Asus RT-AX57 Go - Osobni putni router

Zar smo zaista došli do toga da sa sobom u ruksaku vučemo Wi-Fi router i vadimo ga tamo gdje želimo raditi? Čini se da – da. A to nije nužno loše...

Mario Baksa subota, 24. veljače 2024. u 08:20
SPECIFIKACIJE
Vrsta uređaja Mobilni Wi-Fi router
Oznaka brzine AX3000 (2.402 + 574 Mbit/s)
Bežična povezivost Wi-Fi 6 (802.11b/g/n/ac/ax)
Konfiguracija Wi-Fi antena 2x2 (2,4 GHz), 2x2 (5 GHz)
LAN konektori 1x WAN (10/100/1000), 1x LAN (10/100/1000)
USB konektori 1x USB 3.2 Gen 1 x1, USB-C napajanje
Mobilna aplikacija Asus Router
Dimenzije i masa 120 x 120 x 21,5 mm, 210 g
Jamstvo 2 godine
Dojam Praktično rješenje za putovanja, pogotovo ako koristite javne Wi-Fi mreže, ako u radu koristite više uređaja koji se moraju spajati na bežičnu mrežu, ili putujete s obitelji

Svrha postojanja routera Asus RT-AX57 Go jest ta da sve svoje putne uređaje (mobitel, laptop, tablet...) uvijek držite pod jednim krovom – spajate se uvijek na jedan te isti router (koji uvijek držite kod sebe), bilo da ste kod kuće, u uredu ili negdje na terenu, te pritom koristite sve blagodati koje vam taj router može ponuditi, poput raznih sigurnosnih funkcija, više SSID-ova, ograničavanja brzine, mrežnog diska... A sad, kako će taj router doći do Interneta – to je priča za sebe.

Naime, kod kuće ili u uredu možete ga Ethernet kabelom, preko njegova WAN porta, spojiti na router, odnosno modem koji se spaja na Internet, a isto to možete učiniti i bežično. Tada se ovaj Asusov router, dakle, povezuje slično kao Wi-Fi repeater s Ethernet portom, ali ima punu mogućnost usmjeravanja mrežnog prometa, to jest i dalje funkcionira kao router, a ne puki Wi-Fi repeater ili pristupna točka. U mobilnoj aplikaciji tako se prilikom prve instalacije routera može birati između "Public WiFi mode (WISP)" načina rada, koji odgovora drugoj navedenoj situaciji, i "Wireless router" načina rada, koji odgovara prvoj navedenoj situaciji, kad ga se mrežnim kabelom fizički spaja u router.

Zahvaljujući isporučenom stalku, router može stajati i vertikalno, kada zauzima manje mjesta i teže ga se zamijeti u prostoru
Zahvaljujući isporučenom stalku, router može stajati i vertikalno, kada zauzima manje mjesta i teže ga se zamijeti u prostoru

Ako niste u dometu nikakve privatne ili javne Wi-Fi mreže, niti možete Ethernet kabelom dosegnuti kakvu lokalnu mrežu spojenu na Internet, ništa zato – ovaj router se preko USB porta i 4G/5G adaptera za mobilni Internet, ili mobitela kabelom spojenog na router, može spojiti na mrežu svih mreža. Dakle, praktički gdje god bili, a gdje postoji Wi-Fi signal, ili signal mobilne mreže, ili funkcionalna Ethernet utičnica, sve svoje uređaje možete nastaviti transparentno koristiti, spojivši se na ovaj Asusov router.

USB-C, prednost ili nedostatak?

Kad se u obzir uzme i činjenica da se napaja preko USB-C porta, dalo bi se pretpostaviti kako se ovaj router doista može svugdje koristiti, čak i na terenu, u pokretu. Recimo, i u automobilu ili vlaku. Barem bi takva očekivanja bila logična. Međutim, na njemu piše da traži 9 V/2 A, te i dolazi u paketu s takvim strujnim adapterom, a 9 V ne možete samo tako izvući iz punjača za mobitel ili powerbanka, ako uređaj sam za sebe ne podržava protokol Power Delivery. A ovaj router taj protokol brzog punjenja ne podržava.

Na jedan od bokova smješteni su svi konektori i uvučeni gumbić za resetiranje
Na jedan od bokova smješteni su svi konektori i uvučeni gumbić za resetiranje

Doduše, čini se da su mu energetski zahtjevi u uobičajenom radu zapravo mnogo skromniji. Radio je i na 5 V, uzimajući svega nekih pola ampera. Dakle, u osnovi bi ga se, s takvim opterećenjem, moglo koristiti i s gotovo bilo kojim punjačem za mobitel ili powerbankom, jedino što bi trebalo izbjegavati u router uštekati vanjski mehanički disk. Samo se postavlja pitanje bi li bi se on uopće trebao koristiti pri 5 V, kad se na ulazu očekuje 9 V.

To također znači da je njegov punjač potencijalno opasan za neke druge uređaje, jer preko USB-C konektora daje 9 V, bez dogovaranja sa spojenim uređajem može li spojeni uređaj primiti 9 V. Takva implementacija USB-C konektora na punjaču je neprihvatljiva. Ako punjač stalno daje 9 V, onda je trebao imati klasični, cilindrični DC, a ne USB-C konektor. Skoro da bismo kupcima ovog routera rekli da njegov punjač odmah bace u koš za smeće, kako ga nehotično ne bi uštekali u neki uređaj s USB-C konektorom koji ne prihvaća napone više od standardnih 5 V.

Fizikalije

Router je inače vrlo kompaktnih dimenzija – veličine tipičnog 12-centimetarskog ventilatora za stolna računala, zapravo još i malo tanji. U jednom kutu ima prorez kroz koji se može provući karabiner ili kakva vezica – može olakšati prenošenje ili spriječiti krađu. S donje strane ima utore za šarafe, za montiranje na zid, pa ga tako možete trajno držati na zidu, ili ga staviti na zid kad se vratite s puta. Kvaliteta izrade je korektna. Plastika je zadovoljavajuće čvrsta, jedino malo zaškripi ako ga jače pritisnete po sredini, s gornje i donje strane. Treba paziti da ne bude u blizini tekućine i općenito vlage, s obzirom na to da s donje strane ima dosta široke proreze za hlađenje.

S donje strane nalazi se naljepnica s važnim podacima, te rupe koje omogućuju montiranje routera na zid
S donje strane nalazi se naljepnica s važnim podacima, te rupe koje omogućuju montiranje routera na zid

Svi portovi smješteni su na jednom boku. Tako su tu dva gigabitna Ethernet porta, jedan za LAN (za spajanje uređaja poput laptopa), drugi za WAN (za spajanje na router, za pristup Internetu), te već spomenuti USB portovi – Type-C za napajanje i obični, USB 3.0 Type-A, za spajanje mobitela ili 4G/5G modema, ili za USB disk. Njima se pridružio i gumbić za resetiranje postavki. Na susjednom boku smještena je statusna LED-ica, te prekidač za aktiviranje prilagođenih postavki – po defaultu ne radi ništa, no može ga se podesiti da aktivira VPN vezu, uključuje odnosno isključuje Wi-Fi mrežu, ili uključi, odnosno isključi statusnu LED-icu.

Ovo je inače Wi-Fi 6 router, što znači da je sukladan normi 802.11ax te podržava bežičnu povezivost pri 2,4 i 5 GHz. Ukupna propusnost je 3 Gbit/s, od čega 2,4 Gbit/s otpada na 5-gigahercni spektar, a 574 Mbit/s na 2,4-gigahercni. Mreže se mogu koristiti odvojeno ili kao dual-band.

Softverska strana

Za RT-AX57 Go Asus je predvidio istu mobilnu aplikaciju kao i za čudovišni Wi-Fi 7 router koji smo nedavno testirali, ROG Rapture GT-BE98. Radi se o aplikaciji Asus Router. Na isti način pristupa se i njegovom web-sučelju – upisivanjem adrese asusrouter.com u web-preglednik, s time da web-sučelje ovog routera nema gamerske kerefeke, ali i ne izgleda baš moderno, za razliku od mobilne aplikacije.

Web-sučelje temeljeno je na provjerenom Asusovom firmwareu, no ne bi škodilo da mu se malo modernizira izgled
Web-sučelje temeljeno je na provjerenom Asusovom firmwareu, no ne bi škodilo da mu se malo modernizira izgled
S aplikacijom ASUS Router već smo se susretali – nekima će ona biti zgodnije i razumljivije rješenje od web-sučelja
S aplikacijom ASUS Router već smo se susretali – nekima će ona biti zgodnije i razumljivije rješenje od web-sučelja

U aplikaciji i web-sučelju pronaći ćete uobičajene sumnjivce – nadgledanje mreže i hardvera routera, popis spojenih uređaja, uz mogućnost optimizacije, klasificiranje spojenog uređaja, ograničavanje prometa (blokiranje zloćudnog sadržaja, blokiranje sadržaja za odrasle, blokiranje oglasa), ograničavanje propusnosti veze za konkretni uređaj, informaciju o kvaliteti signala, te još ponešto. Neželjene uređaje možete i potpuno blokirati.

I ovaj router podržava korisnički definirane mreže u obliku opcije Guest Network Pro, podržava Trend Microvu mrežnu zaštitu AiProtection, a USB 3.0 port može se iskoristiti za dijeljenje datoteka u lokalnoj mreži pomoću servisa Samba. Može se ujediniti s drugim Asusovim mrežnim uređajima koji su dio Asusova AiMesha. Ima mogućnost korištenja VPN-a pa možete sâm router spojiti na VPN i time ste automatski sve uređaje spojene na ovaj router "premjestili" u neku drugu državu i zaštitili od neželjenih pogleda mrežnog, odnosno internetskog prometa.

Sve u svemu, RT-AX57 Go simpatičan je, praktičan mali putni router, koji vam na terenu može olakšati život. Recimo da ste s obitelji u nekom hotelu, u vozilu, u avionu – router samo morate nekako spojiti na Internet te se svi ukućani tada mogu spojiti na njega i dobiti pristup Internetu, a kontrola u potpunosti ostaje u vašim rukama. Jedino bismo voljeli da Asus razriješi zavrzlamu s USB-C napajanjem.

Asus RT-AX57 Go

  • Kompaktne dimenzije
  • Niska potrošnja energije
  • Solidne mogućnosti povezivanja za jedan putni router
  • Provjeren i opcijama relativno bogat Asusov firmware
  • Ne koristi USB-C PD protokol za napajanje
  • Isporučeni USB-C punjač stalno daje 9 V na izlazu
Performanse 9
Isplativost 9
UKUPNI DOJAM 9
Cijena 80 eura Prikaži sve cijene Ustupio: ASUS
Bug 376 ožujak 2024.