Asus TUF Gaming Z890-Plus WiFi - Skrojena za zahtjevne, ne i ekstremne
Svojim pristupačnijim modelom iz linije TUF Gaming, Asus nas je impresionirao gomilom novih mogućnosti, raskošnom opremom te karakteristično visokom kvalitetom izrade
Čipset | Intel Z890 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 192 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16, 2x PCIe 4.0 x1, 1x PCIe 4.0 4x, 1x PCIe 4.0 x16 (@x4) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 / 1x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4 (CPU), 1x M.2 PCIe 4.0 x4, 1x M.2 PCIe 4.0 x4/SATA |
Mreža | 2,5 GbE (Intel I-226V) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.3 (MediaTek MT7925) |
Audio | Realtek ALC1220P |
Stražnji konektori | 1x DisplayPort, 1x HDMI, 1x Thunderbolt 4 (USB Type-C), 1x USB 3.2 Gen 2x2 Type-C (DP Alt mode), 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 3x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x Wi-Fi, 5x audio, 1x S/PIDF, 1x BIOS FlashBack |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Pravi primjer matične ploče višeg srednjeg ranga te idealan temelj za moćnije konfiguracije izgrađene oko Intelovih novih procesora |
Općenito gledano, matične ploče iz serije TUF Gaming svojim specifikacijama i mogućnostima primiču se korisnicima koji žele kvalitetan i stabilan proizvod, ali ipak im ne trebaju ekskluzivne karakteristike najskupljih matičnih ploča, niti su voljni za njih (pre)platiti.
S modelom TUF Gaming Z890-Plus WiFi, na vizualnom polju Asus se odlučio za blagi redizajn prošlogodišnjeg modela. Konkretno, za ovu godinu nestao je pomalo išarani metalni pokrov, koji se nalazio nad stražnjom pločicom s konektorima. Izgled je stvar ukusa, ali smatramo da ovogodišnji model više pripada liniji TUF Gaming nego prošlogodišnji. U pakiranju s pločom isporučen je zgodni plastični pokrov, koji se prema želji može instalirati na aluminijski hladnjak. Od ARGB osvjetljenja ni traga ni glasa, osim nekoliko LED-ica koje obasjavaju donji dio desnog ruba ploče.
S druge strane, malo je povećana površina aluminijskih hladnjaka VRM-ova. Kad već spominjemo naponski sklop, on je prilično nadograđen, i sada broji 20 faza u konfiguraciji 16+1+2+1, od čega svaka grupa može osigurati do 80 A snage (60 A kod prethodnice). Potpuno opterećeni Core Ultra 5 245K bio je mačji kašalj za ugrađeno hlađenje – na najtoplijoj točki izmjerili smo 38,3 °C.
Korisni dodaci
Kada god se uvede i najmanja inovacija na matičnim pločama, proizvođači se opredjeljuju implementirati te novine samo na najskuplje modele svojih proizvoda. Kod ovogodišnjeg TUF Gaminga to nije slučaj, pa smo ostali ugodno iznenađeni implementacijom mehanizma Q-Release za lakše skidanje primarnog M.2 hladnjaka. Jednako tako, prisutan je Q-Latch, kao i mehanizam za jednostavno izvlačenje grafičke kartice. Wi-Fi antene, koje ove godine nisu doživjele vizualni redizajn, također su opremljene konektorima koji se jednostavno utaknu u za to predviđene utore.
Zanimljiva karakteristika testirane ploče svakako je bogat izbor PCIe konektora. Štoviše, ploča raspolaže većim brojem takvih konektora od bitno skupljih modela iz linije ROG Strix. Najvažniji je metalom ojačani PCIe 5.0 x16 konektor, spojen izravno na procesor. Preostali su "izvučeni" iz čipseta, a čine ih redom: dva PCIe 4.0 x1, jedan PCIe 4.0 x4 (s otvorenim desnim rubom) te na kraju jedan 4.0 x16, s propusnošću x4.
Nije se škrtarilo niti na M.2 konektorima. Od njih ukupno četiri, prva dva su spojena izravno na procesor, od čega prvi može raditi na brzini PCIe 5.0 x4, a drugi na brzini PCIe 4.0 x4, izvlačeći maksimum iz novih procesora Arrow Lake. Preostala dva spojena su na čipset, brzine PCIe 4.0 x4. Ne smijemo zaboraviti niti na četiri klasična SATA3 konektora, dok posljednji M.2 konektor također podržava SATA protokol. Primjećujemo odsutnost aluminijskog hladnjaka na drugom M.2 konektoru, ali ne radi se o značajnom nedostatku, s obzirom na to da on ionako ne nudi maksimalne performanse, stoga je vjerojatnost za potencijalno pregrijavanje SSD-a minimalna.
Potentna periferija
Promatrajući stražnje I/O konektore, zaključujemo da je TUF Gaming Z890-Plus WiFi solidno opremljen. Straga se nalazi ukupno osam USB konektora u raznim varijantama, od čega treba izdvojiti dva USB-C konektora. Jedan od njih podržava DP Alt Mode način rada, dok je drugi opremljen Thunderboltom 4. Preostalih šest USB-ova izvedeni su u klasičnom Type-A stilu, a podijeljeni su na tri 3.2 Gen 2 i tri 3.2 Gen 1 porta maksimalne brzine. U kratkim crtama, vrlo moćno, iako bismo voljeli vidjeti pokoji USB Type-A više, barem u USB 2.0 varijanti.
Straga se nalaze još po jedan HDMI i DisplayPort konektor, kao i konektor integrirane 2,5-gigabitne mrežne kartice koju potpisuje Intel (I-226V). Zvučni sklop nešto je pitomiji nego kod modela ROG Strix, a temelj mu je stariji Realtekov kodek ALC1220P. Iako integrirana Wi-Fi kartica nije Intelova, i dalje je riječ o moćnom MediaTekovom kontroleru MT7925, s podrškom za Wi-Fi 7, brzine do 5.400 Mbit/s, a tu je i Bluetooth 5.3.
Od internih konektora trebamo izdvojiti jedan USB 3.2 Gen 2 Type-C konektor, jedan 3.2 Gen 1 header za dva USB-a, te dva USB 2.0 headera. Priču zaokružuje izdašan broj prednjih konektora za povezivanje ventilatora, vodenih pumpi i ARGB LED-ica. Strogo gledano, svi konektori nalaze se na svojim očekivanim mjestima, uz izuzetak dva SATA konektora, koja su nagurana u "magareću klupu", na samo dno PCB-a. Distinkcija u odnosu na skuplje ploče najviše se ogleda u nedostatku posebnih LED-ica i ekrančića za troubleshooting prilikom neuspješnog bootanja sustava. Nedostaje i poseban gumb za uključivanje računala, a općenito je primjetna manja upotreba aluminija u odnosu na skuplje ploče.
Poznati UEFI
Dizajn UEFI-ja nije se nimalo promijenio, što znači da i dalje koristi jednaki skin sa žutim fontom kao i dosad. Ipak, primijetili smo određeno zastajkivanje navigiranjem preko tipkovnice, što inače nije slučaj na Asusovim matičnim pločama. Može se pretpostaviti da će takve sitnice biti popravljene u nadolazećim nadogradnjama BIOS-a, kojih će u narednim mjesecima zacijelo biti.
Kada govorimo o ostalim novim opcijama, ostali smo ugodno iznenađeni činjenicom da Asus na matičnoj ploči TUF Gaming Z890-Plus WiFi nudi većinu toga viđenog kod skupljih modela iz linije ROG Strix. Tako su ovdje funkcije DIMM Fit, AEMP III i NPU Boost. Posebnu pozornost zaslužuje takozvani Q-Dashboard, grafičko sučelje na kojem se može vidjeti svaki spoj matične ploče s konektorima koje ona posjeduje. Primjerice, tu možemo vidjeti prepoznaje li matična ploča sve memorijske pločice koje su instalirane, te koji su sve USB portovi zauzeti, a koji slobodni. Za situacije kada matična ploča ne prepoznaje pojedinu komponentu, ili nismo sigurni koje smo sve USB portove zatrpali, a mrsko nam je zavlačiti se iza računala koje je na podu, to je odlično rješenje.
Za cijenu od tristotinjak eura, Asus nudi vrlo kvalitetno proizvedenu i konektorima nakrcanu matičnu ploču, kojoj će malo tko pronaći značajniju manu. Dodatno, osim samog hardvera, Asus nudi mnogo na polju softverske podrške, gdje u odnosu na konkurente, nudi više. Uvjetno rečeno, najveća mana ove ploče leži u UEFI-ju, koji ima određene nesavršenosti, ali takvo što može se očekivati prilikom izlaska nove platforme, te će uočene manjkavosti zacijelo brzo biti ispeglane. Preporuka!
Asus TUF Gaming Z890-Plus WiFi
- Vrlo dobra kvaliteta izrade
- Kvalitetan naponski sklop za procesor i njegovo učinkovito hlađenje
- Velik broj PCIe, M.2 i USB konektora
- Pregršt novih mogućnosti za optimizaciju performansi i troubleshooting
- Sitni bugovi u UEFI-ju