Fractal Design Mood - Platneni toranj
Kućište Mood predstavlja svojevrsni eksperiment u Fractalovu portfelju, a već na prvi pogled ističe se nenadmašnim stilom

Tip | Mini tower |
Kompatibilne ploče | Mini-ITX |
Dimenzije | 212 x 212 x 453 mm |
Podržane grafičke kartice | Do 325 mm |
Podržana visina hladnjaka procesora | Do 114 mm |
Isporučeni ventilatori | 1x Fractal Design Dynamic X2 GP-18 180 mm (1.200 o/min) |
Jamstvo | 2 godine |
Dojam | Kućište koje se diči originalnim dizajnom i dobrim mogućnostima, s visokom cijenom kao najistaknutijim nedostatkom |
Povijesno gledano, ako se promatra sa strane orijentacije komponenti, kućišta možemo podijeliti na desktop i tower varijante. Potonja su nam svima dobro poznata, dok desktop kućišta najčešće nalazimo u poslovnim sredinama, gdje se godinama ne čiste od prašine te služe (osim za rad) i kao podložak za radni monitor.
Međutim, na tržištu se već godinama pojavljuju kućišta koja svojim oblikom te rasporedom komponenti prkose tradiciji. Prije svega, ovdje mislimo na modele gdje je matična ploča zakrenuta 90°, tako da im je stražnja pločica s konektorima okrenuta prema gore. Takvim rasporedom osigurava se vertikalna ugradnja grafičke kartice, koja je u posljednje vrijeme posebno popularna. Naime, danas se za svaku računalnu komponentu posebna pozornost pridaje vizualnom aspektu, pa i ne čudi da velik broj korisnika želi gledati u svoje skupo plaćene komponente kroz bočno kaljeno staklo.
Dodatni benefit za korištenje kućišta sa zakrenutom matičnom pločom leži u donekle smanjenoj potrebi za fizičkim prostorom. Kao što znamo, grafičke kartice danas mogu biti izuzetno dugačke, pa ako se postave vertikalno, kućište više ne treba biti jako duboko, već "samo" dovoljno visoko, kako bi ih moglo prihvatiti. To se na prvu možda čini kao pretakanje prostora iz šupljeg u prazno, ali postoje situacije kada dubina stola jednostavno ne dopušta postavljanje klasičnog tower kućišta.
Priču o trendovima ne možemo završiti ako ne spomenemo sve veću popularnost Mini-ITX konfiguracija, što nas dovodi do, prema našem mišljenju, ultimativnog oblika, nazovimo ih, zakrenutih kućišta. Smanjene dimenzije Mini-ITX matičnih ploča, u kombinaciji s vertikalno postavljenom grafičkom karticom, na papiru čine dobitnu kombinaciju. S jedne strane, nije potrebno koristiti produžni (engl. riser) kabel, kako bi se grafička kartica okrenula vertikalno, a s druge, omogućuje se konstruiranje zaista malenog kućišta.
Zakrenuto na Fractalov način
Kao što smo u ranijim recenzijama već objasnili, Fractal je danas jedan od vodećih proizvođača kućišta, koji svoj status primarno može zahvaliti kontinuiranim inovacijama u dizajnu, praćenju trendova te visokoj kvaliteti izrade. Tvrtkin model Mood ubraja se među kućišta za Mini-ITX matične ploče.
Kućište je pravokutnog oblika, što znači da su mu visina i dubina jednaki te iznose kompaktnih 212 mm. S druge strane, visina mu značajno odudara te iznosi punih 453 mm, iako se kućište na stolu ne doima glomaznim niti teškim za rukovanje. Dizajnom Mood više podsjeća na neki od Xiaomijevih pročišćivača zraka nego na kućište, što znači da je vizualno prilično neutralno. Dostupno je u crnoj i sivoj boji, a naš sivi primjerak djelovao je vrlo umirujuće i moderno. Aluminijski okvir s tri je strane potpuno obložen tkaninom, dok je ona posljednja strana izrešetana okruglim prorezima za zrak, koji donekle podsjećaju na Appleove stolne Macove. Postavljanje otvora za zrak nužno je zbog toga što grafička kartica u suprotnom ne bi odakle mogla uvlačiti svježi zrak. Također, kao što se može vidjeti, kućište ne posjeduje staklenu bočnu stranicu, što ga dodatno diferencira u odnosu na more drugih sličnih kućišta. Bez obzira na to, Fractalu možemo čestitati jer je ponovno proizveo kućište koje vizualno impresionira, a zadržava klasični Fractalov identitet.
Na krovu kućišta smjestila se metalna mrežica, ispod koje se nalazi golemi ventilator promjera 180 mm, koji uvlači akumulirani zagrijani zrak te ga izvlači "preko krova". Upravo zbog želje da se osigura što bolji protok zraka, proizvođač se odlučio na postavljanje matične ploče tako da je pločica s konektorima okrenuta prema dolje. To je nekonvencionalni pristup, ali sviđa nam se – kućište čvrsto stoji na širokim nogama, dok je s donje strane zadržano dovoljno prostora za sigurno provlačenje svih kabela koji bi se mogli naći na modernim matičnim pločama. Bez obzira na to, priključivanje raznoraznih memorijskih štapića, vanjskih SSD-ova te USB Wi-Fi mrežnih kartica (osim onih najmanjih) izravno na matičnu ploču, jednostavno neće biti opcija, stoga to treba imati na umu. Takve periferije bit će moguće koristiti jedino preko prednjih I/O USB konektora, ili dovlačenjem produžnog USB kabela na matičnu ploču.
Zagonetna utroba
Do unutrašnjosti Mooda dolazi se povlačenjem jedne od stranica (one na koju naliježe grafička kartica) prema van, te odvrtanjem dvaju vijaka s dna. Potom se cijeli aluminijski okvir jednostavno može povući prema gore, slično kao i na nedavno testiranoj Eri 2. Nakon otvaranja okvira, na prvu bi vas mogla zbuniti šuma kabela te nepregledno more metalnih nosača. Srećom, Fractal uz kućište isporučuje zaista detaljne upute, koje će i neiskusnog kupca korak po korak voditi do slaganja kompletne konfiguracije.
Prvo što upada u oči, već je spomenuti golemi ventilator na krovu, promjera 180 mm i maksimalne brzine od 1.200 o/min. U svom radu relativno je tih, iako postaje čujan pri maksimalnoj brzini. Na matičnu ploču priključuje se pomoću 4-pinskog PWM kabela, koji je u slučaju Mooda izdašne dužine. Preduvjet za ugradnju komponenti je lociranje i uklanjanje bočnog nosača za ventilatore, kako bi se osigurao dovoljan prostor za ugradnju komponenti.
Općenito govoreći, interna konstrukcija kućišta na zavidnoj je razini. Metalni okvir načinjen je od jednako kvalitetnog aluminija kao i sva ostala Fractalova kućišta u ponudi, što znači da ne poznaje oštre rubove te kako svaki panel savršeno sjeda na svoje mjesto, a završna obrada jednako je impresivna.
Orijentiranost prema hlađenju
Kako bi omogućio instalaciju naprednijih vodenih hlađenja, Fractal je odlučio internu strukturu kućišta razdijeliti u dvije komore. To znači da Mood, jednako kao i mnoštvo drugih Mini-ITX kućišta, svejedno posjeduje PCIe 4.0 x16 riser kabel, na koji je potrebno priključiti grafičku karticu. Time grafička kartica biva odvojena od preostalih komponenti koje generiraju toplinu te joj osigurava najbolje moguće uvjete za hlađenje. Prostor za grafičku karticu je izdašan, ali oni najveći primjerci ipak neće stati (maksimalna duljina iznosi 325 mm). Primjerice, referentni Radeon RX 7900 XTX, bez problema je sjeo na svoje mjesto, ali varijanta istog čipa u XFX-ovoj izvedbi Speedster Merc 310, nije. Taj model bio je predebeo i predugačak da bi stao u kućište. Međutim, Moodu to ne zamjeramo – Speedster Merc 310 gigantska je grafička kartica, koja nije predviđena za ugradnju u ovako skučen prostor.
Kućište donosi iznenađujuće svestrane mogućnosti kada je u pitanju hlađenje procesora. Tako je s Moodom moguće kombinirati niskoprofilne i tower zračne hladnjake, a teoretski je moguće instalirati i vodeno hlađenje s radijatorom duljine 280 mm. Maksimalna visina zračnog hladnjaka iznosi 114 mm, što u prijevodu znači da se Mood može kombinirati s tornjevima opremljenima ventilatorima veličine 92 mm. Većina današnjih kupaca naginjat će prema instalaciji vodenog hlađenja, koje jest izvedivo, ali nije idealno. Kako bi se ono ugradilo, najprije je s jedne od bočnih stranica potrebno skinuti pripadajući nosač, te na njega fiksirati radijator. Drugi korak je posebno nespretan, jer zahtijeva pričvršćivanje vodenog bloka na procesor, dok se nosač nalazi izvan kućišta, a potom još preostaje nekako provući crijeva tako da ne strše izvan okvira kućišta, te vratiti nosač na svoje mjesto. Kažemo nekako, jer u našem je slučaju to bilo izuzetno teško. Ako već želite koristiti vodeno hlađenje, onda vam svakako preporučujemo da odaberete model sa što fleksibilnijim crijevima. U suprotnom, preostaje vam mogućnost ugradnje zračnog hladnjaka te ugradnja jednog ili dva ventilatora na isti nosač gdje bi se inače nalazio radijator vodenog hlađenja.
Specifičnosti napajanja
Fractalov Mood podržava ugradnju SFX i SFX-L napajanja, maksimalne duljine do 130 mm, a prostor za napajanje nalazi se iznad matične ploče. Kada se slažu tako malene konfiguracije, lako može doći do nepredviđenih prepreka, kao što je nemogućnost priključivanja strujnog kabela zbog orijentacije i pozicije konektora na samom napajanju. Stoga iznimno cijenimo to što je Fractal ostavio rupe za instalaciju, tako da se napajanje može okrenuti na jednu ili drugu stranu, što će zasigurno mnogim korisnicima olakšati živote. Ipak, idealno bi bilo kada bi se napajanje orijentiralo tako da se njezin ventilator postavi prema panelu s urezanim rupicama za uvlačenje zraka. Pritom na umu treba imati da će instalacija vrlo dugih grafičkih kartica praktički onesposobiti navedene rupice, jer se točno iza njih nalazi grafička kartica. Provlačenje kabela napajanja ne predstavlja osobiti problem, dokle god ne namjeravate ugraditi vodeno hlađenje. U suprotnom, može se naići na određene poteškoće.
Muke po diskovima
Mogućnosti ugradnje dodatnih uređaja za pohranu dovoljne su, ali ništa više od toga, i to je značajka u kojoj mnoga druga ultrakompaktna kućišta, pa i Fractalova vlastita Era 2, nude više. Uz kućište isporučuje se jedan 2,5'' nosač za ugradnju jednog SSD-a, koji se može ugraditi na jednu od bočnih stranica. Planirate li instalirati vodeno hlađenje, mogućnosti za dodatnu pohranu drastično se smanjuju. Naime, jedini 3,5" nosač postavljen je kao dodatak na nosaču za radijator, stoga korištenje jednog isključuje drugo. Također, uz kućište se isporučuje dodatni nosač za još jedan 2,5'' HDD/SSD, ali njega nije uputno koristiti jer je predviđen za instalaciju na mjestu primarnog 180 mm ventilatora. Kada podvučemo crtu, kupci Mooda primarno će se oslanjati na korištenje M.2 SSD-a.
Dobro opremljeno
Kada se u obzir uzme da je Mood prvo Fractalovo "zakrenuto" kućište, ne možemo ostati impresionirani kvalitetom izrade, pametno riješenom unutrašnjošću te svestranošću. Pod potonjim najviše mislimo na mogućnost instalacije kompaktnijih tower zračnih hladnjaka, koji će biti i više nego dovoljni za pouzdano i tiho hlađenje srednje snažnih procesora. Općenito smo tijekom testiranja ostali pod dojmom da je Mood dizajniran upravo za takve konfiguracije, kod kojih se gleda balans između maksimalnih performansi i tihog hlađenja. Mogućnost ugradnje većih vodenih hlađenja svakako je plus, ali prema našem mišljenju, nije idealno zbog potrebe da se crijeva moraju neugodno napeti. Pod vrline također moramo ubrojiti nesvakidašnji, umirujući i originalan Fractalov dizajn, koji će zasigurno osvojiti mnoga srca.
Fractal Design Mood
- Vrhunska kvaliteta izrade
- Zanimljiv i elegantan dizajn
- Neveliki gabariti
- Golemi ventilator na krovu
- Dovoljno prostora za velike grafičke kartice
- Mogućnost ugradnje kompaktnog tower zračnog hladnjaka za procesor
- Razrađene upute sa savjetima za ugradnju
- Korištenje većeg broja SATA uređaja za pohranu za sobom povlači određene kompromise
- Pomalo petljava instalacija vodenog hlađenja
- Vrlo visoka cijena