Gigabyte Z890 Aorus Master - Moćni oklopnjak
Ovogodišnja perjanica Gigabyteove ponude ploča za Intelove procesore Arrow Lake ponosi se odličnom opremljenošću i naprednim overklokerskim mogućnostima
Čipset | Intel Z890 |
Socket | LGA 1851 |
Memorija | 4x DDR5 (do 192 GB) |
PCIe konektori | 1x PCIe 5.0 x16 (CPU), 1x PCIe 4.0 x16 (@x4), 1x PCIe 4.0 x16 (@x1) |
SATA/M.2 | 4x SATA3 / 2x M.2 PCIe 5.0 x4 (CPU), 2x M.2 PCIe 4.0 x4 (čipset), 1x M.2 PCIe 4.0 x4/SATA (čipset) |
Mreža | 10 GbE (Marvell AQC113C) / Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4 (Intel BE200) |
Audio | Realtek ALC1220 + ESS ES9118 Sabre DAC |
Stražnji konektori | 2x Thunderbolt 4 (Type-C), 2x USB 2.0 Type-A, 4x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 6x USB 3.2 Gen 2 Type-A, 1x LAN, 2x Wi-Fi, 2x audio, 1x S/PDIF, 1x Clear CMOS, 1x Q-Flash Plus |
Jamstvo | 3 godine |
Dojam | Matična ploča visoke klase koja se diči odličnom opremljenošću, kvalitetom izrade i hlađenjem |
Gigabyte Z890 Aorus Master u ovom je trenutku najmoćnija tvrtkina matična ploča nove generacije, te ujedno i dobar primjer kako jedna napredna matična ploča treba izgledati. Umjesto maksimalnog pribjegavanja korištenju crne boje, Gigabyte je odlučio malo začiniti stvari, te proizveo ploču u pretežito sivom tonu. U tome im je i uspjelo, ponajviše zbog korištenja velike količine aluminija, zbog čega je ona natprosječno teška. Najveći pasivni hladnjak, onaj iznad VRM-ova, uzduž stražnje pločice s konektorima, obasjan je vrlo decentnim ARGB osvjetljenjem.
Kad već spominjemo pasivne hladnjake, moramo reći da je njih mnogo te kako su masivni. Također, fantastično obavljaju svoj posao. Ovu smo ploču, naime, testirali s procesorom Core Ultra 9 285K, a ni pod punim opterećenjem nismo mogli izmjeriti temperaturu višu od 37,3 °C.
Jedan od tih "komada" koji strši je i hladnjak za primarni M.2 SSD, koji je opremljen mehanizmom za lakšu instalaciju. Hladnjak drži maleni zasun koji je dovoljno povući prema van, i nakon toga hladnjak biva otpušten. Također, svi M.2 konektori opremljeni su bravicom koja će SSD-ove čvrsto držati na mjestu. Moramo spomenuti i masivnu metalnu ploču – u principu, to je poklopac ispod kojeg se skrivaju još četiri M.2 konektora, i svi odreda opremljeni su bravicama za jednostavno umetanje.
Posljednji komad aluminija nalazi se uzduž lijevog ruba ploče, a prekriva mrežni kontroler te integriranu zvučnu karticu.
Sve što se poželjeti može
Baš kako i priliči jednoj matičnoj ploči visoke kategorije, opremljenost Z890 Aorus Mastera briljira. Prije svega, moramo se dotaknuti PCIe konektora, kojih je ukupno tri, i svi su fizičke širine x16. Primarni je brzine 5.0 x16 i spojen je izravno na procesor, dok su preostala dva spojena na čipset te imaju brzine PCIe 4.0 x4 te PCIe 4.0 x1.
Tri M.2 konektora spojena su izravno na procesor, od čega prvi i treći dijele četiri PCIe 5.0 stazice. Ono što posebno začuđuje jest to što treći M.2 konektor zapravo dijeli sabirnicu s glavnim PCIe 5.0 konektorom, pa to svakako treba imati na umu. Preporučujemo izbjegavanje korištenja tog trećeg M.2 konektora. Preostala dva M.2 utora spojena su na čipset te mogu raditi maksimalnom brzinom od PCIe 4.0 x4, a posljednji može prihvatiti i SATA SSD. Na kraju, tu su i četiri zakrenuta SATA konektora, smještena na desni rub ploče.
Carstvo USB-ova
Ponuda USB-ova također nas je impresionirala. Na stražnju pločicu s konektorima integrirano je čak njih 14, plus dva Thunderbolt 4 priključka u USB-C varijanti. Ta dva Thunderbolta bit će vam jedini način za prikaz slike na ekranu ako u bilo kojem trenutku ostanete bez dodatne grafičke kartice. Naime, Gigabyte nije implementirao HDMI ni DisplayPort videoizlaze, što mnogi korisnici neće nalaziti idealnim, s obzirom na to da USB-C monitori još uvijek nisu ekstremno rašireni.
Bilo kako bilo, klasičnih USB Type-A konektora je 12, od čega dva otpadaju na USB 2.0 konektore. Preostalih deset podijeljeno je na šest USB 3.2 Gen 2 konektora te četiri USB 3.2 Gen 1 konektora. Tu su još nezaobilazni konektor žične mreže te dva priključka za spajanje Wi-Fi antene, koja se jednostavno zatakne u svoj utor. Najzad, spomenimo dva analogna audiokonektora te optički S/PIDF izlaz iz integrirane zvučne kartice. Na gornjoj strani nalaze se dvije LED-icama obasjane tipke; jedna služi za resetiranje postavki UEFI-ja, dok je druga namijenjena brzopoteznom ažuriranju UEFI-ja.
Dodaci za pet
Gigabyte je mislio i na ponudu internih konektora. Ploča posjeduje jedan USB 3.2 Gen 2 x 2 konektor u Type-C varijanti, a odmah do njega smjestila su se i dva USB 3.2 Gen 1 headera. Na dnu se još našlo mjesta za dva USB 2.0 headera, a osim njih, ploča vrvi ostalim konektorima koji služe za spajanje RGB LED-ica (ukupno pet), te čak deset 4-pinskih konektora za spajanje ventilatora i vodenih pumpi. Ne smijemo zaboraviti ni na još jedan potencijalno koristan dodatak koji Gigabyte ugrađuje na svoje ploče – interni HDMI konektor, namijenjen spajanju pomoćnih LCD ekrana, za pripadnike modderske scene.
Ono što nismo očekivali, jest podrška za 10-gigabitni LAN, osiguran pomoću Marvellova kontrolera AQC113C, dok je Wi-Fi povjeren Intelovoj Wi-Fi 7 kartici BE200. Integrirana zvučna kartica temeljena je na Realtekovom čipu ALC1220, potpomognutom ESS ES9118 Sabre DAC-om.
Za ljubitelje overklokiranja, Gigabyte je pripremio takozvanu EZ-debug zonu, a radi se o paru LED-ica za provjeru statusa prilikom boota, tipke za uključivanje te tipke za resetiranje računala. U pakiranju s pločom dolazi i maleni ventilator postavljen na držač, koji bi trebao spustiti temperature RAM-a. S dolaskom superbrze CUDIMM memorije, moguće je da će ovaj hladnjak zaista osigurati stabilan rad na vrlo visokim frekvencijama. Za "normalni" RAM, nalazimo ga nepotrebnim.
Overklokerski potencijal
UEFI Z890 Aorus Mastera tradicionalnog je Gigabyteovog rasporeda te je vrlo responzivan. Primjetna je velika količina opcija za overklokiranje, a Q-Flash modul nadograđen je opcijom za automatsko traženje UEFI datoteke, te se odsad mogu birati i vizualne teme. Automatsko overklokiranje radilo je svoj posao; naš Core Ultra 9 285K potjerali smo parsto megaherca iznad standardnih radnih taktova, bez gubitka stabilnosti računala.
Popratni softver nije nas impresionirao, ali razlozi su dijametralno suprotni u odnosu na Asusov Armoury Crate. Gigabyteov Control Center, naime, brzo se instalira te je vrlo stabilan komad softvera, ali dizajnom je zastario i nedostaje mu funkcija. GCC zbog nekog razloga nije prepoznao našu matičnu ploču, iako je u odjeljku s driverima uredno pronašao i instalirao ažurirane inačice svih upravljačkih programa. Sve u svemu, aplikacija vapi za vizualnim redizajnom, ali svoj posao obavlja bez grešaka i rušenja.
Drugi komad popratnog softvera odaziva se na ime Aorus AI Snatch, a riječ je o alatu koji na temelju AI algoritma traži i zaključuje maksimalnu moguću brzinu na kojoj ugrađena radna memorija može stabilno raditi. AI Snatch će, čini se, u budućnosti dobiti i modul kojim će se na isti način moći overklokirati i procesor.
Drugačiji okus moćnog
Prema našem mišljenju, Gigabyte Z890 Aorus Master vrlo je atraktivna matična ploča, koja nudi bitno drukčiji dizajn od mnogih konkurentskih ploča iz tog cjenovnog ranga. ARGB osvjetljenje postoji, ali nije prenapadno, dok su sve istinski bitne funkcije tu. Naponska jedinica sa svojim hlađenjem odlično je implementirana, broj i raspored M.2 i PCIe konektora ne ostavljaju mjesta prigovorima, dok je ponuda stražnjih USB konektora fantastična. Podrška za 10-gigabitnu žičnu mrežu također je jedan veliki plus, a ploča raspolaže i mnogim sitnicama za olakšanu instalaciju komponenti.
Gigabyte Z890 Aorus Master
- Visoka kvaliteta izrade
- Broj PCIe i M.2 konektora
- Odlična naponska jedinica i njezino hlađenje
- Velik broj USB-ova straga
- Korisni dodaci
- 10-gigabitni LAN
- Brz i mogućnostima bogat UEFI
- Cijena
- Prvi PCIe konektor dijeli propusnost s trećim M.2 konektorom
- Estetski zastario softver
- Samo USB-C videoizlaz za integriranu grafičku karticu