisnika, kojima su na raspolaganju i neke nove opcije, poput Curve Shapera.

Za dodatnu optimizaciju bežičnog prijema preko priložene Wi-Fi antene možete koristiti opcije unutar aplikacije Armoury Crate
Za dodatnu optimizaciju bežičnog prijema preko priložene Wi-Fi antene možete koristiti opcije unutar aplikacije Armoury Crate

Kad je o softverskoj podršci riječ, za inicijalnu instalaciju upravljačkih programa dostupan je softver DriverHub, koji je zapravo ekstenzija koja vodi na web-stranicu s koje lakše možete instalirati potrebne drivere. Tu je i kontroverzna aplikacija Armoury Crate, koju Asus koristi za sve uređaje iz svoje ponude. Nije sporno da ta aplikacija na jednom mjestu nudi brojne mogućnosti, međutim, troši mnogo resursa, zahtijeva konstantne nadogradnje pojedinih komponenata, i općenito nije osobito ugodna za korištenje.

U svakom slučaju, Asusova matična ploča Prime X870-P WIFI donosi podršku za sve najnovije tehnologije, podržava sve procesore AM5, a performanse su joj na vrlo dobroj razini. Ima nekih svojih nedostataka, ali generalno, predstavlja dobru i isplativu osnovu na moderne AM5 konfiguracije.

Asus Prime X870-P WIFI

  • Podrška za sve AM5 procesore
  • Podrška za PCIe 5.0 za grafičke kartice i M.2 NVMe SSD-ove
  • Iznimna opremljenost za ploču te klase
  • Podrška za USB 4, Wi-Fi 7 i 2,5-gigabitni LAN
  • Vrlo dobre performanse
  • Sposobna regulacija napona
  • Podrška za DDR5 memoriju brzine do 8.000 MHz
  • Samo dva SATA3 priključka
  • Samo jedan USB 3.2 Gen 2 (10 Gb/s) priključak na stražnjem panelu
  • Relativno ograničen broj PCIe 4.0 staza
  • Ograničenja glede istodobnog korištenja PCIe priključaka i SATA/M.2 utora
  • Nešto stariji audiopodsustav
Mogućnosti 7
Performanse 8
UKUPNI DOJAM 8
Cijena 277 eura Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS
Bug 384 studeni 2024.